Szkodniki drewna. Jak zwalczać te groźne gatunki?

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Szkodniki drewna. Jak zwalczać te groźne gatunki?Robaki drewna mogą doszczętnie je zniszczyć.
Szkodniki drewna. Jak zwalczać te groźne gatunki?Robaki drewna mogą doszczętnie je zniszczyć. 123RF
Korniki, spuszczele, kołatki czy miazgowce dadzą się nam we znaki. To drewnojady i inne szkodniki. Piszemy, co zjadają i jak niszczą drewno.

Takie małe, zazwyczaj kilkumilimetrowe, a potrafią doszczętnie zniszczyć solidny kawał drewna albo mebel. Przedstawiamy najczęściej spotykane szkodniki drewna.

Kornik

Ten brunatny albo czarny chrząszcz o długości ciała nieprzekraczającej zwykle 13 milimetrów wnika w drewno na głębokość około 2 milimetrów. Niby niewiele, a umie doprowadzić do śmierci drzewa. Korniki tworzą korytarze. Jedna ich część znajduje się na powierzchni drewna, a druga - wewnątrz kory. Korniki, jak nazwa wskazuje, żywią się korą, a nie – jak niektórzy błędnie myślą – drewnem.

Spuszczel pospolity

To gatunek chrząszcza mającego 7-25 milimetrów długości. Ten ciemnobrunatny albo czarny szkodnik atakuje drzewa iglaste. Niszczy m.in. meble, drewniane ramy okienne, podłogę z drewna, schody czy więźbę dachową. Jego ulubionymi miejscami są poddasza i strychy. Im starsze drewno, tym większe prawdopodobieństwo, że spuszczel je uszkodzi. Larwy tego chrząszcza mogą żyć nawet 7 lat. Czasem słychać odgłosy, jak spuszczel żeruje w drewnie. Zauważyć można również otworki, które są sprawką spuszczela.

Kołatek i tykotek

Domowy, uparty – to nazwy najważniejszych gatunków kolejnego szkodnika, jakim jest kołatek atakujący drzewa liściaste i iglaste. Jego nazwa pochodzi od odgłosu kołatania, które słychać, gdy szkodniki drążą chodniki w drewnie. Kołatek domowy w brunatnym kolorze i mający około 4 milimetry długości, preferuje drewno dosyć miękkie (np. brzoza, lipa), a jednocześnie wilgotne. Kto ma centralne ogrzewanie w domu, problemu z kołatkiem domowym raczej nie ma, bo szkodnik ten nie pojawia się w takich pomieszczeniach. To dlatego, że centralne ogrzewanie przesusza powietrze, a takie nie sprzyja kołatkowi tego gatunku. Mrozy też mu szkodzą. Kołatek domowy atakuje m.in. drewno składowane w piwnicy, stolarkę budowlaną, meble.

Czarny lub ciemnobrunatny kołatek uparty (długość 3-4 milimetry) wybiera drewniane części znajdujące się przede wszystkim na dole w domu, np. piwnice albo podłogi. Tykotek pstry, o barwie brunatno-brązowej lub czerwono-brązowej i długości od 5 do 9 milimetrów, także należący do popularnych gatunków kołatkowatych, upodobał sobie gnijące konary oraz pnie drzew w lesie. Drewno zabytków również pada jego łupem. Sprzyja mu duża wilgotność.

Miazgowiec parkietowiec

Ten brunatny chrząszcz o długości 2-5 milimetrów preferuje drewno drzew liściastych. Można go spotkać w meblach, boazerii, podłodze drewnianej, w tym - w parkiecie, stąd nazwa gatunku. Lubi drewno twarde, np. dąb, jesion lub orzech. Miazgowce występują w pomieszczeniach o różnej wilgotności.

Drwalnik paskowany

Pochodzi z rodziny korników. Brązowo-czarny chrząszcz, osiągający od 2 do 4 milimetrów długości, występuje przede wszystkim w lasach iglastych. Upodobał sobie wilgotne albo nawet mokre, świeżo ścięte drewno.

Zmorsznik czerwony

Przewrócone drzewo, pień czy wkopany pal lub słup od ogrodzenia to cel dla zmorsznika, czyli chrząszcza o czerwonym albo pomarańczowym kolorze, osiągającego 10-20 milimetrów długości. Jeszcze lepiej dla niego, gdy drewno iglaste jest zawilgocone, zagrzybione, leżące w cieniu albo półcieniu.

Borodziej cieśla

Może mierzyć nawet 60 milimetrów długości. Jest ciemnobrązowy lub czarny. Stare, zawilgocone, ale jeszcze nie zagrzybione pnie to miejsca, w których można go spotkać. Żeruje głównie w drewnie iglastym, sosnowym.

Wyschlik grzebykorożny

Jest brązowy i osiąga około 5 milimetrów długości. Chrząszcz ten atakuje suche drewno drzew liściastych. Można go spotkać zarówno w lasach, jak i budynkach, np. w drewnianych listwach przypodłogowych.

Polecamy też: Impregnacja drewna 

Zwalczanie szkodników drewna

Każdy gatunek szkodnika ma specyficzne wymagania dotyczące środowiska życia. Trzeba umieć je rozpoznać, żeby wiedzieć, w jaki sposób je zwalczyć. Zapobieganie szkodnikom przed ich pojawieniem się w domu dotyczy choćby regularnego wietrzenia pomieszczeń i zabezpieczenie ich oraz drewnianych elementów (mebli, podłóg, innych konstrukcji wykonanych z drewna) przed zbytnim zawilgoceniem. Rolę pełni zatem izolacja pozioma i pionowa, odwodnienie gruntu, szczelność dachu, ale także np. odpowiednie mycie i czyszczenie elementów drewnianych, choćby przecieranie wilgotną, a nie zupełnie mokrą szmatką ich powierzchni. Dostęp światła naturalnego do pomieszczeń jest równie istotny.

Są jednak szkodniki lubujące się w suchym środowisku i trudno będzie je zlikwidować. Wówczas sprawdzą się preparaty chemiczne o długotrwałym działaniu owadobójczym. Środki te zazwyczaj nie tylko chronią drewno przed szkodnikami, lecz także przed grzybami. Takie usługi polecają firmy specjalistyczne. Gdy problem jest dużej skali, a szkodniki zaatakowały nie tylko poszczególne elementy drewniane, ale już cały budynek, w grę wchodzi tzw. fizyczne zwalczanie szkodników drewna przez wyspecjalizowane firmy. Są to m.in. metody termiczne, polegające na wykorzystaniu bardzo wysokiej temperatury, w której giną owady żerujące w drewnie. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom