Royal Apartment, będzie miał prawie 700 m kw. powierzchni. Drewniane zabytkowe sklepienie apartamentu pokrywają młodopolskie freski pędzla Jana Bukowskiego, które zostaną odrestaurowane, podobnie jak przepiękne witraże. To pozostałości dawnej kaplicy Domu Towarzystwa Dobroczynności z XIX wieku.
- Apartament ma wartość kolekcjonerską, a specjaliści utożsamiają go z dziełem sztuki. To unikat na skalę europejską, również ze względu na lokalizację oraz funkcjonalności budynku – opisuje inwestycję Małgorzata Nowosielska, dyrektor sprzedaży i marketingu w Angel Wawel.
Zobacz też: Artystyczne mozaiki - historia polskiej architektury, która niszczeje
Apartament Królewski jest usytuowany w XIX-wiecznym skrzydle zabytkowego klasztoru Koletek z XVI wieku przy skrzyżowaniu ulic Koletek i Sukienniczej w Krakowie. Losy budynku były dość burzliwe. Klasztor ufundował starosta gostyński – Zygmunt Dembiński, najprawdopodobniej przebudowując mieszczący się tam stary dwór. Siostry koletki zwane też tercjankami franciszkańkimi do budynku wprowadziły się ok. 1593 roku.
W 1788 roku klasztor został zlikwidowany przez prymasa Michała Poniatowskiego. Budynek przeszedł w ręce prywatne, a w 1854 roku przekazano go na rzecz Towarzystwa Dobroczynnosci w Krakowie. W latach 1881-82 dobudowano frontową część z narozną wieloboczną kaplicą. Nad drzwiami znajduje się wygrawerowany napis "Towarzystwo Dobroczynności w Krakowie dom ten schronienia ubogich zbudowało w r. 1882 z darów i składek publicznych w całym kraju zbieranych". To w tej części powstaje obecnie luksusowy apartament. Obiekt z działką zakupiła w 2003 roku firma Angel Poland Group.