- Ubezpieczenie nieruchomości, czy to domu, czy mieszkania, najczęściej kojarzy się z ukończonym i wyposażonym budynkiem. Wówczas, coraz więcej właścicieli decyduje się na zakup polisy. Jednak wśród budujących się Polaków brakuje świadomości, że można ubezpieczyć także budynek mieszkalny czy też gospodarczy w budowie. To sposób na uchronienie siebie i rodziny przed ogromnymi stratami finansowymi, jakie mogą wiązać się z potencjalnymi szkodami w wyniku wystąpienia pożaru czy huraganu lub kradzieży na miejscu budowy – podkreśla Anna Materny z firmy Gothaer TU S.A.
Zobacz też: Jak wybudować dom energooszczędny. Doświadczenia użytkownika
Ubezpieczyć możemy inwestycje budowlaną polegającą na budowie lub rozbudowie budynku mieszkalnego, gospodarczego, czy całej budowli. Polisa oprócz murów i dachu obejmuje również elementy stałe, czyli drzwi czy okna. Należy zauważyć, że podczas budowy nieruchomość często pozostaje bez nadzoru, przez co zwiększa się ryzyko kradzieży lub włamania. Dlatego warto rozważyć ubezpieczenie zakupionych materiałów budowlanych oraz stałych elementów wnętrz, takich jak armatura łazienkowa, która nie zostanie od razu zamontowana, lecz będzie przechowywana w budowanej nieruchomości.
Odpowiedni zakres ochrony ubezpieczeniowej ma bardzo duże znaczenie. Aby ubezpieczenie spełniało swoją rolę musimy zwrócić uwagę na katalog zdarzeń losowych oferowany przez ubezpieczyciela. Wśród nich znajdują się szkody powstałe między innymi przez wystąpienie pożaru, burz, gradu, śniegu, huraganu, wybuchu czy zalania. Ponadto możemy się zabezpieczyć na wypadek uszkodzenia nieruchomości, która jest efektem wandalizmu. Oczywiście katalog zdarzeń jest różny w zależności od firmy, którą wybierzemy. Im szerszy zakres, tym bardziej optymalna ochrona ubezpieczeniowa. Jednak przy podpisywaniu umowy, warto skupić się jedynie na tych zagrożeniach, na które powstający budynek jest najbardziej narażony. Jeśli na przykład nasz przyszły dom znajduje się w bliskiej odległości od rzeki, warto pomyśleć o zabezpieczeniu się na wypadek powodzi.
Zobacz też: Domy prefabrykowane. Koszty ich budowy i technologie, w jakich są wznoszone
- Elementem, na który należy zwrócić uwagę przy zawieraniu umowy ubezpieczeniowej, jest ustalenie sumy ubezpieczeniowej budowanej inwestycji, czyli jej wartości. Aby prawidłowo to zrobić, należy rozróżnić pojęcia wartości rynkowej oraz odtworzeniowej. Pierwsza oznacza cenę, za jaką w danym momencie można nieruchomość sprzedać. Druga oznacza kwotę niezbędną do odtworzenia stanu sprzed powstałej szkody i najczęściej ma zastosowanie w przypadku ubezpieczenia nieruchomości w czasie jej budowy lub rozbudowy- radzi Anna Materny.