Szkoda całkowita w przypadku nieruchomości

redakcja.regiodom
PowódźJeżeli rezygnujemy z ubezpieczenia domu lub mieszkania musimy mieć świadomość, że w przypadku utraty dobytku w odbudowanie lub odkupienie go tylko własnymi siłami, a nawet przy wsparciu gminy lub państwa nie jest możliwe.  Zawsze pieniędzy z tych źródeł jest za mało, by pokryć szkodę całkowitą. Dlatego przy zawieraniu umowy ubezpieczenia pytajmy nie tylko o wysokość składki, a przede wszystkim o wysokość świadczenia.
PowódźJeżeli rezygnujemy z ubezpieczenia domu lub mieszkania musimy mieć świadomość, że w przypadku utraty dobytku w odbudowanie lub odkupienie go tylko własnymi siłami, a nawet przy wsparciu gminy lub państwa nie jest możliwe. Zawsze pieniędzy z tych źródeł jest za mało, by pokryć szkodę całkowitą. Dlatego przy zawieraniu umowy ubezpieczenia pytajmy nie tylko o wysokość składki, a przede wszystkim o wysokość świadczenia. kconnors (morguefile.com)
Najpoważniejszą szkodą, która może się nam przydarzyć, jest tzw. szkoda całkowita, czyli pożar, wybuch, katastrofa budowlana, zalanie lub inne zdarzenie losowe, w wyniku którego dom lub mieszkanie przestaje istnieć.

Odpowiedzi na pytania dotyczące szkody całkowitej udziela Marlena Piekut, ekspert ds. ubezpieczeń mieszkaniowych w Link4. 

Czy w przypadku ubezpieczenie nieruchomości może mieć miejsce szkoda całkowita?

– Jak najbardziej tak i jest to najpoważniejsza szkoda, jaka może nam się zdarzyć. Szkoda całkowita oznacza, że nasze mieszkanie lub dom nadają się do wyburzenia lub przestają istnieć. Powodem takiej szkody może być m.in. pożar, wybuch czy powódź. I jak pokazują doświadczenia choćby z ostatnich lat tego typu szkody są całkiem prawdopodobne.

– Przed skutkami finansowymi szkody całkowitej może ochronić nas polisa mieszkaniowa. Przed zawarciem umowy ubezpieczenia mieszkania lub domu dokładnie zapoznajmy się z definicją szkody całkowitej, która zamieszczona jest w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe tworzy własną, unikalną treść takiego dokumentu. Warto też sprawdzić, jaka wartość będzie brana pod uwagę przy wypłacie odszkodowania przy tego typu szkodzie. A mogą tu wchodzić w grę trzy rodzaje wartości:

  • wartość rynkowa nieruchomości, czyli kwota, jaka byłaby najbardziej prawdopodobna do uzyskania za tę nieruchomość na rynku;
  • wartość odtworzeniowa, czyli kwota, która odpowiada kosztom przywrócenia naszego mienia do stanu sprzed szkody;
  • wartość rzeczywista, czyli kwota uwzględniająca stopień zużycia technicznego, który zależy od przewidywanej trwałości budynku.

W przypadku szkody całkowitej oceny stanu zniszczenia mieszkania lub domu dokonuje rzeczoznawca, czyli osoba powołana przez towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym mamy zawartą umowę ubezpieczenia. Zadaniem rzeczoznawcy jest określenie rozmiarów szkody, a następnie wycena tych elementów naszego mienia, które uległy zniszczeniu. 

Przeczytaj również:Dlaczego warto ubezpieczyć dom w trakcie budowy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom