Tulipanowiec amerykański – słów kilka o tym urodziwym olbrzymie

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Tulipanowiec ma piękne kwiaty, które mają formę zbliżoną do kwiatów tulipana. Jednak są one ukryte wśród liści wysoko w koronie drzewa, dlatego zwykle nie rzucają się w oczy. Tulipanowiec jest jednym z ciekawszych drzew. Pomimo, że jest łatwy w uprawie, to niezbyt często uprawiany jest w ogrodach  przydomowych. Dlaczego? Ponieważ uważany jest za drzewo zbyt egzotyczne, by sprawdzić się w naszym klimacie.
Tulipanowiec ma piękne kwiaty, które mają formę zbliżoną do kwiatów tulipana. Jednak są one ukryte wśród liści wysoko w koronie drzewa, dlatego zwykle nie rzucają się w oczy. Tulipanowiec jest jednym z ciekawszych drzew. Pomimo, że jest łatwy w uprawie, to niezbyt często uprawiany jest w ogrodach przydomowych. Dlaczego? Ponieważ uważany jest za drzewo zbyt egzotyczne, by sprawdzić się w naszym klimacie. Pixabay.com (Logawiggler)
Tulipanowiec ma kwiaty podobne do tulipanów, ale to potężne drzewo. Może być wspaniałą ozdobą dużego ogrodu.

Są dwa gatunki tulipanowca: amerykański i chiński. Przydomki określają kraje pochodzenia. Tulipanowiec amerykański z daleka przypomina kształtem topolę. Gdy podejdziesz, widzisz kwiaty niczym tulipany. Tyle że na drzewie. Te kwiaty, rosnące pojedynczo na końcach gałązek, mają kształt tulipanów, ale nie są czerwone, tylko białe, kremowe, żółte albo jasnoróżowe. Specyficzny jest kształt liści - ich przednia część wygląda jak wycięta.

Historia drzewa tulipanowego

Tulipanowce pojawiły się na Ziemi dość wcześnie, jak na rośliny okrytonasienne - pochodzą z trzeciorzędu. To tak, jak magnolia. I podobnie jak magnolia, mają kwiaty o prymitywnej budowie (nie są zróżnicowane na kielich i koronę, a płatki są ułożone spiralnie). Również wymagania tulipanowca są zbliżone do tych, w których najlepiej rośnie magnolia. Tulipanowiec amerykański najbardziej lubi żyzną, lekką glebę. Jeżeli ziemia jest mocno zbita, tulipanowiec źle rośnie. To dlatego, że korzenie w ścisłej glebie słabną.

Poczytaj też: Magnolia to drzewo prawie takie stare, jak świat 

Tulipanowce rosną około 300 lat i osiągają średnio 30 metrów wysokości, chociaż w naturalnym siedlisku, w USA, mają nawet dwa razy tyle. Czasem sam pień ma 3-metrową średnicę.

Tulipanowiec amerykański spotykany jest i w ogrodzie, i na produkcji. – Z jego drewna robi się m.in. panele podłogowe, kredki, lekkie meble, instrumenty muzyczne – wymienia Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Drewno tulipanowca jest miękkie, elastyczne, ale jednocześnie wytrzymałe, odporne na choroby grzybowe i szkodniki.

Są takie rośliny, które ozdobią balkon lub ogród, a przy okazji odstraszą komary. Zobacz, co posadzić - przejdź do kolejnych zdjęć i opisów, używając strzałki lub przycisku NASTĘPNE.

Te popularne rośliny odstraszą komary i muchy. Posadź je w o...

Tulipanowiec to drzewo samotnik

Tulipanowiec pochodzący ze Stanów Zjednoczonych jest soliterem. Co oznacza określenie drzewo soliterowe? – To samotnik, a więc drzewo lubiące rosnąć z dala od innych drzew – wyjaśnia Mikietyński. – Najlepiej rośnie pojedynczo, na otwartym terenie. Soliter-tulipanowiec, dzięki temu, że jest eksponowany na słońce, ma efektowne, barwne liście.

Miód z tulipanowca też ma oryginalną barwę, bo nie żółto-brązową, tylko czerwoną. Tulipanowiec, nie dość, że miododajny, to jest jeszcze wydajny. Z jednego drzewa można uzyskać nawet blisko 2 litry miodu.

Zobacz także:

Tego o tulipanowcu mogłeś nie wiedzieć

Miłośnicy piwa znają to drzewo. Wywar z korzenia tulipanowca amerykańskiego jest używany w browarnictwie do podkreślenia smaku niektórych rodzajów piw. W ziołolecznictwie drzewo również ma zastosowanie. Nalewka z korzenia pomaga w przeziębieniu, bólach reumatycznych, nerwobólach, bólach menstruacyjnych. Działanie przeciwzapalnie tulipanowca też jest znane. 

Dowiedz się: Jak i kiedy przycinać drzewa owocowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie