Tarczyca bajkalska (bajkalina) – jej właściwości zdrowotne

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Tarczyca bajkalska (Scutellaria baicalensis)Tarczyca bajkalska (bajkalina) powszechnie występuje w północnej części Chin, Mongolii, Japonii i wschodniej Syberii. Od wieków roślina ta jest stosowana w medycynie wschodniej jako środek antybakteryjny, przeciwgrzybiczy, przeciwzapalny, przeciwwirusowy, przeciwnowotworowy oraz neuroprotekcyjny (ma chronić komórki mózgowe przed uszkodzeniem i obumarciem).
Tarczyca bajkalska (Scutellaria baicalensis)Tarczyca bajkalska (bajkalina) powszechnie występuje w północnej części Chin, Mongolii, Japonii i wschodniej Syberii. Od wieków roślina ta jest stosowana w medycynie wschodniej jako środek antybakteryjny, przeciwgrzybiczy, przeciwzapalny, przeciwwirusowy, przeciwnowotworowy oraz neuroprotekcyjny (ma chronić komórki mózgowe przed uszkodzeniem i obumarciem). Dalgial (commons.wikimedia.org)
Tarczyca kojarzy się nam najczęściej z chorobą i wizytami u endokrynologa. Tymczasem istnieje tarczyca, która ma właściwości zdrowotne. To roślina, zwana tarczycą bajkalską. Poznaj jej właściwości lecznicze.

Tarczyca bajkalska (bajkalina) to wieloletnia roślina, osiągająca zwykle do 50 centymetrów wysokości, chociaż zdarza się, że ma ponad metr. Prawie przez całe lato kwitnie na niebiesko, chabrowo lub fioletowo. Z daleka przypomina lawendę. Na jej prostych pędach rosną nieduże, lancetowate listki. Zioło pochodzi z dzikich terenów nadbajkalskich, z Syberii, Japonii i Chin.

Legenda o bajkalinie

Jak głosi legenda, właściwości lecznicze tarczycy bajkalskiej rozpoznano przypadkowo. Na łące pasło się bydło, które skubało trawę i inne rośliny rosnące w pobliżu. Niektóre zwierzęta zjadły tajemniczą roślinę. Ludzie zauważyli, że bydło wyjątkowo spokojnie się zachowuje. Okazało się, że to dlatego, że zjadło roślinę, która została potem nazwana bajkaliną.

 PoznajSekrety miodów – gatunki, właściwości, ciekawostki 

Środek uspokajający

Tarczyca bajkalska działa nie tylko uspokajająco, odprężająco. Ułatwia zasypianie, ale nie sprawia, że jesteśmy senni i apatyczni. Jest ziołem niedocenianym, chociaż z punktu widzenia medycznego i homeopatycznego – wartościowym. To przede wszystkim za sprawą flawonoidów, które znajdują się w składzie bajkaliny. Są to naturalne, biologicznie aktywne substancje. Ich podstawową zaletę stanowi ochrona organizmu przed uszkodzeniem komórek, pełniąca funkcję regeneracyjną.

 Poczytaj też: Lawenda, czyli śródziemnomorski klimat w ogrodzie i domu 

Bajkalina w kosmetyce

Zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry. To choćby z tego względu zioło stosowane jest w przemyśle kosmetycznym jako składnik kremów przeciwzmarszczkowych. Alergicy też mogą korzystać z dobrodziejstw tej rośliny. Podobnie jak osoby, mające trądzik. Piegi i przebarwienia na skórze powinny zniknąć, a przynajmniej stać się mniej widoczne, gdy będziemy stosowali preparaty na bazie bajkaliny. Tarczyca bajkalska sprawdza się też jako pasta do zębów czy płukanka do ust.

Nie daj się przeziębieniu

Roślina ta działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo, antybakteryjnie i przeciwwirusowo. Wykazuje właściwości antynowotworowe, ponieważ niszczy komórki rakowe. Kto jest mocno przeziębiony, też powinien sięgnąć po preparaty z bajkaliną w składzie, bo obniży w ten sposób wysoką gorączkę.

Lepsze krążenie krwi dzięki tarczycy bajkalskiej

Tarczyca polecana jest również osobom mającym problemy z krążeniem krwi, chorym na miażdżycę (flawonoidy wpływają na obniżenie poziomu trójglicerydów powodujących zmiany w żyłach i zakrzepy). Pomaga regulować ciśnienie. Jeśli ktoś ma częste skurcze łydek i tzw. zespół niespokojnych nóg, też może korzystać z bajkaliny. Zioło to na ból też pomaga, m.in. zalecane jest w przypadku migreny.

Bajkalina na poprawę humoru

Kto cierpi na stany depresyjne, również powinien stosować bajkalinę np. w kapsułkach. Ona bowiem redukuje stres, napięcie, poprawiając nastrój oraz likwidując przygnębienie i stany lękowe. Naukowcy udowodnili, że bajkalina dobrze wpływa na osoby chore na choroby wieku starczego, tzn. Alzheimera czy Parkinsona. 

 Warto przeczytać: Zbawienne działanie czystka na nasz organizm

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom