W Radomiu ruszył program, którego celem jest poprawa jakości powietrza w mieście. Urząd namawia radomian do wymiany pieców z węglowych na ekologiczne – gazowe, olejowe, albo elektryczne. Argumentem za ma być dotacja na wspomnianą wymianę.
Umowa na dotację
Okazało się, że chętnych na wymianę pieca jest więcej niż przypuszczano. Magistrat na pierwsze dotacje miał 300 tysięcy złotych. Zgłosiło się 171 osób. Kilka wniosków odrzucono z powodów formalnych.
– Osoby, które wystąpiły o dotację nie były właścicielami domów, w których chciały wymieniać piece – wyjaśnia Grażyna Krugły, dyrektor wydziału ochrony środowiska w radomskim Urzędzie Miejskim.
Pieniędzy wystarczyło dla 26 zainteresowanych. Urzędnicy zaczynają podpisywanie z nimi umów. Po tym można już ruszyć z pracami. Pieniądze będą wypłacane na podstawie faktur za wykonane prace, czy zrobione zakupy.
Wysokość dotacji zależy między innymi od tego, ile źródeł ciepła będzie wymienianych. Średnio wsparcie to kwota 10 tysięcy złotych. W przypadku wspólnot mieszkaniowych, czy firm są one zdecydowanie większe, bo prace dotyczą na przykład wszystkich mieszkań w budynku.
Głosowanie w poniedziałek
W miejskim budżecie udało się wygospodarować jeszcze 800 tysięcy złotych na wymianę pieców. Dziś stosowną uchwałę przegłosują miejscy radni. Jeśli się zgodzą, dotacje dostanie jeszcze 79 osób.
Warto przeczytać: Czyste spalanie węgla zależy od paliwa i pieca
– Po sesji będziemy mogli z nimi podpisywać umowy. W sumie, w tym roku w programie weźmie udział 106 osób – mówi Grażyna Krugły. – Pozostali chętni, którzy złożyli wnioski, ale w tym roku zabrakło dla nich pieniędzy dostaną dotację w 2015 roku.
Miasto złożyło też wniosek o objęcie Radomia programem „Poprawa jakości powietrza KAWKA – w zakresie likwidacji palenisk węglowych " realizowanego w latach 2015–2017. Jest on finansowany z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
– Do udziału w tym programie zgłosiło się z kolei 70 mieszkańców Radomia – dodaje Grażyna Krugły.
Poza zmianami w budżecie radomscy radni zdecydują w poniedziałek także między innymi o przystąpieniu do sporządzenia i zmiany planów zagospodarowania przestrzennego dla kilku radomskich dzielnic. Zajmą się też uchwałami przedłużającymi umowę dzierżawy miejskich budynków dla niepublicznych szkół i stowarzyszeń. Wysłuchają też sprawozdania Powiatowego Urzędu Pracy na temat stanu bezrobocia i sytuacji na rynku pracy. Poniedziałkowa sesja Rady Miejskiej odbędzie się w sali Urzędu Stanu Cywilnego przy ulicy Moniuszki 9. Początek o godzinie 9.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?