Posadź rośliny miododajne. Ciesz się kwiatami i lepszymi plonami. Polecamy piękne kwiaty, które ozdobią ogród i nakarmią pszczoły

Katarzyna Józefowicz, Katarzyna Laszczak
Rośliny miododajne w ogrodzie wyglądają pięknie i tworzą miejsce pożyteczne dla pszczół, które z kolei zapylają nasze rośliny użytkowe.Zobacz najbardziej miododajne rośliny, które są ładne i łatwe w uprawie. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub przycisku NASTĘPNE.
Rośliny miododajne w ogrodzie wyglądają pięknie i tworzą miejsce pożyteczne dla pszczół, które z kolei zapylają nasze rośliny użytkowe.Zobacz najbardziej miododajne rośliny, które są ładne i łatwe w uprawie. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub przycisku NASTĘPNE. Myriams_Fotos (pixabay.com)
Kwiaty, które są miododajne, czyli pożyteczne dla pszczół, mogą być wspaniałą ozdobą ogrodu. Najczęściej są kolorowe i niezbyt wymagające. Warto je dobrać tak, by kwitły od wiosny do jesieni. Podpowiadamy, na jakie kwiaty warto postawić. Polecamy te, które są piękne i łatwe w uprawie. Warto je sadzić, bo pszczoły w ogrodzie oznaczają nie tylko miód, ale także zapylenie naszych roślin uprawnych takich jak drzewa i krzewy owocowe, ale też pomidory, papryka czy ogórki, a więc większe zbiory dla nas.

Spis treści

Sadząc miododajne rośliny w ogrodzie dbamy o pszczoły

O pszczoły (oraz trzmiele i inne owady zapylające) warto zadbać. Ich los jest coraz trudniejszy, a rola w środowisku i gospodarce – bardzo ważna. Pszczoły nie tylko dostarczają miodu, ale przede wszystkim zapylają rośliny. Bez nich nie będzie wielu owoców i warzyw. A pomóc im można w łatwy i przyjemny sposób, czyli sadząc rośliny miododajne.

Najbardziej miododajne i atrakcyjne dla owadów rośliny rzadko pojawiają się w przydomowych ogrodach – trudno wyobrazić sobie dekoracyjną rabatę z rzepaku czy lucerny, a miododajne lipy i tzw. akacje można sadzić tylko w naprawdę dużych ogrodach. Jest jednak sporo roślin ozdobnych, które dadzą pokarm pszczołom, a do tego wyglądają pięknie i nie są trudne w uprawie.

Miododajne kwiaty są cenne dla pszczół i ogrodu

Wśród popularnych i łatwych w uprawie gatunków ozdobnych znajdziemy i takie, które są bardzo miododajne. Warto je posadzić, żeby ułatwić życie pożytecznym zapylaczom. A przy okazji będziemy mieć pięknie ukwiecony ogród.

Również wiele ziół jest bardzo miododajnych, a przy tym przydatnych dla nas. Należą do nich m.in. macierzanki, lebiodki, miodunka, ogórecznik, szałwie, a także melisa. Nazwa tej ostatniej rośliny nawet pochodzi od greckiego słowa oznaczającego pszczołę.

Zobacz także:

Ogród przyjazny dla pszczół, czyli jaki?

Poza posadzeniem odpowiednich kwiatów warto zadbać o to, żeby nasz ogród był przyjazny dla pszczół. Ograniczmy do minimum stosowanie pestycydów (środków owadobójczych), a jeśli musimy ich użyć – stosujmy je zgodnie z zaleceniami producenta. Szczególną uwagę zwróćmy uwagę na zalecany czas stosowania danego środka. Chodzi tu zarówno o fazę rozwoju rośliny (np. nie w czasie kwitnienia), ale też porę dnia (np. wieczorem, po oblocie pszczół). Uważajmy na tzw. środki systemiczne, które wprawdzie skutecznie zwalczają szkodniki, ale ponieważ wnikają w głąb rośliny i krążą z jej sokami, mogą być także niebezpieczne dla pożytecznych owadów.

Zobacz w galerii, jakie rośliny miododajne warto posadzić w ogrodzie

W ogrodzie warto ustawić poidełko dla pszczół, bo poza pokarmem, potrzebują też wody. Takie poidełko to płytkie naczynie wypełnione keramzytem, mchem i gałązkami (nie należy stosować kamieni).

Warto też zbudować domek dla pszczół samotnic i innych pożytecznych owadów. Poza najbardziej znaną pszczołą miodną, która żyje w rojach i najczęściej mieszka w ulach, w Polsce żyje też kilka gatunków tzw. pszczół samotnic (np. murarka), które są tak samo efektywne w zapylaniu roślin, jak pszczoły miodne. Są one łagodne, żyją samotnie, choć czasem tworzą kolonię. Chętnie skorzystają z domków dla owadów.

Miododajne są nie tylko kwiaty ozdobne

W ogrodzie pszczoły zdobywają pokarm nie tylko z kwiatów ozdobnych, ale także „chwastów”. Cenny dla nich jest m.in. mniszek lekarski, jasnoty, bluszczyk kurdybanek i wiele innych. Jeśli te rośliny nie przeszkadzają nam bezpośrednio, np. nie rosną wśród warzyw, zastanówmy się, czy na pewno musimy je wszystkie usuwać. Tym bardziej że z wielu „chwastów” możemy sami skorzystać, bo niektóre z nich to jadalne, a nawet lecznicze rośliny.

Pszczoły docenią też łąkę kwietną założoną zamiast (lub obok) trawnika, którego utrzymanie jest praco- i czasochłonne, a pożytek – niewielki.

Polecjaka Google News - RegioDom

Odmień swój ogród na wiosnę!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
Hanna
Uwielbiam lawendę, dostałam od syna z poczty kwiatowej i pięknie się rozrosła i dużo pszczół zwabia :)
G
Gość

Mam najwidoczniej większość roślin żukodajnych... i mrówkodajnych.

Wróć na regiodom.pl RegioDom