Royal Apartment, będzie miał prawie 700 m kw. powierzchni. Drewniane zabytkowe sklepienie apartamentu pokrywają młodopolskie freski pędzla Jana Bukowskiego, które zostaną odrestaurowane, podobnie jak przepiękne witraże. To pozostałości dawnej kaplicy Domu Towarzystwa Dobroczynności z XIX wieku.
- Apartament ma wartość kolekcjonerską, a specjaliści utożsamiają go z dziełem sztuki. To unikat na skalę europejską, również ze względu na lokalizację oraz funkcjonalności budynku – opisuje inwestycję Małgorzata Nowosielska, dyrektor sprzedaży i marketingu w Angel Wawel.
Zobacz też: Artystyczne mozaiki - historia polskiej architektury, która niszczeje
Apartament Królewski jest usytuowany w XIX-wiecznym skrzydle zabytkowego klasztoru Koletek z XVI wieku przy skrzyżowaniu ulic Koletek i Sukienniczej w Krakowie. Losy budynku były dość burzliwe. Klasztor ufundował starosta gostyński – Zygmunt Dembiński, najprawdopodobniej przebudowując mieszczący się tam stary dwór. Siostry koletki zwane też tercjankami franciszkańkimi do budynku wprowadziły się ok. 1593 roku.
W 1788 roku klasztor został zlikwidowany przez prymasa Michała Poniatowskiego. Budynek przeszedł w ręce prywatne, a w 1854 roku przekazano go na rzecz Towarzystwa Dobroczynnosci w Krakowie. W latach 1881-82 dobudowano frontową część z narozną wieloboczną kaplicą. Nad drzwiami znajduje się wygrawerowany napis "Towarzystwo Dobroczynności w Krakowie dom ten schronienia ubogich zbudowało w r. 1882 z darów i składek publicznych w całym kraju zbieranych". To w tej części powstaje obecnie luksusowy apartament. Obiekt z działką zakupiła w 2003 roku firma Angel Poland Group.
Zobacz też: Wieża Dawida: najwyższy squat na świecie
Apartament składa się z czterech kondygnacji o całkowitej powierzchni użytkowej około 700 m kw.. Sercem lokalu będzie narozna kablica, której ściany i sufit zdobią piękne malowidła ścienne pędzla międzywojennego polskiego artysty Jana Bukowskiego – jego dziełem jest m.in. część fresków w kościele Mariackim w Krakowie. Zachowały się także ogromne witrażowe okna z widokiem na Wawel oraz drewniana galeria – wszystkie te elementy zostaną odrestaurowane, aby cieszyć żywymi barwami i bogatymi złoceniami oczy nowego właściciela.
Na parterze znajdzie się hol, strefa dla służby z osobnym wejściem, 2 sypialnie oraz strefa rekreacji i SPA z sauną, jacuzzi, salą fitness i kinem domowym, a także indywidualnie zaprojektowany taras od strony południowej. Na pierwszym piętrze powstaną kolejne 3 sypialnie z własnymi łazienkami oraz biblioteka. Wyżej – na poziomie dawnej kaplicy zlokalizowana będzie strefa dzienna – salon i jadalnia połączona z kuchnią. Najwyższy poziom zajmie gabinet z wyjściem na zabytkową galerię nad dawną kaplicą. Wszystkie cztery kondygnacje apartamentu będą połaczone prywatną windą i klatką schodową.
Zobacz też: Dom Skocznia - nietypowa górska posiadłość
Projekt Apartamentu Królewskiego powstawał w pracowni Gottesman – Szmelcman. Jednak szczęśliwiec, który zdecyduje się na zakup, będzie mógł go zmienić według uznania, dlatego pomieszczenia nie zostaną wykonczone „pod klucz". Cena wywoławcza niezwykłego „mieszkania" to 20 milionów złotych.
Anna Kowalska
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?