Ryczałt od najmu. Zobowiązanie podatkowe

Magdalena Bożko
Podatek od przychodów z najmuPodatnicy uzyskujący przychody z najmu opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym nie składają deklaracji podatkowych. Ciąży na nich jedynie obowiązek złożenia po zakończeniu roku podatkowego rocznego zeznania (PIT-28) w terminie do 31 stycznia następnego roku
Podatek od przychodów z najmuPodatnicy uzyskujący przychody z najmu opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym nie składają deklaracji podatkowych. Ciąży na nich jedynie obowiązek złożenia po zakończeniu roku podatkowego rocznego zeznania (PIT-28) w terminie do 31 stycznia następnego roku archiwum
Udostępnij:
Wynajmując komuś mieszkanie lub pokój, musimy zapłacić od tego podatek. Korzystnie jest zrobić to ryczałtem. Ale wybór tej formy musimy zgłosić do 20 stycznia. A na rozliczenie z ubiegłego roku jest czas do końca stycznia.

Aby przychody uzyskane z tytułu umowy najmu opodatkować ryczałtem, musimy zgłosić wybór tej formy opodatkowania do urzędu skarbowego w formie pisemnego oświadczenia.– Oświadczenie za dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego – zaznacza Marta Szpakowska, rzecznik Izby Skarbowej w Lublinie.

Złożenie oświadczenia

Termin ten dotyczy podatników kontynuujących najem, którzy dotychczas rozliczali dochody z najmu wg skali podatkowej.

Podatnik rozpoczynający osiąganie przychodów z najmu w trakcie roku podatkowego składa pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

– Jeśli w trakcie roku osoba wynajmująca nie zgłosiła w tym terminie, że decyduje się na ryczałt, musi pamiętać, że jej dochody są opodatkowane według skali podatkowej – dodaje Szpakowska.

Zgłoszenie zmiany

Nie ma potrzeby składania oświadczenia o wyborze ryczałtu co roku, pod warunkiem że w kolejnym roku podatkowym podatnik zamierza nadal stosować ryczałt ewidencjonowany.

Nie ma możliwości zmiany opodatkowania w trakcie roku podatkowego, wybraną formę opodatkowania musimy stosować przez cały rok podatkowy.

– Jeżeli natomiast w następnym roku podatnik nie będzie chciał kontynuować opodatkowania ryczałtem, to powinien w terminie do 20 stycznia roku podatkowego zgłosić zmianę formy opodatkowania – podpowiada Marta Szpakowska.

Stawka 8,5 proc.

Opodatkowaniu ryczałtem podlega przychód z najmu, bowiem przy tej formie nie ustala się kosztów. Do przychodów z prywatnego najmu stosuje się stawkę ryczałtu w wysokości 8,5 proc. Podatek od przychodów uzyskiwanych z tytułu najmu wpłaca się na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika w terminie do 20 dnia każdego miesiąca następującego po miesiącu, w którym czynsz został otrzymany lub pozostawiony do dyspozycji wynajmującego.

Wyjątkowo podatek za grudzień należy wpłacić w terminie do 31 stycznia następnego roku podatkowego. 

Bezpłatne szczepienia przeciw grypie w całej Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie