Świecie: brak indywidualnych liczników gazowych

redakcja.regiodom, bart
Obliczanie rachunków na gazŚwiecie: brak indywidualnych liczników gazowych
Obliczanie rachunków na gazŚwiecie: brak indywidualnych liczników gazowych sxc.hu
Udostępnij:
Wielu spółdzielców ze zdziwieniem przyjęło ostatnie rachunki za gaz. Zabrakło w nich podstawowej informacji: jakiego okresu dotyczy rozliczenie. Wątpliwości było jednak więcej.

Niedawno znaczna część członków Spółdzielni Mieszkaniowej w Świeciu otrzymała rachunki za gaz. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że opisano je w dość dziwny sposób. – Trzy razy oglądałem ten kwitek, ale nigdzie nie znalazłem informacji, jakiego okresu dotyczy rozliczenie - mówi pan Przemysław mieszkający w bloku przy ul. Paderewskiego 6a w Świeciu. - Jedyną odpowiedzią było, że naliczono go od ostatniej zmiany taryfy, co zupełnie nic mi nie mówiło. Zresztą podobnie jak wszystkim innym, z którymi o tym rozmawiałem.

Za jeszcze dziwniejsze niektórzy uznali liczbę mieszkańców bloku określoną na 105,25 osoby. Mieszkańcy dziwią się skąd ten ułamek.

Studenci kosztują mniej

Zastępca prezesa SM w Świeciu przyznaje, że faktycznie rachunek może sprawiać wrażenie niedopracowanego. – Być może nie byłoby tych niedomówień, gdyby faktycznie pojawił się zapis, że chodzi o okres od sierpnia 2009 roku do końca września 2011 – tłumaczy Grzegorz Dudziński. – Uwzględnimy to w przyszłości. Jeśli chodzi o ułamkową część liczby mieszkańców, to wynika ona wprost z deklaracji składanych przez mieszkańców. W przypadku dzieci uczących się poza Świeciem i w związku z tym mieszkających w internatach lub akademikach, stawka wynosi 0,25.

Jak przekonuje Dudziński, spółdzielnia jest tylko pośrednikiem w rozliczeniach między gazownią a lokatorami. Nie zarabia na tym ani grosza. – Chętnie byśmy zrezygnowali z tej roli, ale by mogło się tak stać, każde mieszkanie musiałoby posiadać własny licznik – wyjaśnia. – Na razie jest to niewykonalne, bo w przypadku każdego budynku byłby to wydatek rzędu kilkuset tysięcy. Tyle należałoby wydać na przeróbkę całej instalacji gazowej – szacuje. – Prędzej czy później będzie to jednak nieuniknione.

Rachunek za gaz w zależności od liczby mieszkańców

Na razie, w przypadku większości bloków, rachunek, jaki otrzymuje każda rodzina, uzależniony jest od liczby osób zameldowanych w mieszkaniu. Jest to zazwyczaj sprawiedliwe rozwiązanie, choć są wyjątki. – Wiemy, że spora część mieszkań jest wynajmowanych – mówi zastępca prezesa. – Z dokumentów może wynikać, że mieszka tam jedna osoba, tymczasem faktycznie może być to czteroosobowa rodzina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną RegioDom
Dodaj ogłoszenie