Jak wskazują eksperci JLL pierwsza połowa 2024 roku minęła pod "znakiem ograniczonego popytu". Na rynku biurowym podpisano umowy dotyczące 286 tys. m kw., czyli o 14 proc. mniej rok do roku. Zaznaczono, że prawie połowa nowych transakcji (49 proc.) to renegocjacje zajmowanych dotychczas powierzchni, przednajmy to niecały 1 proc., a nowe umowy stanowiły 42 proc. Spadła również liczba udostępnionych do użytku lokali, w tym okresie było to 61 tys. m kw., czyli o 13 proc. mniej r/r. Według autorów raportu pomimo spadków należy pamiętać, że poprzedni rok był rekordowy pod kątem popytu na biura.
W I półroczu br. najaktywniejszymi najemcami były niezmiennie firmy z sektora IT - stwierdzono. Poinformowano, że wygenerowali oni 40 tys. m kw. popytu, z czego najwięcej w Krakowie i we Wrocławiu, jest to ok. 30 proc. wszystkich zawartych umów. Dalej są firmy z sektorów produkcji (18 proc.) i usług profesjonalnych (15 proc.). Dodano, że to właśnie z tych dwóch sektorów pochodzą dwie największe podpisane umowy na rynku, obie na powierzchnie ok. 10 tys. m kw.
Zgodnie z danymi JLL na koniec czerwca br. w miastach regionalnych było 6,73 mln m kw. powierzchni biurowej. Do użytku oddano 61 tys. m kw. nowych biur (czyli o 55 tys m kw. mniej r/r, spadek o 13 proc.). Oceniono, że deweloperzy utrzymują niższą aktywność, głównie spowodowaną wysokim wskaźnikiem pustostanów (17,7 proc.) i wysoką podażą nowych biurowców w ciągu trzech ostatnich lat. Dwa z trzech największych oddanych do użytkowania w tym okresie budynków biurowych znajdowały się we Wrocławiu, a trzeci w Krakowie. W budowie było ponad 186 tys. m kw. powierzchni co - jak wskazali autorzy - jest podobnym wynikiem do tego z końca 2023 r.
Jak wynika z raportu, w I połowie br. rozpoczęto budowę 8 tys. m kw. nowej powierzchni biurowej, w ramach jednego kompleksu we Wrocławiu, a realizacja nowych budynków odbywa się przede wszystkim w Poznaniu, Katowicach i Trójmieście, gdzie w każdym w budowie było średnio po 48 tys. m kw. Jak szacują autorzy raportu, w nadchodzących latach deweloperzy co roku będą dostarczać ok. 110 tys. m kw. biur.
W raporcie przedstawiono dane dotyczące stawek czynszu. Wynika z nich, że w głównych miastach regionalnych obserwowane są nieznaczne wzrosty, obecnie znajdują się na poziomie 11,5 euro do 18 euro za metr kwadratowy na miesiąc. Obliczono, że rynek inwestycji biurowych zakończył I połowę br. ze sprzedażą na poziomie ok. 800 mln euro w ramach 22 transakcji. Jest to wynik czterokrotnie większy rok do roku.
JLL to firma działająca na rynku nieruchomości, zatrudniającą na koniec grudnia 2022 r. ponad 103 tys. osób i obsługująca klientów w ponad 80 krajach.
Źródło:
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?