Stan deweloperski, stan podwyższony deweloperski, a stan wykończenia pod klucz - czym się różnią

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Nowe mieszkaniaSzukając domu lub mieszkania na rynku pierwotnym, oprócz porównywania metrażu czy lokalizacji, porównać musimy też stan, w jakim nieruchomość ma trafić w nasze ręce. To bardzo ważne, jeżeli uświadomimy sobie, że różnica w postrzeganiu stanu deweloperskiego przez nas i dewelopera może być duża i kosztować nas może nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, które będziemy musieli włożyć w wykończenie domu lub mieszkania, by móc w nim zamieszkać.
Nowe mieszkaniaSzukając domu lub mieszkania na rynku pierwotnym, oprócz porównywania metrażu czy lokalizacji, porównać musimy też stan, w jakim nieruchomość ma trafić w nasze ręce. To bardzo ważne, jeżeli uświadomimy sobie, że różnica w postrzeganiu stanu deweloperskiego przez nas i dewelopera może być duża i kosztować nas może nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, które będziemy musieli włożyć w wykończenie domu lub mieszkania, by móc w nim zamieszkać. Jacek Świerczyński
Mieszkanie wykończone pod klucz, takie do samodzielnego wykończenia, czy może lepszy będzie stan pośredni? Tłumaczymy, jakie mieszkanie opłaca się kupić.

Wiele osób poszukujących mieszkania na rynku pierwotnym, oprócz porównywania metrażu czy lokalizacji, porównuje też stan, w jakim mieszkanie ma trafić w ich ręce. Standard wykończenia mieszkań najczęściej opisany jest w załączniku do umowy kupna-sprzedaży. Podawany jest w nim rodzaj materiałów oraz ich klasa. 

Część spółdzielni mieszkaniowych i deweloperów oferuje do sprzedaży lokale w stanie deweloperskim. Inni zaznaczają, że oferują mieszkania w stanie deweloperskim podwyższonym. Jeszcze inni sprzedają lokale w stanie określanym jako „pod klucz". Czym różnią się te oferty?

Różnica w poziomie wykończenia mieszkania

Różnica między zaawansowaniem wyposażenia i urządzenia jest ogromna. Niestety – niezwykle trudna do określenia, gdyż nie ma przepisów mówiących o tym, co jest stanem deweloperskim, czy stanem deweloperskim podwyższonym. Brakuje również definicji mieszkania „pod klucz", choć tutaj najłatwiej wskazać – co powinno się w takim mieszkaniu znaleźć – wszystko, co potrzebne jest do zamieszkania w lokalu.

Wszystko zależy od pieniędzy, jakimi dysponujemy na zakup własnego M

Każdy kupujący mieszkanie, w cenie, którą mu się oferuje, chciałby otrzymać jak najwięcej. U nas, kiedy jeszcze ten standard wykończenia był naprawdę wysoki, w trakcie budowy istniała możliwość rezygnacji z niektórych elementów oferty. Kupujący mógł zrezygnować z czegoś, co mu się nie podobało, np. z drzwi wewnątrzlokalowych, kuchenki czy urządzeń sanitarnych. Wówczas dostawał zwrot pieniędzy z tego tytułu.

Zamiana za dopłatą

Istniała też możliwość, zamiast rezygnacji, zamiany danego materiału lub wyposażenia (za dopłatą) na coś lepszego. Standard, który niektórzy deweloperzy oferują, jest dość ubogi i najczęściej nie odpowiada wysokiej cenie za mieszkanie. Warto jednak szukać odpowiadającej nam oferty i negocjować sposób wykończenia mieszkania adekwatny do ceny. Trzeba jednak uważać: niektórzy deweloperzy, realizując inwestycje etapami, oferują inny standard oddawanych do użytku mieszkań w pierwszym etapie, a inny (już często niższy) w ostatnim etapie.

Przeczytaj też: Deweloperzy zbierają obfite żniwa 

Standardy wykończenia mieszkań

Czasem różnice w określeniu stanu deweloperskiego dotyczą tej samej inwestycji, tego samego dewelopera. Wystarczy, że mieszkania znajdują się na innych piętrach. Przykładowo na parterze mogą być instalowane rolety zewnętrzne w kolorze okien, grzejnik drabinkowy z grzałką elektryczną w łazience, pętla grzewcza w posadzce łazienki. Z kolei w apartamencie na ostatnim piętrze w stanie deweloperskim klient może otrzymać grzejnik kanałowy w salonie, 3-szybowe okna, klimatyzację i taras wyłożony drewnianą deską.

Najpopularniejsze mieszkania w stanie deweloperskim

Większość klientów szuka jednak mieszkań w stanie deweloperskim. Z wielu względów, nie tylko finansowych. Część osób uznaje za przyjemność samodzielne projektowanie wnętrza swojego mieszkania i jego systematyczne urządzanie. Wiele osób uważa również, że tylko mieszkanie urządzane pod ich czujnym okiem, spełni ich oczekiwania. Dlatego to właśnie mieszkania w stanie deweloperskim najczęściej pojawiają się na pierwotnym rynku mieszkaniowym.

Ważne! Kupując nowy dom lub mieszkanie zadbaj o to, by w treści umowy deweloperskiej był dokładny opis stanu wykończenia nieruchomości. Używając orientacyjnego sformułowania „stan deweloperski" koniecznie doprecyzujcie z deweloperem, co przez to rozumiecie. Najlepiej opisać w umowie, w jaki sposób deweloper ma wykończyć nieruchomość w odniesieniu do poszczególnych jej elementów: ścian, podłóg, okien, instalacji, drzwi itp. 

Jeżeli kupujemy dom lub mieszkanie w stanie deweloperskim, a budowa nie jest jeszcze ukończona, możemy negocjować z firmą pewne zmiany w interesującej nas nieruchomości. O co możemy prosić? Możemy na przykład negocjować inne ustawienie ścian działowych, wykonanie ogrzewania podłogowego w dodatkowych pomieszczeniach, czy na przykład wykonanie instalacji pod odkurzanie centralne (wykonanie jej po wykończeniu lokum, to duży wysiłek i wydatek). Czasami za większe zmiany deweloper może zażądać opłaty – np. kosztów materiałów – jednak czasem warto zapłacić, bo przecież przestawienie ścianki działowej lub wykonanie ogrzewania podłogowego w późniejszym etapie może być dużo trudniejsze i droższe.

Wykończenie deweloperskie, czyli jakie?

Wykończenie deweloperskie obejmuje zazwyczaj tynk gipsowy (często niepomalowany), wylewkę podłogową i wyprowadzoną instalację pod urządzenia wodno-kanalizacyjne oraz grzewcze. Jest także doprowadzona instalacja elektryczna. Okna najczęściej wykonane są z PVC, a parapety wewnętrzne (jeżeli w ogóle są) – z konglomeratu kamiennego lub PVC. 

Pamiętajmy jednak, że dokładna realizacja tzw. stanu deweloperskiego może się różnić w zależności od danego dewelopera – jeden nieruchomość w tym standardzie wyposaży lepiej, inny – gorzej. 

Stan podwyższony deweloperski

Gdy deweloper lub spółdzielnia oddają mieszkanie już z białym montażem, uznają to za stan podwyższony deweloperski. Jako podwyższony deweloperski stan niektóre firmy uznają taki, gdy w mieszkaniu drzwi zewnętrzne są antywłamaniowe. Tyle, że wtedy czasem w środku zastaniemy "gołe" ściany, a okna nie mają parapetów wewnętrznych.

– Stan podwyższony deweloperski to znaczy taki, gdzie nie ma zamontowanych urządzeń sanitarnych, czy drzwi wewnątrzlokalowych, ale ściany są już pokryte gładzią i np. pomalowane dwukrotnie na biało, zamontowane są parapety wewnętrzne, może być wideodomofon, ogrzewanie podłogowe, wszystkie przyłącza i instalacje – wymienia Elżbieta Orłowska z bydgoskiej spółdzielnie mieszkaniowej SIM. 

Najczęściej w mieszkaniach o podwyższonym stanie deweloperskim ściany i sufity wykończone tynkiem są wstępnie pomalowane białą farbą. W przypadku osób, które chcą mieć białe ściany, taki stan w zupełności wystarcza i nie wymaga kolejnego malowania. 

Mieszkania wykończone pod klucz

Eksperci szacują, że jedynie co 10. mieszkanie sprzedawane jest zupełnie wykończone. W przypadku mieszkania przygotowanego w tzw. systemie „pod klucz" to mieszkanie gotowe do zamieszkania, wykończone, często z urządzoną łazienką i kuchnią. Ściany w mieszkaniu są bowiem pomalowane (raz albo dwa razy na biało), podłogi położone, łazienka i kuchnia wykończone, z armaturą. Znajdują się także drzwi wewnątrzlokalowe. To znaczy: wstawiasz tylko meble i mieszkasz. 

Uwaga! Jeżeli standard wykończenia nieruchomości przewiduje jakieś elementy wyposażenia sanitarnego i kuchennego, to umowa z deweloperem powinna mieć dokładne opisy instalowanego wyposażenia wraz z ich charakterystyką (rodzaj, producent, model). Obowiązuje tu reguła „im bardziej szczegółowy opis, tym lepiej dla kupującego". 

Zobacz również: Jak prześwietlić dewelopera 

Jakie mieszkania najbardziej opłaca się kupić?

Wiadomo, że mieszkanie w standardzie deweloperskim powinno być najtańsze w przeliczeniu za metr kwadratowy. Szacuje się, że za mieszkanie pod klucz deweloperzy biorą przynajmniej o kilkanaście procent więcej. Home Broker wyliczył wcześniej, że wykończone pod klucz mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych przy zastosowaniu odpowiedniej jakości materiałów i przy pomocy swojej ekipy remontowej kosztuje przeciętnie 600 złotych w przeliczeniu na każdy metr kwadratowy tego mieszkania. Inni kupujący lokale w stanie deweloperskim zachwalają możliwość większego wyboru. Kupują takie materiały i elementy wykończeniowe, jakie chcą, a nie takie, jakie są im niejako narzucane przez dewelopera.

Zwolennicy opcji mieszkań wykończonych w całości chwalą sobie natomiast czas, jaki zaoszczędzili na doprowadzenie lokum do stanu używalności. Mówią o opłatach związanych z mieszkanie. W rzeczywistości nie mieszkają w nim jeszcze, bo remontują, ale już muszą płacić za nie. Wspominają również o tysiącach złotych, jakie musieliby zapłacić ekipie remontowej za pracę.  

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom