Szkodniki trawnika mogą go zniszczyć! Co najczęściej uszkadza trawę w ogrodzie i jak zwalczać pędraki oraz inne szkodniki?

Katarzyna Józefowicz
Piękny trawnik może skutecznie zostać zniszczony przez szkodniki, które żyją w ziemi, a żywią się korzeniami roślin, w tym trawy.
Piękny trawnik może skutecznie zostać zniszczony przez szkodniki, które żyją w ziemi, a żywią się korzeniami roślin, w tym trawy. fyletto/123rf
Utrzymanie pięknego, zielonego trawnika w dobrej formie to niełatwe zadanie, gdyż na trawę w ogrodzie czyha wiele zagrożeń, w tym między innymi szkodniki, potrafiące mocno uszkodzić, a miejscami nawet całkiem zniszczyć murawę. Dlatego warto wiedzieć, jak z nimi walczyć. Dowiedz się, co najczęściej powoduje uszkodzenia trawnika i jak pozbyć się szkodników.

Spis treści

Pędraki w trawniku

Jednym z popularniejszych i najczęściej spotykanych w trawniku szkodników są pędraki. To forma larwalna niektórych chrząszczy, w tym głównie chrabąszcza majowego. Dorosłe owady składają wiosną w ziemi jaja, z których wylęgają się larwy. Bytują one w ziemi i mają postać tłustych, białawych, zwiniętych w podkówkę larw z małą główką, ciemniejszą końcówką odwłoka i odnóżami.
Początkowo są małe, więc za pokarm wystarcza im martwa materia organiczna. Kiedy jednak zaczynają rosnąć, potrzebują więcej pożywienia, dlatego zaczynają podjadać korzenie roślin. W ten sposób niszczą trawę, co w konsekwencji prowadzi do powstawania na powierzchni murawy wysuszonych, brunatnych placków martwej trawy, którą można łatwo oddzielić od podłoża. Zanim pędraki przeobrażą się w owady dorosłe, w ziemi mogą pozostawać nawet przez 2-3 lata, przez cały czas niszcząc korzenie roślin i uszkadzając trawnik.

Zwalczanie pędraków

Walka z pędrakami nie jest jednak łatwa, dlatego może być konieczne zastosowanie kilku metod. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy za uszkodzenie trawnika faktycznie odpowiadają pędraki, bo efekty ich żerowania można łatwo pomylić z objawami niektórych chorób. W tym celu dobrze jest podkopać i odkryć płat uszkodzonej murawy, sprawdzając, czy pod powierzchnią faktycznie znajdują się szkodniki. Kiedy stwierdzimy ich obecność, musimy podjąć działania ochronne, mające na celu eliminację pędraków.
Wiosną powinniśmy przeprowadzić aerację i wertykulację trawnika, wybierając wszystkie pędraki, które zostały przy tej okazji wydobyte z ziemi na powierzchnię. Mechaniczne zbieranie szkodników może ograniczyć ich liczebność, ale nie pozwoli całkiem się ich pozbyć, dlatego dodatkowo musimy sięgnąć po środki ochrony roślin. Ponieważ obecnie na rynku nie ma preparatów chemicznych dedykowanych pędrakom, musimy oprzeć się na środkach ekologicznych lub biologicznych (np. Target Natural P-Drakol, Target lub Agrobios Probio Ogród : Wrotycz – Ekstrakt Na Pędraki, Larvanem Nicienie na pędraki larwy), których na szczęście nie brakuje.

Trawy ozdobne szturmem zdobywają nasze ogrody. Zobacz, jakie posadzić w małym, a jakie w dużym ogrodzie.

Polecamy najpiękniejsze trawy ozdobne do dużego i małego ogr...

Rolnice – co to za szkodniki trawnika?

Trawniki mogą być też atakowane przez rolnice. Są one postacią larwalną nocnego motyla z rodziny sówkowatych i podobnie jak pędraki bytują w glebie, żerując na korzeniach roślin i wyrządzając podobne szkody. Wyglądają jednak zupełnie inaczej niż pędraki, bo choć także są podłużne, walcowate i grube, nie posiadają odnóży, to nie są zwinięte w kłębek, a przede wszystkim mają zupełnie inną, brunatno-ziemistą barwę.

Jak się pozbyć rolnic z trawnika?

Na rynku nie ma obecnie preparatów przeznaczonych do ich zwalczania, dlatego można posiłkować się środkami przeznaczonymi do walki z pędrakami i drutowcami. Polecany jest też preparat biologiczny zawierający nicienie pasożytnicze różnych szkodników, w tym larw owadów z rodziny sówkowatych – Capsanem.
Ważna jest też profilaktyka, polegająca na starannej pielęgnacji trawnika i usuwaniu z jego sąsiedztwa chwastów, będących roślinami żywicielskimi rolnic (m.in. gorczyca polna i komosa biała).

Uwaga na drutowce w trawniku

W glebie pod trawnikiem mogą też bytować inne szkodnik, czyli drutowce. Są to małe, sztywne, długie, cienkie, beznogie larwy koloru pomarańczowego, będące formą młodocianą chrząszczy z rodziny sprężykowatych. W trawnikach pojawiają się rzadziej od pędraków czy rolnic, gdyż wolą korzenie i bulwy innych roślin, jednak zdarza się, że trawą i jej korzeniami także nie pogardzą. Wyrządzają podobne szkody co pędraki i w podobny sposób należy je zwalczać (na rynku dostępne są ekologiczne preparaty na drutowce, często zwalczające jednocześnie pędraki).

Czy kret to tylko zagrożenie dla trawnika?

Przy okazji zagrożeń czyhających na trawnik, trudno nie wspomnieć o kretach, których działalność z naszego punktu widzenia jest wybitnie niszczycielska, choć krety nie do końca są naszymi wrogami. Ich obecność na trawniku wskazuje między innymi na to, że w glebie znajduje się coś atrakcyjnego do jedzenia (właśnie m.in. pędraki, rolnice, drutowce), z czym być może powinniśmy walczyć. Zresztą tym zajmuje się również sam kret, który pożera szkodniki.

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Warszawa, ul. Wspólna 30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czas na tańsze budowanie? W styczniu br. taniały materiały budowlane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom