Która choinka dłużej postoi – jodła, sosna czy świerk? Zobacz, jak dbać o choinkę, by nie gubiła igieł

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Najbardziej eleganckim i wytrzymałym drzewkiem jest jodła kaukaska. Niestety choinka ta pachnie dopiero po roztarciu igieł, ale za to w ogóle nie gubi igliwia. Ponadto ze względu na trwałość i piękny wygląd jest to najdroższa z dostępnych u nas choinek.
Najbardziej eleganckim i wytrzymałym drzewkiem jest jodła kaukaska. Niestety choinka ta pachnie dopiero po roztarciu igieł, ale za to w ogóle nie gubi igliwia. Ponadto ze względu na trwałość i piękny wygląd jest to najdroższa z dostępnych u nas choinek. Adam Jastrzębowski / Polska Press
Udostępnij:
– Tylko żywa choinka jest prawdziwa, a do tego zapewnia domową aromaterapię – mawiają ci, którzy nie uznają sztucznych choinek. Miewają natomiast problem, jak rozpoznać te drzewka iglaste. Tłumaczymy różnice między jodłą, sosną i świerkiem.

Spis treści

Jodła, sosna i świerk to najpopularniejsze choinki w polskich domach. W naturalnych warunkach rosną nawet do 50 metrów wysokości. Te, które sprowadzamy do domu na święta Bożego Narodzenia, z reguły nie przekraczają 2 metrów wysokości. Te w lasach żyją niekiedy po kilkaset lat. A nasze, w warunkach domowych – maksymalnie miesiąc.

Jodła

Pokrój drzewa jest najczęściej strzelisty. – Jodła ma pojedyncze igły o przeciętnej długości od 2 do 4 centymetrów – tłumaczy Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Igły jodły są z wierzchu zielone, a patrząc od spodu – srebrnoszare. Te igły nie kłują. Kora jodły ma popielaty odcień. Jej szyszki są podłużne i sterczą do góry niczym ramiona w świeczniku. Drzewko pachnie – i to delikatnie (owocowo-cytrusową wonią) – dopiero wtedy, gdy się je poruszy. Zaletą jodły jest to, że jej igły nie opadają (albo robią to w niewielkim stopniu), tylko zasychają na gałązkach. Krótko mówiąc – ta choinka nie śmieci.

Sosna

Choinka ta ma długie, bo 5-, a nawet 6-centymetrowe, kłujące igły w zielonym, ewentualnie niebieskozielonym kolorze. – Te igły nie są pojedyncze. Najczęściej spotykane są sosny 2-igielne, mianowicie z jednej zawiązki wystają po dwie igły. Wyjątek stanowi sosna wejmutka, u której w jednym tzw. pęczku znajduje się pięć igieł – podkreśla Mikietyński. – Szyszki sosny są przeważnie owalne lub okrągłe, usadowione wokół gałązki. Duża sosna ma nieregularną koronę, a jej brązowa albo brunatno-brązowa kora się łuszczy. Sosna zaczyna pachnieć, gdy poruszymy jej gałązkami.

Świerk

Świerk ma stożkowaty pokrój, chociaż z daleka można go pomylić z jodłą. – Jego kłujące pojedyncze igły mają odcień jasnej zieleni i są nieco krótsze od igieł jodły. W przypadku świerka mierzą one od 1 do 2 centymetrów – kontynuuje nasz rozmówca. – Szyszki na świerku są podłużne, zwisają, niczym sople lodu, a kora jest brązowa. Świerk, nawet gdy go nie dotykamy, intensywnie pachnie żywicą.

Mikietyński podkreśla: – Kupowane na Wigilię choinki zwykle nie mają szyszek, ponieważ te pojawiają się na starszych drzewach, a oferowane klientom drzewa iglaste mają przeważnie nie więcej niż 3-4 lata.

Czy warto kupić choinkę żywą w doniczce?

Jeśli decydujemy się na zakup żywej choinki, wybierzmy tę w doniczce, ukorzenioną. – Przy wyborze drzewka trzeba jednak uważać, ponieważ niektórzy sprzedawcy oferują ścięte choinki, które wsadzają do donicy z ziemią i wystawiają na sprzedaż jako ukorzenione – przestrzega Jarosław Mikietyński. – Czasem już po około tygodniu od zakupu drzewko tak marnie wygląda, że trzeba je wyrzucić.

Można za to sprawdzić, czy upatrzona przez nas choinka w donicy rzeczywiście ma korzenie. Wystarczy podnieść drzewko i powinno być widać korzenie. Zdarza się także, że korzenie widać gołym okiem, jak wystają z ziemi. Warto też zwrócić uwagę na igły: jeśli robią się brązowe albo opadają, odłóżmy taki zakup.

Uważajmy na tak "przygotowane" choinki. Drzewko, które nie rosło w donicy, ale zostało do niej włożone po przycięciu korzeni, nie będzie
Uważajmy na tak "przygotowane" choinki. Drzewko, które nie rosło w donicy, ale zostało do niej włożone po przycięciu korzeni, nie będzie bardzo trwałe, ani nie przyjmie się w ogrodzie. Fot. Katarzyna Laszczak

Jak dbać o świąteczną choinkę w domu?

Regularne podlewanie świątecznego drzewka, tego ukorzenionego, również ma znaczenie. Można ponadto zastosować specjalne preparaty, często proekologiczne. Dolewając je czy dosypując do wody, którą zamierzamy podlać choinkę, sprawią, że choinka będzie cieszyła wyglądem jeszcze w lutym. Te środki mają jeszcze jedną zaletę: pomagają choince ukorzenić się. Takie drzewko będzie można potem zasadzić w ogrodzie.

Warto przeczytać:

Gdy kupujemy ciętą choinkę, bez korzeni, powinny sprawdzić, jak wygląda odcięta część pnia. Jeżeli jest jasna i ma kropelki żywicy, to znaki, że drzewko jest świeżo ścięte. Życie ściętego drzewa, bez korzeni, jest i tak o wiele krótsze. – Najmniej trwały jest świerk, który już po tygodniu od ścięcia zaczyna marnieć – dodaje ogrodnik. – Jodła pozbawiona korzeni powinna ładnie się prezentować przez około 3-4 tygodnie. Najtrwalsza powinna być sosna. Nawet ponad miesiąc będzie zdobiła dom. Bywa natomiast, że to jodła wytrzymuje w mieszkaniu ponad 1,5 miesiąca. Trwałość drzewka iglastego zależy w dużej mierze od tego, z jakiej szkółki ono pochodzi i w jakich warunkach teraz jest.

Tego możesz nie wiedzieć o choince

Choinki, w szczególności sosna, zapewniają aromaterapię w wydaniu domowym. Jej obecność powoduje, że giną występujące w powietrzu bakterie chorobotwórcze oraz wirusy. Dzięki temu domownikom lżej się oddycha.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną RegioDom
Dodaj ogłoszenie