Radom: przy murach miasta jest nowa kamienica

Izabela Kozakiewicz
Rewitalizacja kamienicyKamienica przy ulicy Wałowej jest już gotowa. Trwają ostatnie prace adaptacyjne.
Rewitalizacja kamienicyKamienica przy ulicy Wałowej jest już gotowa. Trwają ostatnie prace adaptacyjne. Łukasz Wójcik
Na początku listopada spółka Rewitalizacja chce oficjalnie otworzyć nowy budynek w mieście Kazimierzowskim. Główne prace już się tam zakończyły.

Mowa o nowej kamienicy przy ulicy Wałowej 4. Stara została wyburzona ze względu na fatalny stan techniczny. Na tej samej działce, ale z frontem od ulicy Rwańskiej 16 stoi druga kamienica, która została gruntownie przebudowywana. Obie tworzą kompleks z lokalami usługowo – biurowymi.

Usługi i handel

– Prace już się zakończyły. Jeszcze tylko trwają roboty adaptacyjne, ale już dla konkretnych najemców lokali – mówi Mariusz Mróz, prezes spółki Rewitalizacja.

W nowej kamienicy przy ulicy Wałowej 4 ma być pięć lokali użytkowych oraz jeden dwukondygnacyjny z przeznaczeniem na przykład na restaurację, albo pub. W kamienicy przy ulicy Rwańskiej 16 też ma być pięć lokali biurowych.

– Mamy rezerwacje na część lokal – mówi Mariusz Mróz. – Nadal oczywiście szukamy kolejnych najemców.

W zarezerwowanych lokalach mają być uruchomione usługi prawne i z medyczne. Będzie sklep z odzieżą. Jest tam też zarezerwowane miejsce dla Centrum Informacji Turystycznej.

– W grudniu chciałbym już do budynku wprowadzić najemców. Myślę, że w pierwszym tygodniu listopada będziemy mogli już oficjalnie otworzyć budynek – dodaje Mariusz Mróz.

Prace z Jessicą

Budowa kamienicy przy ulicy Wałowej i remont budynku przy ulicy Iwańskiej kosztowały w sumie 3,6 miliona złotych. Spółka Rewitalizacja pożyczyła pieniądze z unijnego programu JESSICA. Z programu spółka może wziąć do 75 procent kosztów.

Koszt był duży, ale olbrzymi też zakres prac. Dość wspomnieć, że w kamienicy przy ulicy Rwańskiej wzmocniono fundamenty, pogłębione zostały też piwnice. Na dwóch kondygnacjach stare drewniane stropy zastąpiono nowymi żelbetowymi. Skuwane były tynki, przebudowywana klatka schodowa, wymieniane wszystkie instalacje.

Dodatkowo w patio zobaczymy zarys przebiegu murów obronnych i lokalizacji baszty dawnego zamku. Udało się go ustalić podczas badań archeologicznych, które były tam prowadzone.

Przeczytaj również: Prawa i obowiązki właściciela zabytkowej nieruchomości

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom