Rata malejąca czy stała: kredyt hipoteczny w złotówkach

mk, Emmerson S.A.
PieniądzeRata malejąca czy stała: kredyt hipoteczny w złotówkach
PieniądzeRata malejąca czy stała: kredyt hipoteczny w złotówkach sxc.hu
Decydując się na kredyt hipoteczny trzeba wybrać walutę oraz bank, który oferuje atrakcyjne warunki i cieszy się zaufaniem wśród klientów. Musimy również zastanowić się, co będzie bardziej opłacalne, rata malejąca czy stała.

W zestawieniu prównane są warunki kredytów w złotówkach z ratą malejącą i stałą na początku lipca 2011 r. Dokonując analizy założono, że gospodarstwo domowe 2 + 1 ma dochód równy dwóm przeciętnym wynagrodzeniom brutto w sektorze przedsiębiorstw za maj 2011 r. Obliczony na tej podstawie łączny dochód netto dla gospodarstwa wyniósł 4 987,52 zł. Trzyosobowa rodzina jest zainteresowana kupnem mieszkania o wartości 375 tys. zł i w tym celu zaciąga kredyt hipoteczny z wkładem własnym na poziomie 20%.

Porównanie warunków kredytu hipotecznego dla raty stałej oraz malejącej 
 ParametrRata stała Rata malejąca 
Wartość mieszkania [zł] 375 000 375 000 
Wartość kredytu [zł] 300 000300 000
Wkład własny [%]2020
Okres kredytowania [lata]3030
Wysokość raty [zł]17242236*/837** 
Suma spłaconych rat [zł]620 762553 188

* wysokość pierwszej raty; ** wysokość ostatniej raty
Źródło: Emmerson Finanse 

Różnica pomiędzy kredytem hipotecznym z ratą stałą a kredytem z ratą malejącą wynosi 67 574 zł.

Suma spłacowych rat mniej korzystna przy ratach stałych

Jak widać suma spłaconych rat jest wyższa o ponad 67 tys. zł w przypadku kredytu hipotecznego ze stałą ratą. Biorąc pod uwagę tylko ten jeden warunek bardziej opłaca się zaciągać zobowiązania z malejącą ratą. Jednak trzeba pamiętać, że wysokość płatności na rzecz banku w pierwszym okresie będzie w takiej sytuacji znacznie wyższa, niż ma to miejsce dla raty stałej. Przy ratach malejących w pierwszym miesiącu spłat trzeba znaleźć dodatkową kwotę – 512 zł.

Różnica wysokości rat będzie się systematycznie zmniejszać, to zrównają się one dopiero w 130 miesiącu spłaty, czyli prawie po 13 latach. Przez ten czas trzeba się liczyć z większymi obciążeniami finansowymi. Po upływie tego czasu wydatki ulegną zmniejszeniu, jednak wybierając kredyt mieszkaniowy z ratą zmienną, należy upewnić się, czy domowy budżet będzie w stanie udźwignąć spore obciążenie w pierwszych latach spłat.

Koszt utraconych możliwości

Poza tym warto wziąć pod uwagę jeszcze jeden czynnik – mianowicie tzw. koszt utraconych możliwości. Przez blisko 13 lat analizowanej sytuacji rodzina będzie musiała płacić więcej realizując comiesięczne zobowiązania kredytowe. W tym okresie czasu pieniądze stanowiące różnicę pomiędzy ratą zmienną oraz stałą mogłyby być odkładane i pracować na rzecz rodziny. Z drugiej jednak strony takie samo podejście można przyjąć dla okresu, kiedy to rata zmienna znajdzie się już na niższym poziomie.

W każdej indywidualnej sytuacji na ostateczny finansowy rezultat zarówno jednego, jak i drugiego wyjścia wpływ ma wiele czynników, dlatego przed złożeniem podpisu na umowie kredytowej warto gruntownie przemyśleć taką decyzję i dokładnie przeliczyć, co będzie dla nas bardziej opłacalne. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom