Kupiłeś mieszkanie lub dom w 2022 r.? Nie odliczysz podatku od czynności cywilnoprawnych i wielu innych kosztów

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Odliczenie wielu kosztów stało się niemożliwe w związku ze zmianami podatkowymi w ramach Polskiego Ładu.
Odliczenie wielu kosztów stało się niemożliwe w związku ze zmianami podatkowymi w ramach Polskiego Ładu. Adrian Wykrota / Polska Press
Zakup mieszkania lub domu w 2022 r. ma inne skutki podatkowe niż w poprzednich latach – przypomina „Dziennik Gazeta Prawna”. Koniec amortyzacji oznacza, że podatnik nie może już odliczyć m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych, opłat notarialnych i skarbowych oraz kosztów remontu poniesionych w związku z inwestycją w najem.

Spis treści

Kupno mieszkania lub domu w 2022 r. a odliczenie kosztów

Po zmianach podatkowych wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu niemożliwa jest amortyzacja mieszkań i domów (tzw. odpisy amortyzacyjne). Chodzi o nieruchomości nabyte w 2022 r. Oznacza to, że podatnik nie może już odliczyć wielu kosztów, które odliczał w poprzednich latach. Niedawno potwierdziła to nowa interpretacja przepisów wydana przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Amortyzacja pozwalała w przeszłości płacić podatek w niższej wysokości dzięki odliczeniu od przychodów rozmaitych kosztów związanych z zakupem mieszkania. Chodziło o wydatki stanowiące tzw. koszty nabycia środka trwałego. Teraz jednak nie można już skorzystać z tej możliwości. Wyjątek stanowią osoby, które nabyły (lub zbudowały) mieszkania i domy przed 1 stycznia 2022 r. – dla nich amortyzacja możliwa jest jeszcze do końca br.

– Przepis art. 71 ust. 1 i 2 stanowi, że podatnicy osiągający przychody z najmu w 2022 r. mogą stosować zasady opodatkowania tych przychodów obowiązujące na dzień 31 grudnia 2021 r. (ust. 1) i mogą zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne – zauważa adwokat Paweł Chmielowiec z Kancelarii Prawnej Skarbiec.

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, obecnie – przy braku amortyzacji – podatnik nie odliczy:

  • podatku od czynności cywilnoprawnych (przy zakupie mieszkania pod wynajem),
  • opłat notarialnych,
  • opłat skarbowych,
  • odsetek od kredytu,
  • prowizji poniesionych w związku z zakupem.

Inwestycja w mieszkania na wynajem bez odliczenia kosztów remontu

Jak podkreślają eksperci DGP, na zmianach podatkowych stracą w szczególności osoby chcące zarabiać na wynajmie nieruchomości. Oprócz wymienionych wcześniej kosztów nie odliczą one bowiem także wydatków na prace remontowe i materiały budowlane w celu przystosowania mieszkania czy domu do wynajmu. Mniej opłacalny stał się więc np. zakup taniej nieruchomości do remontu.

Odliczenie wydatków poniesionych na remont będzie możliwe dopiero w przypadku sprzedaży danego mieszkania czy domu. Tak samo będzie z innymi wydatkami podnoszącymi wartość początkową nieruchomości. Oznacza to, że inwestor, który nie sprzeda lokum nabytego pod wynajem, w ogóle nie odliczy poniesionych kosztów, co w poprzednich latach mógł zrobić na mocy przepisów o amortyzacji.

Warto też przypomnieć, że od 2023 r. jedyną formą opodatkowania dla osób zarabiających na najmie prywatnym będzie ryczałt – a nie, jak dotąd, ryczałt lub skala podatkowa. W ramach ryczałtu stawka podatku to 8,5 proc. od przychodu do 100 tys. zł i 12,5 proc. dla wyższych kwot przychodu.

Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz

Materiały promocyjne partnera

Zmiany w przepisach niepokoją wynajmujących

Jak wskazują eksperci Rendin i Stowarzyszenia Mieszkanicznik, zmiany w zasadach amortyzacji nieruchomości mogły wpłynąć na to, że wielu właścicieli nieruchomości na wynajem obawia się dziś niekorzystnych dla siebie zmian w przepisach. Jak pokazało badanie „Problemy i perspektywy wynajmujących 2022”, przeprowadzone na przełomie sierpnia i września 2022 r., takie obawy ma 14 proc. badanych, z czego 6,1 proc. boi się, że zostanie wprowadzony jakiś nowy podatek dla wynajmujących. Jak pokazują medialne doniesienia, wśród potencjalnych podatków, jakich obawiają się osoby zarabiające na nieruchomościach, są m.in. podatek katastralny oraz podatek od pustostanów.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Finansów
Warszawa, ul. Świętokrzyska 12
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom