Rojniki do ogrodu i doniczki. Uwielbiają słońce i znoszą suszę. Jak uprawiać rojniki i jakie wybrać?

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Rojniki są łatwe w uprawie i nie zamierają na zimę. Uwielbiają mocne słońce i nie lubią nadmiaru wody.
Rojniki są łatwe w uprawie i nie zamierają na zimę. Uwielbiają mocne słońce i nie lubią nadmiaru wody. Katarzyna Laszczak
Rojniki to bardzo wdzięczne, a chyba nieco niedoceniane rośliny. Znakomicie nadają się do obsadzania skalniaków, nie tylko w ogrodzie, ale także na balkonie. Można też tworzyć z nich piękne kompozycje w donicach. Rojniki nie zamierają na zimę i stanowią ozdobę przez cały rok. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, uprawiając rojniki, a także jakie gatunki wybrać i jak je wykorzystać.

Rojniki to z jednej strony rośliny popularne, a z drugiej mało znane. Często określa się je jako „skalniaki”, bo rzeczywiście do ogródków skalnych nadają się idealnie. Nie potrzebują wiele miejsca i można wykorzystywać je także w balkonowych miniskalniakach. Modne i ciekawe prezentują się także kompozycje złożone z różnych rojników, sadzone w doniczkach lub misach. To jedne z łatwiejszych w uprawie roślin, które znakomicie znoszą warunki trudne dla innych gatunków, czyli mocne słońce i niedostatek wody. Jednocześnie jest kilka rzeczy, które mogą im zaszkodzić. Piszemy, na co zwrócić uwagę w uprawie tych roślin.

Spis treści

Jak wyglądają rojniki?

Rojniki mają kilka gatunków, ale ich ogólna budowa jest zbliżona. Niezbyt długie, mięsiste liście tworzą gęste rozety, które nazywa się różyczkami. Mogą być zielone, ale pojawia się coraz więcej odmian o przebarwionych liściach, np. w odcieniach czerwieni.

Sama rozeta liści jest niska, jednak w dobrych warunkach może wyrosnąć z jej środka pęd kwiatowy, który osiąga kilkanaście centymetrów wysokości i jest zwieńczony kilkoma kwiatami o podłużnych, wąskich płatkach. Ich kolor zależy od gatunku i odmiany. Po kwitnieniu dana różyczka zamiera, ale rośliny te dobrze się rozrastają.

Uprawa rojników. Podstawowe wymagania

Rojniki najlepiej rosną w pełnym słońcu. Koniecznie muszą też mieć przepuszczalną ziemię, która nie musi być żyzna. Mogą rosnąć na glebach piaszczystych, żwirowych, kamienistych (w naturze najczęściej spotykane są w górach na skałach). Poza tym w zasadzie nie mają większych wymagań, a zaszkodzić im można, sadząc je w cieniu oraz w ciężkiej i wilgotnej ziemi.
Rojniki należą do roślin gruboszowatych i są sukulentami – gromadzą wodę w liściach. Oznacza to, że w polskich warunkach w ogrodzie praktycznie nie potrzebują podlewania. Nie wymagają także nawożenia, ale co kilka sezonów można zasilić je kompostem.

Rojnik na skalniak i do doniczki

Wymagania rojników sprawiają, że doskonale nadają się na skalniaki, zarówno te zakładane w ogrodach, jak i na balkonach. Można obsadzać nimi także murki czy żwirowe rabaty. Nadają się ponadto na zielone dachy.

Rojniki można sadzić także w donicach. Często wykorzystuje się płaskie misy, w których umieszcza się różne gatunki i odmiany rojników. Takie kompozycje są ostatnio bardzo modne. Ponieważ roślina nie korzeni się głęboko, można ją sadzić również w różnych nietypowych pojemnikach, łącznie z muszlami, w wydrążonych plastrach drewna czy donicach ze specjalnymi „kieszonkami”.

Jak uprawiać rojniki w pojemniku?

Sadząc rojniki w pojemniku, również trzeba pamiętać o przepuszczalnej ziemi (jeśli mamy zwykłą kwiatową, to przemieszajmy ją z piaskiem, żwirkiem lub perlitem). W pojemniku musi być odpływ, a także warstwa drenażu. Jeśli rojniki będą miały stale mokrą ziemię, zgniją. W doniczkach jednak rojniki trzeba od czasu do czasu podlewać (szczególnie jeśli stoją pod zadaszeniem), bo ziemia w pojemnikach wysycha szybciej niż w gruncie. Ale róbmy to dopiero, gdy przeschnie górna warstwa ziemi.

Polecamy kwiaty na balkon i do ogrodu, które zniosą naprawdę moce słońce i niemal nie trzeba ich podlewać.

Kwiaty na balkon i do ogrodu, które wytrzymają ekstremalne s...

Rozmnażanie rojników

Rozmnażanie rojników jest niezwykle proste – można powiedzieć, że same się „roją”. Z poszczególnych różyczek wyrastają rozłogi, na których zakończeniach rozwijają się młode roślinki. Możemy pozwolić im rozstać się samodzielnie (ładnie zadarniają powierzchnię) lub oddzielić taką roślinkę i posadzić ją w wybranym miejscu. Bywa, że młode odpadają od rośliny macierzystej podczas pielenia itp. Wtedy taką oderwaną rozetkę wystarczy umieścić w ziemi, lekko zagłębiając w podłoże.

Sadzonki rojnika można kupić w każdym sklepie ogrodniczym, a jeśli znamy kogoś, kto je uprawia, możemy również poprosić o kilka nadmiarowych rozetek.

Zimowanie rojników

Większość gatunków rojników jest odporna na mróz. W dodatku te rośliny nie zamierają na zimę i ich rozety zdobią ogród przez cały rok (łacińska nazwa rojnika to „sempervivum”, czyli „wiecznie żywy”). Jednak żeby rojniki dobrze przezimowały w ogrodzie, nie mogą mieć mokrej ziemi! Dobrym sposobem jest posadzenie ich na jakiejkolwiek pochyłości terenu tak, aby woda nie stała w miejscu, gdzie rosną. Natomiast w przypadku rojników w doniczkach zimowanie jest nieco większym wyzwaniem, bo ziemia w pojemnikach łatwiej przemarza. Dlatego donicę warto zabezpieczyć je przed mrozem. Również w pojemnikach ziemia nie powinna być zbyt wilgotna.

Wiele popularnych kwiatów doniczkowych ma toksyczne właściwości.  Zobacz, na co uważać.

Te kwiaty doniczkowe są trujące! Sprawdź, czy masz je w domu...

Rojnik – odmiany i gatunki

Rojniki mają sporo gatunków. Niektóre z nich rosną nawet dziko w Polsce lub są uprawiane jako rośliny ozdobne. Należy do nich np.

  • rojnik murowy – ma stosunkowo długie liście i tworzy spore rozety, kwitnie na różowo;
  • rojnik pajęczynowaty – tworzy drobne różyczki, a liście są pokryte długimi, delikatnymi włoskami, które przypominają pajęczynkę.

Obydwa te gatunki mają też odmiany ozdobne, np. o przebarwionych na bordowo liściach lub z czerwonawym zabarwieniem na brzegach. Ale jest też cała gama tzw. rojników ogrodowych, które są mieszańcami różnych gatunków i odmian. Mają zróżnicowaną wielkość i kolory – niemal pomarańczowe, żółtawe, szarozielone, czerwone, bordowe, fioletowe, często też ich liście są cieniowane. Wybierając je, można kierować się po prostu tym, czy nam się podobają, bo wymagania uprawowe mają takie same. Ewentualnie można sprawdzićich odporność na mróz, bo ta może różnić się w zależności od gatunku i odmiany.

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom