Stabilizacja cen ofertowych mieszkań. Raport

redakcja.regiodom, raport szybko.pl, Metrohouse i Expandera
Bloki mieszkalneZdaniem analityków rok 2013 jest rokiem stabilizacji cen mieszkań. Średnie poziomy cen ofertowych z listopada 2013 roku są porównywalne do ubiegłorocznych.
Bloki mieszkalneZdaniem analityków rok 2013 jest rokiem stabilizacji cen mieszkań. Średnie poziomy cen ofertowych z listopada 2013 roku są porównywalne do ubiegłorocznych. mk
Średnie ofertowe ceny mieszkań w listopadzie nie zmieniły się. To trzeci miesiąc z rzędy bez spadku cen mieszkań. Ostatecznie listopad zakończył się średnim wzrostem cen o 0,7 proc.

Ostatnie miesiące ożywienia na rynku nieruchomości doprowadziły do wzrostu cen do poziomu sprzed roku, a w kilku miastach do jego przekroczenia.

Ceny mieszkań są obecnie wyższe niż przed rokiem w takich miastach, jak: Olsztyn, Opole, Białymstok, Katowice i Szczecin. Tyle samo co w listopadzie 2012 kosztuje metr kwadratowy w Gdańsku. A minimalnie taniej jest w Toruniu (-0,5 proc.) i Warszawie (-0,8 proc.). Są też miasta, w których ceny mieszkań są zauważalnie niższe niż przed rokiem. Taka sytuacja jest w Sopocie (-4,2 proc.), Łodzi (-2,8 proc.), Wrocławiu (-1,7 proc.), Krakowie (-1,5 proc.) i Gdyni (-1,4 proc.).

W grudniu dokonuje się raczej mało transakcji kupna-sprzedaży mieszkań. Nowe regulacje, które mają niebawem wejść w życie, znacząco zmienią sytuację kupujących i sprzedających.

Od stycznia 2014 roku startuje rządowy program dopłat do zakupu pierwszego mieszkania – Mieszkanie dla Młodych (MdM).

Dowiedz się więcej na temat programu: Mieszkanie dla Młodych

Ponadto wprowadzone zostaną wytyczne Unii Europejskiej o obowiązkowym wkładzie własnym. W pierwszym roku zmian wymagany wkład własny będzie wynosił 5 proc. wartości mieszkania kupowanego na kredyt hipoteczny. Zdaniem analityków to może być bodziec, który sprawi, że w grudniu 2013 roku odnotujemy większą niż zazwyczaj liczbę transakcji.

Ceny ofertowe mieszkań stabilne, ceny transakcyjne rosną

Podczas, gdy odnotowujemy stabilizację cen ofertowych, następuje wzrost cen transakcyjnych. W ciągu roku średnie transakcyjne ceny mieszkań najbardziej wzrosły w Katowicach, Krakowie, Lublinie i Warszawie. Małe spadki cen transakcyjnych były w Bydgoszczy i Poznaniu – wynika z indeksu opracowanego przez Open Finance i Home Broker.

W porównaniu z listopadem bieżącego roku transakcyjne ceny mieszkań najbardziej wzrosły w Łodzi i Zielonej Górze, a najbardziej spadły w Białymstoku i Poznaniu. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom