Świerk w ogrodzie. Jak uprawiać to drzewo? Kiedy posadzić „choinkę” i jak zadbać o tego iglaka? Polecamy świerki do małych ogrodów

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Świerki kojarzą się ze świątecznymi choinkami, ale te drzewa mają zróżnicowany wygląd oraz wielkość, w zależności od odmiany.
Świerki kojarzą się ze świątecznymi choinkami, ale te drzewa mają zróżnicowany wygląd oraz wielkość, w zależności od odmiany. Vladimir Savin/Getty Images
Świerki często kojarzą się z bożonarodzeniową choinką, jednak drzewa sadzi się również w ogrodach. Mają kilka gatunków, ale znacznie więcej odmian, co sprawia, że mogą rosnąć na większej, jak i mniejszej powierzchni. Podpowiadamy, jak uprawiać świerki w ogrodzie i kiedy najlepiej sadzić te drzewa.

Spis treści

Świerki to popularne drzewa iglaste. W Polsce naturalnie rośnie świerk pospolity, ale w ogrodach od dawna uprawia się także inne gatunki, takie jak świerk srebrny, serbski, kłujący (srebrny), biały czy kaukaski. Wszystkie to spore drzewa, jednak wyhodowano przeróżne ich odmiany, które różnią się pokrojem i rozmiarami. Te iglaki możemy więc dobrać zarówno do dużego, jak i do małego ogrodu.

Świerk, czyli „choinka”. Jak wygląda to drzewo?

Choć w roli bożonarodzeniowych ozdób występują też inne gatunki, to właśnie świerki są najbardziej ikonicznymi choinkami. Te drzewa osiągają spore rozmiary, bo dorastają nawet do 30-50 m wysokości. Mają stożkowate, raczej smukłe korony, z wyraźnym, ostrym wierzchołkiem. Jednak pokrój drzew, a także ich wielkość, zależy od gatunku i odmiany, a może być bardzo zróżnicowana.

Igły świerków są kłujące, a poza zielonymi mogą być też niebieskie, srebrzyste lub złotawe. Nie opadają one na zimę, choć drzewa oczywiście wymieniają je stopniowo na nowe.

Niektóre gatunki i odmiany świerków wyróżniają się kolorem igieł lub karłowymi rozmiarami, albo nietypowym pokrojem.
Niektóre gatunki i odmiany świerków wyróżniają się kolorem igieł lub karłowymi rozmiarami, albo nietypowym pokrojem. AKuptsowa/pixabay.com

Szyszki świerkowe, których drzewa mogą wytwarzać sporo, są cylindryczne i zwisają w dół. Zimą lub wiosną opadają na ziemię. Warto pamiętać o tym, że zanim powstaną, świerki wytwarzają kwiaty, choć różnią się one od tego, co kojarzy się nam z kwiatem z płatkami i koroną. Pojawiają się one w kwietniu-maju i wyglądają jak niewielkie żółtawe szyszki na końcu pędów (to kwiaty męskie) oraz większe kwiaty żeńskie, które są czerwone lub zielone, skierowane pionowo do góry. To właśnie z nich powstaną „prawdziwe” szyszki.
Konary świerków mogą być skierowane w górę lub przewieszać się w dół (zależy to m.in. od gatunku i wieku drzewa).

Uprawa świerków. Jakie wymagania mają te drzewa?

Wymagania świerków mogą się nieco różnić w zależności od gatunku. Ogólnie najlepiej rosną one w miejscach słonecznych, na w miarę żyznych, próchniczych glebach, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie (tylko świerk serbski woli wapienną ziemię). Nie sadźmy ich na piaszczystym podłożu. Jeśli chcemy, by świerki dobrze i zdrowo rosły, musimy zadbać o wilgotność podłoża, bo mają one płytki system korzeniowy, a coraz częstsze letnie upały i susze im nie służą. Na brak wody są wrażliwe również zimą, dlatego jeśli ta jest w miarę ciepła, ale sucha, to również warto pamiętać o nawadnianiu świerków. To drzewa odporne na mróz, a większość gatunków znosi również zanieczyszczenie powietrza (tu wyjątkiem jest świerk pospolity).

Kiedy sadzić świerki w ogrodzie?

Świerki najczęściej sadzi się wiosną oraz pod koniec lata i jesienią. Wprawdzie sadzonki sprzedawane w doniczkach można wsadzać do ziemi przez cały rok, jednak posadzone latem będą wymagały staranniejszej opieki, przede wszystkim podlewania. Wiosną i jesienią można też kupić drzewka balotowane, czyli takie, które zostały wykopane ze szkółki, a ich korzenie są odpowiednio zabezpieczone. Są one przeważnie tańsze niż drzewka w pojemnikach. Nie obśmiewajmy więc „choinek” pojawiających się w sprzedaży we wrześniu-październiku, bo są to drzewka przeznaczone do sadzenia, a nie świąteczne ozdoby.

Jakie świerki wybrać do ogrodu?

Jeśli mamy duży ogród, to możemy posadzić zarówno „czyste” gatunki, jak i dekoracyjne odmiany. Natomiast na mniejszych powierzchniach sprawdzą się m.in.:

  • świerk pospolity „Frohburg” – dorasta do 2 m wys. i ma ciekawy pokrój, bo jego gałęzie mocno zwisają w dół,
  • świerk pospolity „Push” – do drzewko osiąga 1 m wys. i ma nieregularnie kulisty pokrój,
  • świerk kłujący „Glauca Globosa” – na srebrzystoniebieskie igły i dorasta do 2-3 m wysokości (jest rozłożysty i ma podobną średnicę);
  • świerk kłujący „Maingold” – dorasta do 3-5 m wysokości, ma stożkowaty pokrój. Starsze igły są zielonoszare, ale młode – złotożółte;
  • świerk biały „Conica” – to bardzo dekoracyjna odmiana, która bez formowania wygląda jak regularny i gęsty stożek, może osiągać do 5 m wys., ale rośnie powoli;
  • świerk biały „Alberta Globe” – ta odmiana wyróżnia się miniaturowymi rozmiarami (osiąga kilkadziesiąt centymetrów wysokości i średnicy), kulistym pokrojem i gęstymi, intensywnie zielonymi igłami.

Choroby i szkodniki świerków

Świerki są dość odporne na choroby, ale niekiedy sprawiają problemy ze względu na nieodpowiednie warunki uprawy (przede wszystkim suszę), mogą ich dotykać także niektóre choroby grzybowe.

Niebezpieczne są ponadto pewne mszyce – ochojnik świerkowo-modrzewiowy, który, jeśli pojawi się w większej liczbie, może osłabiać drzewa. Niektóre dekoracyjne odmiany, jak świerki „Conica” bywają też atakowane przez przędziorki.

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Warszawa, ul. Wspólna 30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami mieszkań w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom