Oprysk na mszyce i przędziorki zrobisz z pokrzywy, czosnku lub piołunu. Poznaj domowe sposoby na mszyce i zwalcz je ekologicznie

Joanna Turakiewicz
W walce z mszycami pomagają biedronk. Dorosła postać biedronki zjada nawet około 50 mszyc dziennie. Gdy jednak brakuje tych pożytecznych owadów, warto sięgnąć po naturalne środki, które im nie szkodzą.
W walce z mszycami pomagają biedronk. Dorosła postać biedronki zjada nawet około 50 mszyc dziennie. Gdy jednak brakuje tych pożytecznych owadów, warto sięgnąć po naturalne środki, które im nie szkodzą. manfredxy/Getty Images
Choć mszyce i przędziorki wyglądają niepozornie, są uciążliwymi szkodnikami niszczącymi rośliny. Można walczyć z nimi wykorzystując ekologiczne sposoby domowe. Zobacz, jak przygotować i zastosować oprysk na mszyce z popularnych roślin. Poznaj przepisy na ochronne preparaty z pokrzywy, czosnku i piołunu.

Spis treści

Mszyce w ogrodzie? Mogą o tym świadczyć mrówki na roślinach!

Często pierwszym sygnałem o tym, że na roślince trzeba poszukać mszyc, jest obecność mrówek, dla których wytwarzana przez te szkodniki spadź stanowi prawdziwy przysmak. Wbrew krążącym na ten temat mitom, mrówki bynajmniej nie tępią mszyc. Wręcz bronią ich przed drapieżnikami. Robią to dla kleistych spadziowych smakołyków. Natomiast naszymi sprzymierzeńcami w walce z mszycami są biedronki i złotooki oraz ich larwy.

Spodnia strona liści i okolice pąków kwiatowych to ulubione miejsca żeru tych żarłocznych i niewybrednych co do diety pluskwiaków. Mszyce rozmnażają się dość szybko, tworząc kolonie, a kiedy zabraknie miejsca, przenoszą się na kolejne rośliny. Każdy z gatunków mszyc ma co prawda swoje ulubione gatunki roślin, ale ponieważ tych drugich występuje w Polsce kilka setek, to szkodnikami zagrożone są praktycznie wszystkie z nich.

Czy mszyca bardzo szkodzi roślinom? To zależy. Jaśminowca, którego gałązki u nasady pąków kwiatowych lubi zasiedlać, raczej nie zabije. Ale już znacząco zmniejszy zbiory bobu lub botwiny, której liście poskręcają się i przestaną rosnąć. Poza tym nigdy do końca nie wiadomo, dokąd mszyca się przeniesie. Dlatego zapobiegawczo najlepiej zwalczyć ją jak najszybciej. Również ze względów estetycznych.

Warto przeczytać też poradniki:

Czym są i jak szkodzą przędziorki?

Te malutkie pajączki, a w zasadzie roztocza, są niemal niewidoczne gołym okiem. Domyślić się ich obecności można na ogół po sieci maleńkich, cieniutkich pajęczynek pojawiających się głównie w okolicach pąków na marniejącej nagle roślinie. Pajęczynki oplatają pąki i liście, a żarłoczne roztocza poruszają się po nich, by dostać się na ich spodnią stronę. Tam żerują, wysysając sok, co w efekcie prowadzi do skręcania się i usychania liści, gałęzi, a nawet całych roślin.

Przędziorkom sprzyja sucha pogoda. Szkodniki te pojawiają się, gdy w powietrzu brakuje wilgoci. Dlatego zapobiegawczo warto spryskiwać rośliny wodą, szczególnie te doniczkowe.

Sposoby na mszyce i przędziorki

Metod zwalczana niepozornych szkodników, których działalność może mieć opłakane skutki dla ogrodu, jest kilka. Najprostszą jest zastosowanie chemicznych oprysków. Szybko i skutecznie, niekoniecznie jednak zdrowo dla nas i środowiska. Są też domowe środki, które pomogą pozbyć się szkodników.

W walce z mszycami doskonale sprawdza się soda oczyszczona. Stosuje się ponadto opryski z wody z płynem do mycia naczyń lub z mydłem. Pomocny jest również oprysk z octu i wody.

Jednak najbliżej natury pozostają nasi sprzymierzeńcy ze świata roślin. A są takie gatunki, których nasze szkodniki bardzo nie lubią.

Te rośliny zwalczają szkodniki roślin

Z przędziorkami i z mszycami poradzą sobie trzy doskonale znane nam rośliny. To: pokrzywa, czosnek i piołun. Wyjaśniamy, jak przyrządzić z nich specyfiki, z których pomocą rozprawimy się z dzikimi lokatorami na roślinach.

Jak stosować pokrzywę w walce ze szkodnikami roślin?

Sama pokrzywa znajduje zastosowanie w postaci gnojówki, wyciągu lub wywaru. Najmocniejsza z tego arsenału jest gnojówka powstała poprzez fermentację świeżych lub ususzonych w całości roślin, zalanych wodą i pozostawionych w zamkniętym pojemniku, najczęściej plastikowej beczce. Aby przygotować oprysk do zwalczania mszyc i przędziorków, rozcieńczamy gnojówkę w proporcjach 1:20. Słabą stronę gnojówki stanowi jej zapach. Jest zdecydowanie nieprzyjemny.

Ładny pokrzywowy aromat będzie za to miał wyciąg z pokrojonych roślin, zalanych zimną wodą i pozostawionych na dobę, a także wywar – to pokrzywy gotowane przez ok. 30 minut. Wyciągu nie trzeba rozcieńczać, a wywar – tak (w proporcji 1:5). Do przygotowania tych preparatów potrzeba 5 kg pokrzyw i 5 litrów wody.

Czosnek w walce z mszycami. Czasem wystarczy go tylko posadzić

Mszyce nie lubią czosnku. Ta niechęć jest tak silna, że czasami wystarczy zapobiegawczo posadzić go między najczęściej atakowanymi roślinami, by zniechęcić mszyce do zamieszkania w naszym ogrodzie. Jeśli jednak to nie wystarczy albo z jakichś względów jest niemożliwe, z czosnku można przyrządzić wywar, który przegoni mszyce z zaatakowanych roślin. Wywar z czosnku to również skuteczny sposób na przędziorki.

Jak przygotować wywar na oprysk z czosnku?

Sposobów na przygotowanie wywaru z czosnku jest kilka. Na 5 litrów wody potrzebne będzie ok. 100 g czosnku. Najlepiej jest go rozgnieść lub rozetrzeć. Ząbki zalewamy gorącą wodą i odstawiamy na 2-4 dni, albo zimną, by po 24 godzinach zagotować.
Do sporządzenia oprysku można użyć też samych łusek z czosnku.

Cynamon to tania przyprawa, którą kupimy w każdym sklepie spożywczym. Zobacz, jak ją wykorzystać w ogrodzie i do pielęgnacji roślin domowych.

Ta tania przyprawa to pomocnik ogrodnika. Odstraszy mrówki i...

Piołun przeciwko szkodnikom roślin

Bylica piołun to naprawdę gorzka roślina. Wykorzystując tę piołunową gorycz z łatwością można obrzydzić, nie tylko mszycom i przędziorkom, ale i innym szkodnikom, żerowanie na naszych warzywach i roślinach ozdobnych. Wystarczy sporządzić wywar, macerat lub gnojówkę. Podobnie jak w przypadku pokrzywy gnojówka jest najsilniejsza i wymaga rozcieńczenia. Wywar i wyciąg stosujemy bezpośrednio bez rozcieńczania.

Nie tylko mszyce i przędziorki polegną w starciu z goryczą piołunowego specyfiku. Można użyć np. piołunowej gnojówki do podlania grządek, rabat i innych miejsc, w których mamy problem z mrówkami. Konsekwentne podlewanie i opryskiwanie piołunowym specyfikiem powinno skutecznie zniechęcić ruchliwe drapieżniki i ich kleistych podopiecznych.

Jak zrobić gnojówkę, wyciąg i wywar z piołunu?

Do zrobienia wszystkich trzech preparatów potrzebne są te same ilości składników, czyli 300 g świeżego piołunu (lub 30 g suszonego) oraz 10 litrów wody. Różny jest jednak sposób ich przygotowania. Żeby uzyskać gnojówkę, piołun zalewamy wodą i zostawimy na kilkanaście dni (preparat musi przefermentować), najlepiej w zacienionym miejscu. Wyciąg robimy, zalewając piołun wodą i pozostawiając na 12 godzin, a wywar – gotując składniki przez pół godziny.

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom