Ryczałt od najmu. Zobowiązanie podatkowe

Magdalena Bożko
Podatek od przychodów z najmuPodatnicy uzyskujący przychody z najmu opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym nie składają deklaracji podatkowych. Ciąży na nich jedynie obowiązek złożenia po zakończeniu roku podatkowego rocznego zeznania (PIT-28) w terminie do 31 stycznia następnego roku
Podatek od przychodów z najmuPodatnicy uzyskujący przychody z najmu opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym nie składają deklaracji podatkowych. Ciąży na nich jedynie obowiązek złożenia po zakończeniu roku podatkowego rocznego zeznania (PIT-28) w terminie do 31 stycznia następnego roku archiwum
Wynajmując komuś mieszkanie lub pokój, musimy zapłacić od tego podatek. Korzystnie jest zrobić to ryczałtem. Ale wybór tej formy musimy zgłosić do 20 stycznia. A na rozliczenie z ubiegłego roku jest czas do końca stycznia.

Aby przychody uzyskane z tytułu umowy najmu opodatkować ryczałtem, musimy zgłosić wybór tej formy opodatkowania do urzędu skarbowego w formie pisemnego oświadczenia.– Oświadczenie za dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego – zaznacza Marta Szpakowska, rzecznik Izby Skarbowej w Lublinie.

Złożenie oświadczenia

Termin ten dotyczy podatników kontynuujących najem, którzy dotychczas rozliczali dochody z najmu wg skali podatkowej.

Podatnik rozpoczynający osiąganie przychodów z najmu w trakcie roku podatkowego składa pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

– Jeśli w trakcie roku osoba wynajmująca nie zgłosiła w tym terminie, że decyduje się na ryczałt, musi pamiętać, że jej dochody są opodatkowane według skali podatkowej – dodaje Szpakowska.

Zgłoszenie zmiany

Nie ma potrzeby składania oświadczenia o wyborze ryczałtu co roku, pod warunkiem że w kolejnym roku podatkowym podatnik zamierza nadal stosować ryczałt ewidencjonowany.

Nie ma możliwości zmiany opodatkowania w trakcie roku podatkowego, wybraną formę opodatkowania musimy stosować przez cały rok podatkowy.

– Jeżeli natomiast w następnym roku podatnik nie będzie chciał kontynuować opodatkowania ryczałtem, to powinien w terminie do 20 stycznia roku podatkowego zgłosić zmianę formy opodatkowania – podpowiada Marta Szpakowska.

Stawka 8,5 proc.

Opodatkowaniu ryczałtem podlega przychód z najmu, bowiem przy tej formie nie ustala się kosztów. Do przychodów z prywatnego najmu stosuje się stawkę ryczałtu w wysokości 8,5 proc. Podatek od przychodów uzyskiwanych z tytułu najmu wpłaca się na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika w terminie do 20 dnia każdego miesiąca następującego po miesiącu, w którym czynsz został otrzymany lub pozostawiony do dyspozycji wynajmującego.

Wyjątkowo podatek za grudzień należy wpłacić w terminie do 31 stycznia następnego roku podatkowego. 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom