Spadek popularności mieszkań w wielkiej płycie. Zyskują kamienice

redakcja.regiodom, Bartosz Turek - analityk rynku nieruchomości Home Broker
Kamienica w WarszawieNajwiększą popularnością kamienice cieszyły się w drugim kwartale na rynku wrocławskim, poznańskim i trójmiejskim.
Kamienica w WarszawieNajwiększą popularnością kamienice cieszyły się w drugim kwartale na rynku wrocławskim, poznańskim i trójmiejskim. mzacha
Zdaniem analityków od 9 miesięcy na rynku wtórnym najlepiej sprzedają się mieszkania w kamienicach. Nabywcy rezygnując z zakupu mieszkania w wielkiej płycie wybierają mieszkania z grona tańszych kamienic.

Z danych Home Broker wynika, że mniej niż jeden kupujący na trzech wybrał w drugim kwartale 2012 roku mieszkanie w tzw. wielkiej płycie (uważanej za potencjalnie najtańszy segment mieszkań używanych). Wyraźnie widać, że wielka płyta cieszy się coraz mniejszą popularnością. Najmniej popularne są mieszkania z rynku wtórnego zbudowane po 2000 roku.

Mieszkania w kamienicach coraz chętniej kupowane

W badanych miastach (Kraków, Poznań, Trójmiasto, Warszawa, Wrocław) w drugim kwartale bieżącego roku odnotowano wzrost popularności mieszkań mieszczących się w kamienicach. Względem tego samego okresu przed rokiem ich udział w transakcjach na rynku wtórnym wzrósł o 9,9 punktów procentowych.

Mieszkania w betonowych  blokach to niecałe 32% transakcji. Ich udział w liczbie sprzedanych mieszkań używanych obniżył się względem tego samego okresu w 2011 roku o 7,9 pkt. proc.

Natomiast najmniej popularne były mieszkania zbudowane po 2000 roku. Stanowiły zaledwie co czwartą zawartą transakcję (24,6%) – spadek o 2 pkt. proc w porównaniu z zeszłym rokiem.

Co rozumiemy przez kamienicę

Pod nazwą „kamienice" kryją się wszelkiego typu budynki wzniesione z cegły do 2000 roku. Znajdują się wśród nich zarówno staromiejska zabudowa krakowska, jak i powojenne budynki zbudowane z cegły na warszawskim Śródmieściu czy Mokotowie. Choć jest to pewne uproszczenie, nie ma innej nazwy, która dobrze charakteryzowałaby ten segment rynku mieszkań używanych. 

Udział mieszkań z poszczególnych segmentów w transakcjach na rynku wtórnym

Spadek popularności mieszkań w wielkiej płycie. Zyskują kamienice

Mieszkania w wielkiej płycie lepiej sprzedają się w stolicy

W Warszawie coraz więcej sprzedaje się zarówno lokali w kamienicach, jak i w blokach z wielkiej płyty. Udział obu tych segmentów rynku w liczbie zawieranych transakcji wynosi po 35,9%. Względem analogicznego okresu w 2011 roku wzrost wyniósł w ich przypadku odpowiednio 4,7 i 3,8 pkt. proc. Ich lepsza sprzedaż odbyła się kosztem budownictwa współczesnego odpowiedzialnego w stolicy za ponad 28% transakcji na rynku wtórnym mieszkań.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom