Rodzina na Swoim z impetem wraca na rynek mieszkań używanych

redakcja.regiodom, Halina Kochalska, Open Finance
Mieszkania używaneZgodnie z zasadami programu Rodzina na Swoim limit cen mieszkań używanych musi być o jedną piątą niższy niż lokali nowych w danym mieście czy województwie.
Mieszkania używaneZgodnie z zasadami programu Rodzina na Swoim limit cen mieszkań używanych musi być o jedną piątą niższy niż lokali nowych w danym mieście czy województwie. mk
Październikowa sprzedaż kredytów z dopłatami to tegoroczny rekord. Polacy podpisali ponad 5100 umów - o 35 proc. więcej niż we wrześniu.

Wydaje się, że kupujący mieszkania nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Na zaciągnięcie preferencyjnego kredytu zostały im jeszcze blisko dwa miesiące. 

Przeczytaj też: Z Mieszkania dla Młodych skorzysta mniej Polaków niż z Rodziny na Swoim 

Październik był miesiącem, w którym inicjatywę przejęli zainteresowani mieszkaniami i domami z drugiej ręki. Zaciągnęli oni niemal dwa razy więcej kredytów niż przeciętnie w poprzednich miesiącach. Z 5131 październikowych kredytów z dopłatami, na sfinansowanie zakupów na rynku wtórnym poszło ponad 2870, wcześniej było to średnio 1575. 

 

Źródło: BGK
Źródło: BGK Źródło: BGK.

Rynek wtórny górą

W efekcie mieszkania używane, finansowane kredytem z dopłatami, po dziewięciu miesiącach odzyskały przewagę (56 proc.) nad rynkiem pierwotnym. Sytuacja jest o tyle zaskakująca, że po zmianach dokonanych w programie RnS, od września 2011 roku dużo trudniej znaleźć używane mieszkanie. Główny problem to cena, która kwalifikowałaby się na preferencyjny kredyt.

Za wszelką cenę staramy się o kredyty z dopłatą

Trudno oprzeć się wrażeniu, że klienci na wszelkie sposoby starają się skorzystać z wygasającej możliwości uzyskania dopłat do odsetek. Nie da się wykluczyć, że niejedna cena w oficjalnych umowach niekoniecznie odzwierciedla faktycznie płacone kwoty.

Co na to banki?

Traktują transakcję jako okazyjną dla klienta i bynajmniej nie są zmartwione sytuacją. Na mieszkanie o wyższej cenie rynkowej dają mniej kredytu, co sprawia, że mają lepsze zabezpieczenie. Gromadzenia i przetwarzania informacji na temat cen transakcyjnych nie ma również w zadaniach Banku Gospodarstwa Krajowego, który odpowiada za program Rodzina na Swoim.

Z puntu widzenia Urzędu Skarbowego

Tego samego, co w przypadku banków nie można powiedzieć o urzędach skarbowych. Przy zaniżonych cenach sprzedaży mogą się one poczuć zawiedzione zbyt niskim podatkiem od czynności cywilno-prawnych (PCC). Podatek ten płaci kupujący nieruchomość. Podatek liczony jest od wartości transakcji i wynosi 2 procent.

Na zakwestionowanie kwoty zakupu i zażądanie dopłaty należnego podatku wraz z odsetkami za zwłokę fiskus ma pięć lat. W przypadku, gdy którykolwiek z organów do tego upoważnionych zakwestionowałby cenę nieruchomości z umowy i wydał stosowne postanowienie (np. sąd), to konsekwencją jest zwrot wypłaconych dopłat. Obowiązek ich odzyskania należy wówczas do banku udzielającego kredytu, zarówno wtedy, gdy do ujawnienia takiej sytuacji dojdzie w trakcie otrzymywania dopłat, jak i już po ich zakończeniu.

Ceny mieszkań regularnie spadają

Osobom, które szukają mieszkania nadającego się do programu RnS, sprzyja systematyczny spadek cen nieruchomości. Jak wynika z analiz cen transakcji przeprowadzanych przez klientów Open Finance i Home Broker, tylko we wrześniu, licząc miesiąc do miesiąca, cena metra kwadratowego mieszkania w Krakowie spadła o ponad 7 proc., a w Warszawie i Lublinie obniżył się w granicach 6 proc.

Roczna zmiana cen w stolicy, Krakowie, Łodzi, Szczecinie, Wrocławiu, Lublinie i Gdańsku przekroczyła 10 proc., dochodząc miejscami do 18 procent. Najmniej, poniżej 5 proc., ceny transakcyjne spadły, rok do roku, w Olsztynie, Poznaniu Katowicach i Bydgoszczy.

Determinacja, aby skorzystać z preferencyjnego kredytu na używane mieszkanie wśród potencjalnych klientów będzie rosła jeszcze bardziej, bo szansa na uzyskanie pomocy przy zakupie takiego lokalu może raz na zawsze zakończyć się w tym roku.

Warto przeczytać: MdM - Mieszkanie dla młodych mniej korzystne niż Rodzina na swoim

Niestety w planowanym na połowę 2013 roku lub początek 2014 roku, programie Mieszkanie dla Młodych (MdM), na razie nie jest uwzględniony zakup mieszkania z rynku wtórnego i możliwość budowy domu. Widać, że do wstępnego projektu programu MdM rękę przyłożyli deweloperzy i to ich interesy uwzględnia nowe rozwiązanie. Pozostaje mieć nadzieję, że w ostatecznej wersji MdM będzie miał szerszy wymiar. Obecnie znaczenie mieszkań używanych w programie pomocy zakupu dofinansowanego „M” jest naprawdę duże.

 


 

 

Od stycznia do września 2012 roku klienci kupili mieszkania na rynku wtórnym za prawie 47 proc. kredytów z dopłatami w RnS. 31 proc. kredytów zaciągnęli na nowe mieszkanie, a 22 proc. na budowę domu.
W zeszłym roku mieszkania używane sfinansowało 54 proc. kredytów RnS, mieszkania nowe 27 proc., a domy 19 proc. W wielu miejscach klienci nie mają nawet alternatywy w postaci nowego lokum, ponieważ w okolicy po prostu nie ma inwestycji mieszkaniowych. 

 

Rodzina na Swoim z impetem wraca na rynek mieszkań używanych

Sonda: Czy wiek emerytalny powinien zostać podwyższony?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie