Drewniane ogrodzenia - plusy i minusy. Jak je zabezpieczać (ZDJĘCIA)

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Drewniane ogrodzenieDrewniane ogrodzenie, jeżeli będziemy o nie odpowiednio dbać, posłuży latami, a jest prawdziwą ozdobą posesji.
Drewniane ogrodzenieDrewniane ogrodzenie, jeżeli będziemy o nie odpowiednio dbać, posłuży latami, a jest prawdziwą ozdobą posesji. Magdalena Kmita-Kulesza
Stary, porośnięty mchem drewniany płot, który kołysze się już przy lekkim podmuchu wiatru, to przeszłość. Nowoczesne ogrodzenia drewniane śmiało konkurują z innymi ogrodzeniami. Piszemy o zaletach i wadach ogrodzeń z drewna.

Drewniane płoty buduje się najczęściej z drewna sosnowego lub świerkowego, chociaż mówi się, że drewno dębowe jest bardziej wytrzymałe, więc płot postałby dłużej. Minus taki, że drewno dębowe jest droższe od świerku i sosny.

Plusy ogrodzeń drewnianych

Drewniane ogrodzenie to rozwiązanie klasyczne i ponadczasowe. Pasuje zarówno do domów wybudowanych w stylu tradycyjnym, choćby rustykalnym albo romantycznym, jak i budynków nowoczesnych, np. w stylu skandynawskim. Ładnie komponuje się z drewnianymi elementami domu, choćby oknami i drzwiami np. będącymi w tym samym odcieniu, co płot.

Przeczytaj poradnik: Błędy popełniane podczas impregnacji drewna 

Drewniany płot to z reguły tani płot. Zwykły, prosty płot wykonany ze sztachet kosztuje przykładowo 70 złotych. To cena za płot o szerokości 180 i wysokości 120 centymetrów. Dla porównania: ogrodzenie kute, cynkowane, to wydatek rzędu 400 złotych za metr bieżący. Na ogrodzenie murowane trzeba natomiast wydać czasem 220 złotych za metrowy fragment ogrodzenia. Cenowo płot drewniany można czasem porównać do ogrodzenia z siatki. Nie ma jednak co ukrywać: drewniane ogrodzenie prezentuje się przeważnie lepiej niż siatka ogrodzeniowa.

Ogrodzenia z drewna można zrobić i postawić samemu (albo chociaż samodzielnie rozstawić zakupione elementy), podczas gdy ogrodzenie wykonane z metalu najczęściej zamawia się w firmie, która wyprodukuje ogrodzenie, przyjedzie na miejsce i je zamontuje.

Polecamy lekturę:Wybieramy ogrodzenie domu dla bezpieczeństwa i urody posesji 

Minusy ogrodzeń drewnianych

Drewno jest łatwopalne. O płot z drewna trzeba też regularnie dbać. Jeśli o tym zapomnimy, sztachety czy bale – narażone nie tyle na słońce, co na deszcz i wilgoć – szybko ulegną zniszczeniu. Mogą porosnąć mchem, pojawią się na nich grzyby oraz pleśń i spękania. Ślimaki na takim ogrodzeniu nie będą należały do rzadkich widoków. Szkodniki drewna też dadzą mu się we znaki (np. spuszczel pospolity). Poza tym nasiąknięte wodą drewno pęcznieje, odkształca się, butwieje.

Jak zabezpieczyć drewniany płot

Sztachety powinny wystarczyć na lata, jeśli będą suche, szlifowane i najlepiej czterostronnie heblowane. O drewno trzeba dbać, bo konserwacja ma ogromne znaczenie. Od razu po zakupie drewna, jeżeli chcemy sami postawić płot, powinniśmy wykonać jego pierwszą konserwację. Podstawowe zadanie stanowi tutaj impregnacja drewna jeszcze przed zbudowaniem płotu. Należy pokryć preparatem zabezpieczającym poszczególne elementy. Ważne, aby drewno było całkowicie suche – wówczas zabieg będzie skuteczny. Powierzchnię można pokryć lakierem albo lakierobejcą. One mają na celu ochronę drewna przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, m.in. zabezpieczają przed wnikaniem wody do środka drewna, ale także ohronią przed działaniem szkodników, choćby owadów i robaków. Konserwację drewna powinno się przeprowadzać co sezon lub co dwa sezony. Malowanie pozwala również odświeżyć nasze ogrodzenie.

Warto wiedzieć więcej: Sposoby na konserwację drewna

W praktyce trwałość sztachet, a także ich żywotność, zależą od sposobu zabezpieczenia ich przed czynnikami atmosferycznymi i od tego, jak regularnie dba się o drewno. Można przykładowo kupić drogie sztachety z dębu, potem niedokładnie je zabezpieczyć i taka deska wytrzyma jedynie trzy lata. Równie dobrze można zdecydować się na tani płot z sosny, solidnie go zabezpieczyć, a sztachety posłużą nawet ponad 20 lat. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom