SZCZECIN: Burzliwie na sesji. Zmiana polityki mieszkaniowej przegłosowana!

GDP
50 proc. podwyżka czynszów przegłosowanaSZCZECIN: Burzliwie na sesji. Zmiana polityki mieszkaniowej przegłosowana!
50 proc. podwyżka czynszów przegłosowanaSZCZECIN: Burzliwie na sesji. Zmiana polityki mieszkaniowej przegłosowana! Archiwum
Koalicja prezydencka przegłosowała w nocy uchwały mieszkaniowe. Będzie podwyżka czynszów ale także zostaną wprowadzone ulgi dla najuboższych.

Obrady Rady Miasta, dotyczące projektów uchwał w sprawie nowej polityki mieszkaniowej miasta, rozpoczęły się po przerwie, czyli po godz. 19. Głosowanie nad uchwałami mieszkaniowymi zakończyły się o godz. 22.30. Były bardzo burzliwe. Nie obyło się bez złośliwości, szczególnie wobec radnych Platformy Obywatelskiej i radnej niezależnej Małgorzaty Jacyny-Witt, którzy zgłaszali wiele zastrzeżeń wobec projektów. 

Najwięcej merytorycznych uwag podniosła radna PO, Grażyna Zielińska, którą nawet przeciwnicy uznali, za wyjątkowo skrupulatną i kompetentną. Nie zgłosiła poprawek (co było wymagane) na piśmie. Zrezygnowała też w pracy komisji, która opracowywała projekty, co uzasadniła słowami:

- Gdy na komisji zgłaszałam poprawki, były ignorowane. Nie widziałam więc powodu, by tracić czas.

Doszło między radną, a radnym PiS, Markiem Duklanowskim do ostrej wymiany zdań. Radna określiła cały pakiet uchwał porównując go do kota w worku. Radny stwierdził, że ma uczulenie na kocią sierść i stanowczo dodał, że "tu niema kota w butach".

Dostało się też radnemu PiS, Arturze Szałabawce, któremu zwróciła uwagę:

- Ja proszę, panie Szałabawka, by się pan nie nakręcał!

Najbardziej emocjonalne były wystąpienia radnej niezależnej Małgorzaty Jacyny-Witt, która przytoczyła słowa eksperta Centrum Adama Smitha, Adama Sadowskiego. Przypomniała też słowa prezydenta Mariana Jurczyka z 16 lutego 2004 r. który wówczas mówił, że jego zastępca, Piotr Krzystek (dziś prezydent) nie jest zwolennikiem, by mieszkania przechodziły w ręce biednych.

Jacyna mocno zaakcentowała, że po niemal siedmiu latach ci biedni utworzyli wspólnoty, a zamieszkiwane przez nich kamienice są pięknie odnowione. A zasoby, którymi administruje ZBiLK, to ruiny.

- W tym zespole – nawiązała do grupy prezydenckiej, opracowującej projektu uchwał – nie było nikogo, kto przygotowałby koreferat i był z zewnątrz – tłumaczyła przy tym, że pracujący w zespole urzędnicy nie mogli się sprzeciwiać prezydentowi, zabrakło więc obiektywnych opinii. Podkreśliła m.in. że w przeciętnym czynszu 4 zł/m kw. aż złotówka przeznaczana jest na administrację. Wspomniała też, że do dziś nie może doprosić się o kalkulację czynszu.

- Jesteście nieuczciwi w stosunku do mieszkańców – mówiła dramatycznym głosem do radnych z PiS i SLD.. – Ja się wam dziwię, że tak łatwo przyjmujecie te projekty.

Wątpliwości zgłaszał też zaproszony Andrzej Karut, przewodniczący osiedla Klęskowo.

- Ilu osobom po tych zmianach będzie groziła eksmisja? – pytał. - Czy zagrożone są eksmisją i ile wielodzietnych rodzin, które sobie nie radzą?

Tomasz Grodzki z PO pytał: - Jaki odsetek obecnych najemców uzyska obniżki czynszu, a jaki podwyżki. Tego w projektach uchwał nie ma.

Judyta Lemm z PO skrytykowała wyodrębniony zasób, punktując błędy w projektach. Zwróciła też uwagę, że nie mówi się o kolejce osób do adaptacji strychu, a więc każdy – pytała - będzie mógł taki strych wskazać? Wskazywała też nieprecyzyjne kryteria dochodowe, które miasto będzie brało pod uwagę w polityce mieszkaniowej.

Generalnie popierające kluby prezydenta, PiS i SLD poparły uchwały, przy czym ten drugi klub z pewnymi poprawkami, przyznającymi rację w pewnych sprawach opozycji.

- Liczyłem, że dokonamy czegoś przełomowego i tak się stało – mówił Marek Duklanowski z PiS.

Przewodniczący cały czas nie szczędził paniom z opozycji kąśliwych uwag w stylu: "Niech pani nie mędrkuje.", "Czy pani lewą nogą wstała?"

Podczas obrad padło wiele ciekawe wymiany zdań i stwierdzeń.

Dawid Krystek (SLD):- Ten najuboższy będzie płacił mniej niż dziś.

Małgorzata Jacyna-Witt (radna niezależna): - Skąd radny Krystek wie, że będą płacić mniej, bo nie mamy tu takich informacji. Rozumiem, że na politologii matematyki nie uczą.

Marek Duklanowski (PiS): - Przyjęcie tych uchwał spowoduje, że Szczecin stanie się Paryżem.

Po głosowaniu radna Małgorzata Jacyna-Witt zacytowała słowa pani Barbary Ciesielskiej, która do niej zadzwoniła. Stwierdziła, że jeśli PiS zagłosuje za tymi uchwałami, to nigdy na tę partię już nie zagłosuje:

- PiS zamiast chleba wciska ludziom kamienie – zacytowała panią Ciesielską.

Głosowanie nad uchwałami mieszkaniowymi zakończyło się o godz. 22.30.

Uchwały związane z nową polityką mieszkaniową miasta:

Uchwała nr 127
w sprawie zasad wynajmowania lokali oraz pomieszczeń tymczasowych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miasto Szczecin.

Ma nastąpić weryfikacja listy osób oczekujących na przydział mieszkania komunalnego. Uchwała służyć ma przede wszystkim urealnieniu możliwości uzyskania mieszkania przez najbardziej potrzebujących. Aby było to możliwe, gmina co roku będzie przeprowadzała nabory osób, którym wynajmie mieszkania. System wyboru osób wskazanych do najmu lokalu oparty będzie o punktową ocenę aktualnej sytuacji bytowej osób ubiegających się o mieszkanie.

Taki system wyboru ma przyczynić się do wskazania osób najbardziej potrzebujących mieszkania. Projekt uchwały zawiera również zapisy dotyczące trybów zamiany mieszkań. Zmienione zapisy uaktywnią realizację zamian, co ma wpłynąć na lepsze wykorzystywania zasobu. Oprócz tego zapisy uchwały mówią o lokalach o dużej powierzchni, które będą przeznaczane na lokale chronione, treningowe przy stałej współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie realizując programy readaptacji społecznej, zasadach wynajmowania pomieszczeń tymczasowych.

Uchwała nr 134
zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Miasto Szczecin na lata 2010-2015.

Przedmiotem zmiany jest załącznik stanowiący o zasadach naliczania czynszów za mieszkalne lokale komunalne. Proponuje się ich urealnienie z jednoczesnym wprowadzeniem nowych mechanizmów gwarantujących ochronę osób o najniższych dochodach. Uchwała wprowadza dla nich system obniżek wraz z programem pomocy społecznej. Czynsz będzie określany w oparciu o system punktów, który uwzględnia:

a) stan techniczny budynku,
b) wyposażenie lokalu w instalacje,
c) atrakcyjność użytkową,
d) usytuowanie lokalu i lokalizację.

System obniżek skonstruowany byłby w oparciu o kryteria dochodowe w sposób gwarantujący osobom najuboższym pozostawienie wysokości czynszu na zbliżonym poziomie. Obniżki byłyby udzielane najemcom, których średni dochód w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego nie przekracza określonego poziomu. Kwota obniżki może wynieść 40-, 30- lub 15 proc. i będzie zróżnicowana w zależności od wysokości dochodu najemcy i liczby osób w rodzinie.

Aktualizacja stawek czynszu ma przyczynić się do:

- dodatkowych wpływów z czynszów, które zostaną przeznaczone na remonty i modernizacje nieruchomości komunalnych,
- zwiększenie liczby remontów wykonywanych przez wspólnoty poprzez poprawienie przepływów środków finansowych na fundusz remontowy,
- zintensyfikowania działań w zakresie napraw i bieżącej konserwacji.

Uchwała nr 133
w sprawie określenia zasad sprzedaży lokali mieszkalnych oraz nieruchomości zabudowanych domami jednorodzinnymi stanowiących własność Gminy Miasto Szczecin i warunków udzielania bonifikat.

Projekt uchwały określa zasady sprzedaży lokali mieszkalnych oraz nieruchomości zabudowanych domami jednorodzinnymi stanowiących własność Gminy i a także warunki udzielania bonifikat przy ich sprzedaży.

Proponowana wysokość udzielanej najemcy bonifikaty uzależniona będzie od kilku czynników. Najważniejszym z nich będzie czas zamieszkiwania najemcy w lokalu komunalnym. W szczegółach propozycje zawarte w projekcie uchwały wyglądają następująco:

25% bonifikaty - jeżeli najemca legitymuje się okresem najmu poniżej 5 lat;
50% bonifikaty - jeżeli najemca legitymuje się okresem najmu powyżej 5 do 10 lat;
85% bonifikaty - jeżeli najemca legitymuje się okresem najmu powyżej 10 do 20 lat;
90% bonifikaty - jeżeli najemca legitymuje się okresem najmu powyżej 20 do 30 lat;
95% bonifikaty - jeżeli najemca legitymuje się okresem najmu powyżej 30 lat.

Dodatkowymi kryteriami wpływającymi na wysokość bonifikaty będą:

- bieżące opłacanie przez najemcę czynszu wraz z opłatami dodatkowymi przez okres 5 lat;
- skorzystanie przez najemcę z pomocy gminy w formie umorzenia należności czynszowych w okresie 10 lat poprzedzających wykup,
- trwałe zamieszkiwanie przez najemcę w nabywanym lokalu mieszkalnym.

Wnioski o wykup lokali mieszkalnych złożone przed dniem wejścia w życie omawianej uchwały rozpatrywane będą według dotychczasowych zasad co oznacza, że bonifikata od ceny sprzedaży lokali mieszkalnych wynosić będzie:

95 %, gdy zbywany jest jeden lokal mieszkalny
97 %, gdy sprzedawane są jednocześnie wszystkie pozostałe lokale mieszkalne położone w granicach danej nieruchomości. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sypialnia Krakowa ma swoje stawy. Niewidoczne i tajemnicze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom