Magnolia – drzewo prawie takie stare, jak świat

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Magnolia w ogrodzieMagnolia wygląda na roślinę delikatną i dlatego niektórzy ogrodnicy wahają się, czy warto ją zasadzić na działce. Tymczasem nie ma ku temu przeszkód.
Magnolia w ogrodzieMagnolia wygląda na roślinę delikatną i dlatego niektórzy ogrodnicy wahają się, czy warto ją zasadzić na działce. Tymczasem nie ma ku temu przeszkód. Jill111 (Pixabay.com)
Magnolie uprawia się ze względu na piękne kwiaty. To drzewo z ciekawą historią. Dawno, dawno temu, gdy całą Ziemię pokryły lodowce, przetrwało niewiele gatunków roślin. Wśród nielicznych znalazła się magnolia. Piszemy, czym charakteryzuje się to drzewo.

Magnolia to drzewo (jeśli niższe, to krzew) o biało-różowych, białych, różowych, fioletowych, niebieskich lub nawet brązowych kwiatach. Najniższe mają około 2,5 metra, najwyższe – kilkanaście. Najpopularniejsze są natomiast magnolie mierzące 7-8 metrów.

A to ci historia z tą magnolią

Magnolia należy do najstarszych kwitnących roślin. Najstarsze znane znaleziska pozostałości magnolii liczą ok. 20 milionów lat, ale rośliny z rodziny magnoliowatych są znacznie starsze - pochodzą sprzed 95 milionów lat. Wtedy jeszcze na ziemi żyły dinozaury i pewnie spotykały przodków magnolii. Prawie równie stary jest np. miłorząb japoński oraz tulipanowiec amerykański.

 A to ciekawe: Rośliny też przeżywają pierwszą młodość, czyli cykl życia roślin 

Dziewica z magnolią we włosach

Gdy nastąpiła epoka lodowcowa, jedynie nieliczne gatunki fauny i flory przetrwały. Magnolia była wśród nich. Pojawiła się w Ameryce Południowej i na Dalekim Wschodzie, w Japonii i Chinach. – Przez Chińczyków magnolia była i do tej pory jest uważana za symbol czystości i niewinności, to dlatego panny na wydaniu wplatały kwiaty magnolii we włosy – zaznacza Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego prowadzonego przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Pączki i płatki kwiatów magnolii miały zastosowanie nawet w kuchni jako przyprawa do ryżu.

Magnolia nie taka delikatna, jak ci się wydaje

Roślina wygląda na delikatną i dlatego niektórzy ogrodnicy wahają się, czy warto ją zasadzić na działce. Tymczasem nie ma ku temu przeszkód. Magnolia to nazwa dosyć często stosowana w branży kosmetycznej, zwłaszcza dla zapachów. – Dosyć dziwne, bo magnolia prawie nie pachnie – dodaje ogrodnik. – Oryginalne jest również to, że pierwotna budowa kwiatu nie posiada typowego okwiatu, czyli środka, z którego wyrastają płatki.

Nawóz dla magnolii

Drzewo (czy krzew) zapylane jest zazwyczaj przez chrząszcza. – Magnolia zawiązuje pąki kwiatowe niekiedy już jesienią, z tego też względu warto we wrześniu lub październiku zasilić glebę nawozem fosforowo-potasowym.

Do ogrodu polecamyMigdałek – pięknie kwitnący krzew o małych wymaganiach 

Dlaczego akurat takim? – Ponieważ potas chroni przed negatywnymi skutkami mrozu, a fosfor wzmacnia kwitnienie – odpowiada ekspert. – Od marca do początku lata warto natomiast zastosować nawóz wieloskładnikowy.

Dalej mówi: – Magnolia, podobnie jak forsycja, najpierw kwitnie, a później pokazują się jej liście. Kwitnie w kwietniu i maju. Nie lubi jednak przycinania, bo wówczas usuwa się pąki kwiatowe. Tym samym efekt kwitnienia staje się mizerny.

Gatunków magnolii jest wiele, bo już około 200. – Do najbardziej znanych magnolii należą drzewiasta, japońska, parasolowata, gwiaździsta – wymienia Mikietyński.

Warunki dla magnolii

Drzewo dobrze rośnie i kwitnie w słońcu. W półcieniu też sobie doskonale radzi. Gliniasta gleba mu nie zaszkodzi. Lepiej rośnie i się rozwija, jeśli glebę ściółkujemy torfem lub korą sosnową. Miejsce powinno być zaciszne, osłonięte przed wiatrem. Źle znosi suszę, zwłaszcza młoda magnolia, więc powinna być regularnie podlewana. Kto kupił magnolię i chce ją zasadzić w ogrodzie, powinien od razu wybrać miejsce docelowe, ostateczne. To dlatego, że magnolia ma słabe, dosyć kruche korzenie i podczas ewentualnego przesadzania mogłyby szybko ulec uszkodzeniu. To skutkowałoby zmarnowaniem drzewka.

Gdy nie ma kwiatów

Magnolia, choć przetrwała epokę lodowcową, jest podatna na mróz. Gdy przemarznie, na wiosnę nie wyda kwiatów. Można ją zabezpieczyć przez kopczykowanie: warto usypać kopczyk z kory sosnowej , torfu albo okryć słomą lub agrowłókniną. W przypadku młodych, niższych krzewów magnolii (takich do 5 lat), dobrze jest okryć całą koronę rośliny.

Na chorobę jej te szkodniki

Magnolia, zwłaszcza młoda, podatna jest na choroby grzybowe. Te dają o sobie znać po tym, że liście i kwiaty brązowieją, matowieją, stają się suche – opisuje nasz rozmówca. – Zamierają pąki oraz liście, czasem nawet korzenie. Najlepiej zastosować wtedy preparaty chemiczne.

 Przeczytaj także: Mszyce na roślinach ogrodowych 

Przędziorki i mszyce też atakują magnolię. Tak się dzieje wiosną oraz latem. Te pierwsze zostawiają po sobie ślad w postaci pajęczyny, a drugie można zauważyć na pędach i pod liśćmi. Tutaj też najlepszą bronią będzie chemia. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom