Impregnacja drewna – najczęściej popełniane błędy

redakcja.regiodom, doradca techniczny Altax, Andrzej Wójcik
Drewniane tarasy są obecnie bardzo modnePlanując pielęgnację drewna w ogrodzie, sprawdź prognozę pogody. Unikaj konserwacji w czasie lub po deszcze oraz w bardzo upalne dni.
Drewniane tarasy są obecnie bardzo modnePlanując pielęgnację drewna w ogrodzie, sprawdź prognozę pogody. Unikaj konserwacji w czasie lub po deszcze oraz w bardzo upalne dni. Altax
Gołe deski drewniane na tarasie, machanie ręką na charakterystyczne chrupanie w ścianie i nakładanie środków ochronnych według własnego widzimisię – to bardzo częste grzeszki majsterkowiczów.

Zła pielęgnacja drewna może się na nas zemścić w przyszłości. Jak unikać błędów najczęściej popełnianych przy impregnacji drewna.

Zły dobór drewna

Każdy gatunek drewna ma inne właściwości. Różnią się między innymi twardością, współczynnikiem skurczu, zawartością olejków i kolorem. – Znając cechy charakterystyczne dla danego gatunku drewna, lepiej go dobierzemy ze względu na jego przeznaczenie – mówi Andrzej Wójcik.

Przeczytaj również, jak: Obalamy mity na temat sposobów zabezpieczania drewna

Na tarasy wybierajmy drewno twarde i odporne na wilgoć. Sprawdzą się gatunki drewna egzotycznego, takie jak: bangkhirai (zwane także Balau Yellow), massaranduba oraz termo drewno (drewno poddawane obróbce termicznej). Jako drewno konstrukcyjne warto wykorzystać popularną sosnę. Natomiast przy doborze drewna do budowy stołu, w większym stopniu mogą decydować względy estetyczne od wytrzymałościowych.

Nieodpowiedni preparat dekoracyjno-ochronny

Lakier, olej, lakierobejca – każdy produkt ma swoje właściwości. Warto je poznać, zanim zabierzemy się za impregnowanie. Szczególnie, jeśli wiemy, że deski będą intensywnie użytkowane. Lakier tworzy twardą powłokę, doskonale sprawdzi się więc na parkietach. Z kolei olej wnika głęboko w strukturę drewna i chroni je przed wilgocią, będzie zatem doskonały na taras. Lakierobejca nada się na pomalowanie ogrodzenia, a emalia – do odnowienia zniszczonego mebla.

Błędem jest nieczytanie etykiet

Zdarza się, że malujemy drewno „po swojemu", a potem jesteśmy niezadowoleni z efektu. Unikniemy tego, jeżeli zaufamy rekomendacji producenta. Dlatego czytajmy etykiety, na których powinny być informacje o właściwościach produktu i instrukcja aplikacji. Ułatwi nam to pracę i zagwarantuje zadowalający efekt końcowy.

Ignorowanie problemów

Na deskach pojawił się szarawy nalot? Ogrodzenie pojaśniało w nasłonecznionej części ogrodu? Lakier miejscami się przetarł? Bywa, że prace remontowe odkładamy w nieskończoność. Tym sposobem możemy doprowadzić do sytuacji, w której szkód na podniszczonym drewnie nie da się już odwrócić. Lepiej zlikwidować problem od razu po jego pojawieniu się. Drewno nie ozdrowieje cudownym sposobem, a powłoka sama się nie odnowi. Im wcześniej zaczniesz działać, tym mniej pracy będziesz musiał włożyć i wydasz mniej pieniędzy.

Stan drewna bez kontroli

Dotyczy to zwłaszcza drewna eksploatowanego na zewnątrz. Jest ono narażone na działanie wilgoci i różnych temperatur. Najlepiej jest wyrobić w sobie nawyk – po zimie sprawdzamy, czy powłoka nie popękała, nie przetarła się lub deski nie zaatakował grzyb. A jesienią przygotowujemy elementy drewniane do zimowania. W przypadku mebli ogrodowych, czasem wystarczy je po prostu umyć przed zamknięciem w komórce czy garażu.

Źle się zabieramy za remont

Przed remontem przygotujmy sobie czyste narzędzia i oczyśćmy powierzchnię drewna, które mamy pielęgnować. Jeśli trzeba – przetrzyjmy drewno papierem ściernym. Przy pracach na zewnątrz domu powinniśmy również sprawdzać prognozy pogody. Dlaczego? Ponieważ wilgotne drewno nie przyjmuje większości środków pielęgnacyjnych. Ponadto produkt powinien mieć odpowiednią konsystencję, a na to wpływa temperatura otoczenia (idealna temperatura wynosi od 5 do 20 stopni Celsjusza). Do impregnacji drewna zabierajmy się więc z głową. 

Warto przeczytać: **

Jakie preparaty wybrać do impregnacji i konserwacja drewna w ogrodzie

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom