Dąbrówka rozłogowa – co to za roślina i jak ją wykorzystać w ogrodzie? Radzimy, jak uprawiać dąbrówki i na co uważać

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Dąbrówki mają ładne kwiaty, które pojawiają się w maju-czerwcu. Dodatkowo, niemal przez cały rok są widoczne ich liście, bardzo często kolorowo ubarwione.
Dąbrówki mają ładne kwiaty, które pojawiają się w maju-czerwcu. Dodatkowo, niemal przez cały rok są widoczne ich liście, bardzo często kolorowo ubarwione. beauty_of_nature/pixabay.com
Dąbrówka rozłogowa jest dość niedocenianą rośliną. Warto to zmienić, bo ma wiele zalet. Nie może pochwalić się spektakularną urodą róż czy piwonii, ale wygląda bardzo wdzięcznie, jej liście są zielone przez większość roku, a urośnie również w cieniu. Podpowiadamy, jak uprawiać dąbrówki i jak wykorzystać je w ogrodzie.

Spis treści

Jak wygląda dąbrówka rozłogowa?

Dąbrówka rozłogowa rośnie dziko w Polsce i jest świetnie przystosowana do klimatu. W ogrodach uprawia się przeważnie gatunki ozdobne o pięknie ubarwionych liściach. Tworzą one ładne rozetki, które mają do ok. 10 cm wysokości i ok. 30 średnicy. Od maja wyrastają z nich wzniesione pędy kwiatostanowe (do ok. 25 cm wys.), pokryte mniejszymi liśćmi, ułożonymi „piętrowo”. Nad każdym takim „piętrem” pojawią się kwiaty, które najczęściej są niebieskofioletowe, ale u odmian ozdobnych mogą być także białe lub różowe. Kwiaty mają budowę wargową (dąbrówka należy do roślin jasnotowatych). Dąbrówki kwitną w maju-czerwcu, ale pojedyncze kwiaty mogą pojawiać się do sierpnia. Są one bardzo miododajne i doceniają je nie tylko pszczoły, ale też dwa gatunki motyli, dla których stanowią główne źródło nektaru (to dostojka eufrozyna i dostojka selene).

Przedstawiamy rośliny, które zwabią do ogrodu motyle. Zobacz, co posadzić, by kwitło od wiosny do jesieni.

Te kwiaty uwielbiają motyle! Polecamy rośliny, które będą kw...

Ozdobne odmiany dąbrówki

Odmiany dąbrówki różnią się przede wszystkim ubarwieniem liści i kwiatów. Bardzo popularne, a przy tym niekłopotliwe, są odmiany:

  • o purpurowych liściach, takie jak Atropurpurea czy Braunhertz,
  • o wielobarwnych liściach, np., z biało-purpurowych (Burgundy Glow) czy z kolorowymi przebarwieniami (np. Cameleon, Tricolor).

Dąbrówki bywają też sprzedawane bez nazw odmianowych, ale wystarczy spojrzeć i wybrać te, które nam się podobają, bo ich wymagania nie różnią się. Te rośliny bywają w sklepach ogrodniczych, łatwo je też pozyskać od zaprzyjaźnionych ogrodników, a jednak często nie są doceniane. Robiąc zakupy, często pomijamy je, bo w postaci pojedynczych sadzonek nie wyglądają zbyt spektakularnie. Nie są też tak „modne” jak np. żurawki o kolorowych liściach, ale i bez porównania mniej kapryśne.

Jak uprawiać dąbrówki w ogrodzie?

Dąbrówka rozłogowa to roślina, która rośnie w widnych lasach i na łąkach. I jeśli podobne warunki zapewnimy jej w ogrodzie, będzie praktycznie bezobsługowa. Idealne warunki dla niej to próchnicza ziemia oraz miejsce jasne, ale bez prażącego Słońca (czyli np. pod wyższymi drzewami albo takie, gdzie Słońce świeci z rana lub późniejszym popołudniem). Odpowiednia ilość światła jest ważna szczególnie dla odmian o kolorowych liściach, bo jeśli będą miały go za mało, to po prostu zzielenieją. Dąbrówki poradzą sobie także w cieniu (ale wtedy zapomnijmy o kolorach), natomiast kiepskim pomysłem jest sadzenie ich mocno nasłonecznionych miejscach. Będą wymagały regularnego podlewania, a i tak mogą zginąć. Jeśli chcemy, by liście ładnie wybarwiały się, warto pamiętać o zasilaniu nawozem bogatym fosfor (czyli np. dla roślin kwitnących), jednak nie trzeba tego robić często (raz-dwa na sezon).

Gdzie sadzić dąbrówki i jak je wykorzystać?

Dąbrówki dobrze rozrastają się, tworząc ładne dywany liści. I najlepiej wykorzystać je właśnie do zadarnia przestrzeni, również tych trudniejszych, czyli zacienionych. Możemy je też sadzić na rabatach, np. jako niskie obwódki, ale w tym przypadku będziemy musieli kontrolować ich rozrost. Dąbrówki – zgodnie z nazwą – tworzą rozłogi, czyli odrosty, które ukorzeniają się i z których wyrastają nowe rozety liści. Dlatego na rabatach, gdzie mamy również inne rośliny, trzeba uważać, by nie zdominowały ich. Te rozłogi mają wprawdzie dość mocne korzenie, ale niezbyt długie i łatwo je wyrwać, dlatego „opanowanie” dąbrówek nie jest trudne (ale wymaga pewnej systematyczności). Natomiast ze względu na tę cechę idealnie nadają się np. do obsadzania skarp. To też rośliny do ogrodów leśnych i naturalistycznych.
Dąbrówki pięknie wyglądają np. w towarzystwie funkii (których nie zagłuszą) czy kolorowych, sezonowych niecierpków.

Rozmnażanie dąbrówki

Pozyskanie nowych dąbrówek jest łatwe – wystarczy wykorzystać wspomniane rozłogi, które można oddzielić od rośliny macierzystej i posadzić w nowym miejscu. Rośliny można także rozmnażać przez podział kęp. Jedno i drugie najlepiej robić jesienią.

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Warszawa, ul. Wspólna 30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom