Spis treści
Jakich roślin unikać, a jakie wybierać, by były niekłopotliwe?
Zadbany ogród to przede wszystkim zdrowe, dorodne i piękne rośliny. Niestety, z ich utrzymaniem w dobrej formie bywa różnie. Niektóre źle znoszą mróz, inne są wrażliwe na suszę, a jeszcze inne często padają ofiarą chorób i szkodników. Do grona najbardziej wymagających, należą przede wszystkim gatunki o egzotycznym rodowodzie (np. eukaliptus, trytoma, akant, kamelia), ale kłopotliwe bywają też rośliny spotykane w ogrodach bardzo często, takie jak róże, floksy wiechowate czy rudbekie.
Wprawdzie większość z nich w polskim klimacie radzi sobie całkiem dobrze, ale są bardzo podatne na choroby (mączniak, czarna plamistość róży) i szkodniki (mszyce), jeśli więc chcemy cieszyć się pełnią ich urody, musimy często stosować kosztowne środki ochrony roślin.
Nie oznacza to jednak, że wśród roślin uprawianych w ogrodach spotyka się wyłącznie gatunki trudne w uprawie, wymagające lub kłopotliwe, gdyż jest też sporo roślin, które są trwałe, bezproblemowe i tanie w utrzymaniu. Jeśli tylko zostaną posadzone na odpowiednim stanowisku, praktycznie niczego więcej nie potrzebują, aby bujnie rosnąć i wspaniale się prezentować.
Trwałe i mało wymagające iglaki
Najwięcej znajdziemy ich wśród iglaków takich jak jałowce i cisy, ale łatwe w uprawie odmiany posiadają też żywotniki zachodnie, sosny i świerki. Jeśli tylko posadzimy je na odpowiednim stanowisku (np. sosny w słońcu, a cisy w cieniu lub półcieniu) i we właściwym podłożu, nie powinny sprawiać problemów. Są dekoracyjne przez cały rok, rzadko padają ofiarami chorób i szkodników, a do tego dobrze znoszą niskie temperatury. Ponieważ jednak są zimozielone, jesienią trzeba je solidnie nawadniać (kontynuując nawadnianie także zimą, w czasie odwilży), aby zimą nie padły ofiarą suszy fizjologicznej.
Wytrzymałe rojniki ozdobią skalniak
Kolejna grupa roślin, wśród których znajduje się sporo bezproblemowych gatunków i odmian to rojniki. Te niewielkie sukulenty doskonale znoszą suszę, nie są podatne na choroby i szkodniki, nie wymagają nawożenia i podlewania, są zwykle mrozoodporne, a do tego doskonale rozmnażają się za pomocą różyczek potomnych. Wprawdzie ze względu na niewielki rozmiar nie mogą stanowić podstawy kompozycji rabatowych, ale sprawdzają się na skalniakach, zboczach i w ogródkach żwirowych, gdzie rozrastają się w ładne kępy.
Wiecznie zielone bluszcze „rosną same” przez lata
Mało problematyczne i łatwe w utrzymaniu są też bluszcze pospolite. Posadzone w półcieniu, na zacisznym stanowisku, nie będą potrzebowały nic więcej, aby bujnie się rozrastać. Ponieważ jednak są pnączami, najlepiej zaprezentują się na kratkach, pergolach lub ogrodzeniach.
Barwinek i inne rośliny okrywowe
Podobną do bluszczy trwałością, charakteryzuje się też barwinek pospolity, który jest niemal idealną rośliną okrywową do cienia i półcienia. Jest zimozielony, odporny na mróz, suszę, szkodniki i choroby, a do tego nie wymaga nawożenia i żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jedyną jego wadą jest ekspansywność, która jednak na większych obszarach może okazać się zaletą. Innymi łatwymi w uprawie i trwałymi roślinami okrywowymi do półcienia są też dąbrówki rozłogowe, macierzanki piaskowe i runianki japońskie.
Trwałe i łatwe w uprawie byliny i krzewy
W ogrodzie warto również posadzić mało wymagające i trwałe byliny, które wspaniale ozdobią rabaty. Należy do nich m.in. bergenia sercolistna, o dużych, zielonych, okrągłych liściach i pięknych kwiatach. Kwitnie wprawdzie tylko wiosną, ale przez cały rok zachwyca swoimi częściowo zimozielonymi liśćmi. Dobrze znosi suszę oraz niskie temperatury i nie jest podatna na choroby i szkodniki. Dobrze się też rozmnaża za pomocą odrostów korzeniowych.
Do grona mało wymagających bylin należy także wiele bodziszków o częściowo zimozielonych liściach, które poza odpowiednim stanowiskiem niczego więcej nie potrzebują (są tolerancyjne względem podłoża, odporne na mróz i suszę, mało wrażliwe na choroby i szkodniki), aby pięknie prezentować się na rabacie.
Wśród niekłopotliwych i trwałych roślin znajdziemy też krzewy liściaste jak np. zimozielone irgi (np. irga płożąca, irga Dammera). Poszukując więcej takich gatunków do uprawy, możemy zainspirować się zielenią miejską, gdyż sadzone na osiedlowych skwerach i przy ulicach rośliny muszą wiele znieść, aby przetrwać, wiec z natury muszą być wytrzymałe.