Spis treści
Suszona lawenda – poznaj jej właściwości
Suszona lawenda zawiera olejki eteryczne, takie jak linalol i octan linalilu, które nadają jej charakterystyczny zapach. Substancje te wykazują działanie uspokajające i relaksujące, dlatego niekiedy zaleca się, aby osoby zmagające się ze stresem korzystały z leczniczych walorów tej rośliny. Charakterystyczny zapach lawendy pomaga uporać się ze stresem i rozluźnia spięte ciało. Ponadto olejek z lawendy często stosuje się w celu łagodzenia objawów migreny. Jeśli masz nadmiar suszonej lawendy, a nie masz pomysłu, co z nim zrobić, mamy dla ciebie jedną radę. Z lawendowego suszu przygotuj naturalny płyn do czyszczenia powierzchni w swoim domu.
Domowy płyn do czyszczenia z suszonej lawendy
Skuteczny preparat, który upora się zabrudzeniami w kuchni i łazience, przygotujesz z następujących składników:
- 2 łyżek suszonej lawendy,
- 2 szklanek wody,
- 1/4 szklanki octu spirytusowego,
- kilku kropel olejku lawendowego (opcjonalnie, dla wzmocnienia zapachu).
Przygotowanie:
- Do garnka wlej 2 szklanki wody i zagotuj. Gdy zacznie wrzeć, dodaj suszoną lawendę.
- Zmniejsz ogień i pozostaw lawendę w gotującej się wodzie przez 10-15 min. Pozwól jej naciągnąć, aż woda nabierze lawendowego zapachu.
- Następnie płyn przecedź. Możesz to zrobić za pomocą sitka lub gazy.
- Do lawendowego płynu dodaj ocet. Pomoże on w usuwaniu np. osadów z mydła lub innych trudnych do wyczyszczenia zabrudzeń.
- Jeśli chcesz wzmocnić zapach płynu, dodaj do niego kilka kropel olejku eterycznego. Dzięki temu zapach lawendy będzie intensywniejszy. Jeżeli nie zależy ci na mocnym aromacie, pomiń ten krok.
- Gotowy środek czyszczący przelej do butelki z rozpylaczem. Płyn z suszonej lawendy możesz go stosować do czyszczenia różnych powierzchni w domu, takich jak blaty, podłogi, lustra itp.
Pamiętaj, aby przed użyciem płynu przetestować go na niewielkiej, niewidocznej powierzchni, aby upewnić się, że nie uszkodzi on materiału. Do płynu można dodać niewielką ilość gliceryny, dzięki której kurz będzie wolniej osiadał na meblach.
Suszona lawenda – co jeszcze można z nią zrobić?
Suszona lawenda jest znana ze swojego przyjemnego, relaksującego zapachu. Możesz umieścić ją w małych bawełnianych woreczkach, a następnie rozmieścić je w różnych miejscach w domu, np. w szafie, szufladach z bielizną lub w sypialni. Olejek lawendowy sprawdzi się także w aromaterapii. Dodaj kilka kropel do kąpieli, a z pewnością poczujesz się zrelaksowana po ciężkim dniu. Wiele osób suszoną lawendę wykorzystuje jako dekorację w domu. Można z niej zrobić naprawdę piękne elementy ozdobne, które upiększą nasze wnętrza.
Susz z lawendy bez obaw można dodać do herbaty, aby nadać jej delikatny smak i aromat. Pamiętajmy też, że suszona lawenda to świetny odstraszać moli. Nie powinno jej zatem zabraknąć w miejscach, gdzie trzymamy wełniane swetry, koce lub płaszczce. Suszona lawenda to także świetny dodatek do domowych odświeżaczy. O tym, jak odświeżyć np. dywan, dowiesz się z artykułu: Domowy odświeżacz do dywanów to oszczędność i ekologia w jednym. Kilka składników i twój dywan odzyska dawną świeżość
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?