Spłacasz kredyt hipoteczny? Banki zwrócą ci ubezpieczenie pomostowe. To reakcja rządu na opóźnienia w księgach wieczystych

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Banki zostaną zmuszone do zwrotu części opłat zmianami w prawie.
Banki zostaną zmuszone do zwrotu części opłat zmianami w prawie. Piotr Krzyżanowski / Polska Press
W księgach wieczystych są coraz większe zatory. Na wpis czeka się dziś wiele miesięcy, co utrudnia zakup mieszkania i powoduje straty finansowe. Żeby poprawić sytuację, rząd zapowiedział duże zmiany. Banki będą wkrótce musiały zwracać klientom opłaty pobrane w ramach ubezpieczenia pomostowego przy kredycie hipotecznym.

Księgi wieczyste wydłużają zakup mieszkania i czynią go droższym

Od kilku lat zakup mieszkania utrudniają problemy z księgami wieczystymi. Jak się okazuje, na dokonanie niezbędnych wpisów w księgach czeka się bardzo długo. Przykłady z okresu pandemii przytaczane przez Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD) i serwis prawo.pl mówią same za siebie:

  • w Gdańsku w II połowie 2020 r. na wpis do księgi wieczystej czekało się średnio niemal 11 miesięcy,
  • w Warszawie w październiku 2021 r. przeciętny czas oczekiwania na wpis wynosił 13 miesięcy i więcej.

Podobnie jest nadal w wielu regionach Polski. Trudno nazwać tę sytuację inaczej niż patologiczną – jeszcze w 2014 r. dokonanie wpisu w Gdańsku trwało maksymalnie kilka tygodni.

Przez przeciągające się formalności proces zakupu mieszkania bardzo się wydłuża i jest trudniejszy. Szczególnie dotkliwe odczuwają to osoby szukające nieruchomości na rynku pierwotnym – dopóki aktualny właściciel nie zostanie ujawniony w księdze wieczystej, bank nie udzieli takiemu klientowi kredytu. Czasem może to wręcz uniemożliwić zakup.

Co więcej, zatory w księgach wieczystych zwiększają koszty zakupu nieruchomości. Jak szacuje PZFD, rocznie opóźnienia te kosztują klientów w Polsce ponad 360 mln zł.

Do czasu wpisu hipoteki w księdze wieczystej na rzecz banku, bank wymaga wyższego oprocentowania kredytu hipotecznego w postaci ubezpieczenia pomostowego. Może to podnieść ratę kredytu nawet o 20 proc.! – wylicza Sebastian Juszczak, ekspert PZFD.

Banki będą zwracać pieniądze za ubezpieczenie pomostowe

O rozwiązanie problemu apelowali do rządu m.in. deweloperzy zrzeszeni w PZFD. Resort sprawiedliwości początkowo tłumaczył, że problemy z księgami wieczystymi są przejściowe i wynikają w dużej mierze z pandemii, która utrudniła urzędnikom pracę. Teraz jednak zapowiedziano szereg zmian, które mają poprawić sytuację. Jak informuje RMF FM, sądy otrzymają nakaz traktowania wpisów do ksiąg priorytetowo, więc kolejki oczekujących powinny się skrócić. Dodatkowo wpisów do ksiąg będą mogli dokonywać także notariusze, a nie wyłącznie sądy.

To jednak dopiero początek. Rząd rozpoczął też prace nad ustawą, która sprawi, że banki będą musiały zwracać klientom kwoty pobierane w ramach ubezpieczenia pomostowego albo zaliczać te środki na poczet spłaty kredytu hipotecznego. Zapowiedziano, że resort sprawiedliwości będzie się starał uchwalić nowe prawo jak najszybciej. Jak pisze RMF FM, możliwe, że banki zaczną zwracać środki już od marca 2022 roku..

– Ostatnią proponowaną regulacją jest obowiązek zwrotu kwoty ubezpieczenia pomostowego konsumentowi, gdy dojdzie już do dokonania wpisu w księdze wieczystej. Pytanie, czy z tego powodu banki nie podniosą marży – zastanawiają się przedstawiciele PZFD.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom