Jak zabezpieczyć rośliny przed pierwszymi mrozami?

Agata Kaźmierczak
Pierwsze przymrozki Już dziś warto pomyśleć o zabezpieczeniu roślin na zimę. Nie ma jednak jednoznacznej daty, kiedy to wykonać. Już od października śledzić powinniśmy prognozę pogody, by nie spóźnić się z zabezpieczeniem rabatek, młodych drzew i krzewów. Wiele wrażliwych roślin nie przetrwa zimy, jeśli nie zabezpieczymy ich korzeni a także części naziemnych.
Pierwsze przymrozki Już dziś warto pomyśleć o zabezpieczeniu roślin na zimę. Nie ma jednak jednoznacznej daty, kiedy to wykonać. Już od października śledzić powinniśmy prognozę pogody, by nie spóźnić się z zabezpieczeniem rabatek, młodych drzew i krzewów. Wiele wrażliwych roślin nie przetrwa zimy, jeśli nie zabezpieczymy ich korzeni a także części naziemnych. www.sxc.hu
Wyrwana kilka dni temu kartka z kalendarza z datą 23 września oznacza tylko jedno, że nadeszła jesień a wraz z nią pierwsze chłodne dni i pierwsze przymrozki. Właśnie teraz pomyślmy o tym, jak zabezpieczyć niektóre rośliny przez zmarznięciem.

– Kilka dni mrozu i nieszczęście gotowe! Niezabezpieczone przed mrozem, np. róże, wrzosy i piwonie na pewno przemarzną – mówią ogrodnicy, gdy zbliżają się mroźne dni. Ale jak zwykle pojawia się światełko w tunelu, bo da się temu zapobiec. Wystarczy niektóre gatunki roślin okryć odpowiednimi materiałami i zabezpieczyć, a przetrwają kolejny sezon.

Jak uchronić rośliny wrażliwe na mróz

Rośliny wrażliwe na mróz zabezpieczamy po pierwszych, jeszcze delikatnych, trwających kilka dni przymrozkach, jednocześnie zanim nadejdą pierwsze mrozy! To ważne, by nie za wcześnie okrywać rośliny. Może się okazać, że sztucznie stworzone ciepło sprawi, że rośliny będą rosły podczas fal mrozu. 

Czytaj także: Nawożenie roślin przed zimą 

Nie tylko jednak czas okrycia ma znaczenie, ale materiał, który do tego wykorzystamy. Materiałów jest wiele, a najpopularniejsza z nich jest agrowłóknina. Możemy kupić ją z rolki lub w postaci worka, który bezpośrednio nakładamy np. na młode drzewko. Agrowłóknina zapewnia roślinie dość dobry przepływ powietrza, jednocześnie, niczym pierzyna, chroni rośliny przed zimnem. Dużym plusem agrowłókniny jest fakt, że chroni także przed nadmiernym wiatrem. Ten materiał nadaje się do otulania pni drzew i krzewów. A nierzadko do zabezpieczeń ich przed np. gryzoniami. Dostępne są już kaptury z agrowłókniny ozdobne, które zamienią ogród w zwierzyniec. Kaptury ochronne 100/140 cm wykonane z tego materiału kosztują od ok. 6 zł wzwyż, te ozdobne są droższe.

Pamiętajmy jednak, że do okrywania roślin najlepiej wybrać agrowłókninę białą, czarna zbyt szybko się nagrzewa i zamiast pomagać, może zaszkodzić roślinie! Agrowłóknina czarna służy do ściółkowania gleby. Eliminuje chwasty i chroni rośliny przed nadmierną utratą wilgoci.

Innym materiałem okrywowym jest folia. Ale wielu ogrodników twierdzi, że nie można nią okrywać roślin. To fakt. Folią nie okrywamy roślin, a jedynie osłaniamy, tworząc z kawałka tego materiału rodzaj namiotu lub tunelu. Dzięki temu stwarzamy roślinom dobrą ochronę przed wiatrem, mrozem i śniegiem.

Przeczytaj: Błędy popełniane przy okrywaniu roślin na zimę 

D okrycia młodych drzew doskonale sprawdzą się worki jutowe – podobne w strukturze do tych z agrowłókniny. Przepuszczają powietrze, jednocześnie chroniąc przez zimnem i wiatrem. Dostępne są w sklepach z materiałami ogrodowymi. Ich cena waha się od kilku do kilku dziesięciu złotych.

Materiałami naturalnymi, dostępnymi dla każdego, dzięki którym ochronimy rośliny ogrodowe są suche liście. Liśćmi okrywamy pędy roślin. Pamiętajmy, że liście muszą być idealnie wysuszone, tylko wtedy rośliny będą bezpieczne i nie narażone na choroby grzybowe, spowodowane gniciem materiału okrywowego; gałązki drzew iglastych, które doskonale chronią przed zimnem rośliny o dość płytkim systemie korzeniowym; ziemia z której usypujemy kopczyki; słoma; trociny, kora

Zobacz też: Ogród zielony także zimą. Jakie rośliny posadzić 

Zadbaj o trawnik przed zimą

W październiku powinno być kontynuowane regularne koszenie. Należy sprzątać opadające na trawnik liście i saprofity. W miesiącu tym kończymy wysiew nasion, ale jest to dobry czas na układanie darni. W drugiej połowie miesiąca po raz ostatni kosimy trawę. Nawozimy trawnik po raz ostatni. I cały czas pamiętamy, by przed zimą na trawniku nie zalegała warstwa liści, dlatego regularnie je wygrabiajmy.

Te rośliny w ogrodzie zabezpiecz koniecznie!

Prawie wszystkie gatunki astrów są mrozoodporne, ale na zimę np. astry alpejskie warto przykryć gałązkami z drzewa iglastego, wtedy będziemy mieć pewność, że krzew zimą nie zmarznie.

Na zimę trzeba koniecznie okryć też róże. Najlepszym materiałem będzie świerk czy suche liście. Pęd od ziemi jest najdelikatniejszy, jeśli ziemia zmarznie to róża też. Pędy róż okryć możemy ziemią. W tym celu usypujemy ok. 30-40 cm kopczyk wokół pędów. Szczególnie róże pnące wymagają okrycia słomianymi matami. Pamiętajmy, że wykorzystując do okrywania liście, muszą być one wysuszone, w przeciwnym razie choroby grzybowe na pewno się rozwiną. 

Warto przeczytać: Ciemierniki kwitną w ogrodzie zimą 

Chrońmy rośliny, które mają płytki system korzeniowy

Przykrycia na zimę wymagają rośliny wrzosowate: wrzośce i wrzosy. W tym celu najlepiej sprawdzą się gałązki z drzew iglastych, ale nie tylko, warto zastosować agrowłókninę a także siatkę jutową.

Podobnie chronimy kalmie, szczególnie młode rośliny, najlepiej okryć je gałązkami z drzew iglastych.
Z pnączy okrywamy na pewno powojniki. Korzenie uchronią przed mrozem kopczyki usypane z ziemi. Choć możemy usypać je z dowolnego materiału, może to być kora, ziemia lub suche liście. Górę rośliny okrywamy matą słomianą lub agrowłókniną.

Różaneczniki ze względu na to, że posiadają płytki system korzeniowy, okrywamy go korą. 

Zabezpiecz rabaty z bylinami, użyj do tego suchych liści

Zawilce i chryzantemy przykrywamy na rabatach korą lub suchymi liśćmi. Warstwa materiału ochronnego powinna być dość gruba, by podczas silnych mrozów roślina nie została uszkodzona. 

Rodondrendrony i azalie okrywamy workiem jutowym lub z agrowłókniny. Należy nałożyć go w całości na roślinę i związać od dołu.

Młode drzewka owocowe, takie jak: wiśnie, czereśnie, zabezpieczamy workiem z agrowłókniny, którym otulamy całe drzewo.

Mało odporne na mróz są niektóre odmiany winorośli, dlatego wymagają solidnego zabezpieczenia szczególnie w dolnej części. Pędy przyziemne winorośli przysypujemy kopczykiem ziemi. A górę ochronimy agrowłókniną.

Hortensje chronimy przed mrozem usypując w części przyziemnej kopczyki, najlepiej z suchych liści, ale tak chronimy hortensje dość odporne na mróz. Do zabezpieczeń gatunków mniej odpornych używamy agrowłókniny z rolki, którą otulamy całą roślinę. Na korzeń nasypujemy kopczyk z ziemi.**

Klony palmowe i ketmie syryjskie to rośliny, które zabezpieczyć powinniśmy dość solidnie. Najlepiej sprawdzi się słoma i otulina z agrowłókniny a u dołu rośliny, by zabepieczyć korzenie, usypmy kopczyk ziemi ok. 40 cm.

Pamiętajmy, by stan otulin sprawdzać w czasie trwania zimy, a szczególnie, jeśli będzie ona przebiegała z silnymi mrozami!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom