Raport: w I połowie roku na rynku biurowym transakcje dotyczące 286 tys. m kw.; spadek o 14 proc. rok do roku

PAP
Jak wskazują eksperci JLL pierwsza połowa 2024 roku minęła pod "znakiem ograniczonego popytu". Na rynku biurowym podpisano umowy dotyczące 286 tys. m kw., czyli o 14 proc. mniej rok do roku
Jak wskazują eksperci JLL pierwsza połowa 2024 roku minęła pod "znakiem ograniczonego popytu". Na rynku biurowym podpisano umowy dotyczące 286 tys. m kw., czyli o 14 proc. mniej rok do roku Fot. Szymon Starnawski/Polska Press
Pierwsza połowa br. minęła pod znakiem ograniczonego popytu na rynku biurowym, w tym okresie zawarto transakcje na 286 tys. m kw., czyli o 14 proc. mniej rok do roku - poinformowała firma JLL. Dodano, że prawie połowa nowych transakcji to renegocjacje już zajmowanych powierzchni.

Jak wskazują eksperci JLL pierwsza połowa 2024 roku minęła pod "znakiem ograniczonego popytu". Na rynku biurowym podpisano umowy dotyczące 286 tys. m kw., czyli o 14 proc. mniej rok do roku. Zaznaczono, że prawie połowa nowych transakcji (49 proc.) to renegocjacje zajmowanych dotychczas powierzchni, przednajmy to niecały 1 proc., a nowe umowy stanowiły 42 proc. Spadła również liczba udostępnionych do użytku lokali, w tym okresie było to 61 tys. m kw., czyli o 13 proc. mniej r/r. Według autorów raportu pomimo spadków należy pamiętać, że poprzedni rok był rekordowy pod kątem popytu na biura.

W I półroczu br. najaktywniejszymi najemcami były niezmiennie firmy z sektora IT - stwierdzono. Poinformowano, że wygenerowali oni 40 tys. m kw. popytu, z czego najwięcej w Krakowie i we Wrocławiu, jest to ok. 30 proc. wszystkich zawartych umów. Dalej są firmy z sektorów produkcji (18 proc.) i usług profesjonalnych (15 proc.). Dodano, że to właśnie z tych dwóch sektorów pochodzą dwie największe podpisane umowy na rynku, obie na powierzchnie ok. 10 tys. m kw.

Zgodnie z danymi JLL na koniec czerwca br. w miastach regionalnych było 6,73 mln m kw. powierzchni biurowej. Do użytku oddano 61 tys. m kw. nowych biur (czyli o 55 tys m kw. mniej r/r, spadek o 13 proc.). Oceniono, że deweloperzy utrzymują niższą aktywność, głównie spowodowaną wysokim wskaźnikiem pustostanów (17,7 proc.) i wysoką podażą nowych biurowców w ciągu trzech ostatnich lat. Dwa z trzech największych oddanych do użytkowania w tym okresie budynków biurowych znajdowały się we Wrocławiu, a trzeci w Krakowie. W budowie było ponad 186 tys. m kw. powierzchni co - jak wskazali autorzy - jest podobnym wynikiem do tego z końca 2023 r.

Jak wynika z raportu, w I połowie br. rozpoczęto budowę 8 tys. m kw. nowej powierzchni biurowej, w ramach jednego kompleksu we Wrocławiu, a realizacja nowych budynków odbywa się przede wszystkim w Poznaniu, Katowicach i Trójmieście, gdzie w każdym w budowie było średnio po 48 tys. m kw. Jak szacują autorzy raportu, w nadchodzących latach deweloperzy co roku będą dostarczać ok. 110 tys. m kw. biur.

W raporcie przedstawiono dane dotyczące stawek czynszu. Wynika z nich, że w głównych miastach regionalnych obserwowane są nieznaczne wzrosty, obecnie znajdują się na poziomie 11,5 euro do 18 euro za metr kwadratowy na miesiąc. Obliczono, że rynek inwestycji biurowych zakończył I połowę br. ze sprzedażą na poziomie ok. 800 mln euro w ramach 22 transakcji. Jest to wynik czterokrotnie większy rok do roku.

JLL to firma działająca na rynku nieruchomości, zatrudniającą na koniec grudnia 2022 r. ponad 103 tys. osób i obsługująca klientów w ponad 80 krajach.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom