Toruń: zaskakujące podwyżki opłat za grunt

redakcja.regiodom
Opłaty pobrane za wieczyste użytkowanie gruntu skarbu państwa trafiają do budżetu państwaOpłaty pobrane za wieczyste użytkowanie gruntu skarbu państwa trafiają do budżetu państwa. Jednak jedna czwarta tej sumy zasila toruńską kasę.
Opłaty pobrane za wieczyste użytkowanie gruntu skarbu państwa trafiają do budżetu państwaOpłaty pobrane za wieczyste użytkowanie gruntu skarbu państwa trafiają do budżetu państwa. Jednak jedna czwarta tej sumy zasila toruńską kasę. sxc.hu
Od 2012 r. zaczną obowiązywać nowe stawki opłat za użytkowanie wieczyste gruntów należących do skarbu państwa. Dla wielu mieszkańców ich wysokość jest szokująca.

– 400-proc. podwyżka opłat za wieczyste użytkowanie? – dziwią się mieszkańcy ul. Grudziądzkiej. – Nikt nas na to nie przygotował.

Nowe stawki opłat za wieczyste użytkowanie zaskoczyły mieszkańców. – Dotąd płaciłem 90 zł, teraz ta stawka wzrośnie do ponad 400 zł. To bardzo dużo – denerwuje się pan Andrzej, mieszkaniec ul. Grudziądzkiej, gdzie grunty pod blokami należą do skarbu państwa. – Nie spodziewałem się tak wysokich opłat. Jestem oburzony, że nastąpiło to tak nagle.

Zasady naliczania stawek za użytkowanie gruntu

Teraz wysokość opłaty oblicza się w wyniku ustalenia wartości nieruchomości przez rzeczoznawcę i naliczeniu 1 proc. od wartości gruntu w zależności od wielkości udziału. – Ludzie przyzwyczaili się, że płacą niewiele, bo przez wiele lat stawki były bardzo niskie – mówi Wiktor Krawiec, dyrektor miejskiego wydziału gospodarki nieruchomościami. – W wielu nieruchomościach wycen nie robiliśmy przez 20 lat. Dlatego pewnie nowe opłaty są tak szokujące. Choć nie powinny być zaskoczeniem, bo o tych stawkach informowaliśmy torunian jakiś czas temu. Teraz wyceny będziemy przygotowywać co 5 lat.

W Toruniu taką podwyżką zostanie objętych ok. 600–700 osób. Jednak nie wszyscy będą płacić tak wysokie stawki. Opłata zależy bowiem od wyceny rzeczoznawcy, którego powołuje urząd miasta. Jeśli więc nieruchomość leży w mniej atrakcyjnej części Torunia, opłata może być mniejsza. – Mieszkaniec może zawsze wystąpić o przekształcenie dzierżawy gruntu w prawo własności –- tłumaczy dyrektor. – Wystarczy złożyć wniosek w magistracie.

W tym przypadku zapłacimy za kupno gruntu, ale nie będziemy musieli już uiszczać wysokich opłat za dzierżawę. Poza tym miasto uchwaliło 70-proc. bonifikatę przy przekształcaniu gruntów. A zapłatę za nieruchomość można rozłożyć na raty nawet na 20 lat. Krawiec: – W tym przypadku i tak opłata roczna będzie mniejsza niż w przypadku dzierżawy gruntu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom