Takie wnioski płyną z najnowszych danych firmy Home Broker. Okazuje się, że w dużych miastach, wybierając używane lokum, najczęściej decydujemy się na lokale w tzw. wielkiej płycie lub kamienicach. Walkę o palmę pierwszeństwa pomiędzy tymi dwoma typami budownictwa, w okresie od połowy 2010 r. do końca 2011 r., wygrywała w większości wypadków wielka płyta.
– Sytuację taką można tłumaczyć ograniczonym dostępem do kredytów, które zmuszało nabywców do poszukiwania najtańszych mieszkań – wyjaśnia Bartosz Turek, analityk Home Broker. – Takie można znaleźć w wielkiej płycie, gdzie cena metra kwadratowego jest najniższa, a do tego powierzchnia takich lokali jest relatywnie mała.
Ciekawe informacje: Mieszkania w wielkiej płycie: mity i fakty
Przełom 2011 i 2012 roku należał już jednak do kamienic. To one miały największy udział w transakcjach mieszkaniami na rynku wtórnym w największych miastach. Popularność kamienic może wynikać z faktu, że np. w ostatnim kwartale zeszłego roku przeciętna cena transakcyjna mieszkań w kamienicach różniła się zaledwie o kilka procent od tych w blokach z wielkiej płyty. Relatywnie niewiele trzeba więc było dopłacić, aby otrzymać lokal w bardziej cenionym budownictwie.
Ale uwaga! Jak wynika z doświadczenia doradców Home Brokera, nabywcy rezygnując z zakupu mieszkania w wielkiej płycie skłonni są wybierać mieszkania z grona tańszych kamienic.
Home Broker cyklicznie monitoruje strukturę transakcji zawieranych na rynku wtórnym w podziale na trzy segmenty: wielką płytę, mieszkania w budynkach z cegły wzniesionych przed 2000 rokiem (w dużym uproszczeniu chodzi o kamienice) oraz mieszkania współczesne w budynkach zbudowanych po 2000 roku. Badanie prowadzone jest na podstawie danych o transakcjach zawartych na pięciu największych rynkach.
Kamienice na prowadzeniu
– Bazując na wartościach średnich dla wszystkich badanych miast można wnioskować, że czwarty kwartał zeszłego roku przyniósł wzrost popularności mieszkań mieszczących się w kamienicach – ocenia Turek. – Względem analogicznego okresu przed rokiem ich udział w transakcjach na rynku wtórnym podniósł się o 4,1 pkt. proc.
Taka sytuacja panuje na największych rynkach, czyli w Krakowie, Poznaniu, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu. Mieszkania w budynkach wzniesionych z cegły przed 2000 rokiem zmieniały właściciela w 46 proc. transakcji. Kolejne miejsce zajęły mieszkania w betonowych blokach. Mieszkania współczesne, które zbudowano po 2000 roku, cieszyły się najmniejszą popularnością. Tylko co piąta transakcja ich dotyczyła.
Zmian nie można tłumaczyć w oderwaniu od sytuacji rynkowej. Chodzi tu zwłaszcza o program „Rodzina na swoim", który skończył się w 2012 roku. Duża skłonność potencjalnych nabywców do korzystania z tej formy dopłat mocno wpływała na przedstawione powyżej wyniki. Program dopłat faworyzował rynek pierwotny, który w rezultacie zyskiwał coraz większy udział w ogólnej liczbie zawieranych transakcji.
Jacek Szydłowski
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

NOWODVORSKI - LAMPA STOŁOWA MONO GU10 - CZARNY - 7706
Wymiary:Wysokość: 40cmSzerokość: 22cm x 14cmGwint/…
kup teraz

Zuma Line Lampa stołowa REA biało-złota RLT93163-1GW (RLT931631GW)
Źródło światła: 1 x 60W Rodzaj trzonka: E27 Wysoko…
kup teraz

Kaspa Coco 41092102
Nowoczesna lampa stołowa COCO 41092102 abażurowa d…
kup teraz

Elstead Lampa stołowa Holmes QZ-HOLMES-TL
Pojedyncza lampa stołowa Elstead Quoizel Holmes z …
Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE