Dotacje na fotowoltaikę w 2024. Sprawdź, gdzie pójść, aby dostać pieniądze. Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać dopłatę? Sprawdź

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Osoby, które planują montaż instalacji w 2024, mogą skorzystać z kilku źródeł dofinansowania. Dowiedz się, gdzie i jak ubiegać się o dotację na OZE. Trzeba się spieszyć, bo beneficjentów gonią terminy składania wniosków.

Spis treści

Jak starać się o dofinansowanie do fotowoltaiki?

W ramach programu Czyste Powietrze można otrzymać dotację na termomodernizację budynku jednorodzinnego wraz z wymianą źródła ciepła. Ale to nie jedyne dofinansowanie, na które mogą liczyć beneficjenci. Pełna termomodernizacja domu to kosztowne przedsięwzięcie. Warto zatem sprawdzić, z jakich jeszcze form dofinansowania można skorzystać, podejmując się poprawy efektywności energetycznej swojego domu. Oprócz Czystego Powietrza, do wyboru mamy:

  • program Mój Prąd,
  • ulgę termomodernizacyjną,
  • programy lokalne.
technicy montują panele słoneczne na dachu
Dotacje na fotowoltaikę to duże wsparcie dla osób, które muszą zmierzyć się z termomodernizacją domu. Getty Images/Vithun Khamsong, simpson33

Pamiętajmy, że podstawą uznania poniesionych wydatków na instalację fotowoltaiczną są faktury. Te same faktury nie mogą być wykorzystane do ubiegania się o dotacje z różnych źródeł. Jednakże, jeśli poniesione koszty były znaczne, można rozdzielić dokumentujące je rachunki w taki sposób, aby jak najlepiej wykorzystać dostępne programy oferujące wsparcie finansowe.

Program Czyste Powietrze – ważne zmiany już od kwietnia 2024

Kolejna edycja programu Czyste Powietrze ma ruszyć 22 kwietnia 2024 roku. Na chwilę obecną nie zostały ujawnione żadne szczegółowe informacje dotyczące ewentualnych zmian w wysokości progów dochodowych ani dotacji w porównaniu z poprzednim rokiem. Jedną z ważniejszych zmian w programie Czyste Powietrze będzie wymóg wyboru pomp ciepła oraz kotłów na pellet jedynie spośród modeli znajdujących się na liście ZUM. Dzięki temu rozwiązaniu, użytkownicy będą mieli pewność co do jakości urządzeń, które zamierzają zakupić w ramach programu.

Przeczytaj artykuł, w którym szczegółowo opisujemy zmiany w programie Czyste Powietrze: Program Czyste Powietrze – zobacz, co się zmieni od 22.04.2024! Pod lupą zwłaszcza pompy ciepła i kotły na pellet

Program Mój Prąd 2024 – jaka kwota dofinansowania do paneli słonecznych?

Prognozowany budżet Programu Mój Prąd 6.0 wynosić będzie 400 mln zł, a jego rozpoczęcie zaplanowane jest na drugi kwartał 2024 r. W poprzedniej edycji programu, początkowy budżet wynosił 100 milionów złotych, jednak stopniowo zwiększano go aż do 950 milionów złotych.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, raczej nie będzie możliwe uzyskanie dofinansowania na rozbudowę już istniejącej instalacji. Niemniej, uzyskanie wsparcia finansowego będzie możliwe na dodatkowe elementy do istniejącej instalacji, takie jak magazyn energii czy system zarządzania energią. Kwota dofinansowania, jaką prosument mógł uzyskać w poprzedniej edycji programu, zależała od zakresu inwestycji. Im był on większy, tym wyższe kwoty można było otrzymać. Łącznie do uzyskania było nawet 58 tys. zł.

Ile wynosi ulga termomodernizacyjna na fotowoltaikę?

Ulgę termomodernizacyjną można odliczyć, jeśli prace termomodernizacyjne w domu zostaną zakończone w ciągu 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy związany z nimi wydatki. Wszelkie poniesione koszty muszą być potwierdzone fakturami.

W ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć do 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach, których jest się właścicielem lub współwłaścicielem. Jeśli jest się w związku małżeńskim, można odliczyć nawet 106 tys. zł, ponieważ każdy z małżonków dysponuje osobnym limitem. Wysokość dofinansowania do fotowoltaiki jest uzależniona nie tylko od poniesionych kosztów, ale również od sposobu opodatkowania. Co ważne, można odliczyć koszty poniesione na fotowoltaikę w ciągu 6 lat od końca roku, w którym wydano pierwsze środki na fotowoltaikę.

Ile gmina dopłaca do fotowoltaiki?

Wiele miast oraz gmin prowadzi nabór wniosków do programów, które wspierają inwestycje w fotowoltaikę. Warto zatem zaglądać na strony internetowe gmin i samorządów, aby nie przegapić informacji o udzielanych dotacjach. Na jakie wsparcie z lokalnych źródeł można liczyć w 2024? Są to m.in.:

  • Stop Smog – wspiera wymianę bądź likwidację źródeł ciepła i termomodernizację w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych.  Średni koszt realizacji przedsięwzięcia niskoemisyjnego w jednym budynku, a w przypadku budynku o dwóch lokalach – w jednym lokalu, nie może przekroczyć 53 tys. zł,
  • dotacja na OZE w Warszawie – wnioski przyjmowane są tylko do 30.04.2024. Budżet stolicy na ten cel jest spory, bo do rozdysponowania pozostaje jeszcze 9 mln zł. Wysokość dotacji waha się od 15 do nawet 40 tys. zł i zależy od wyboru konkretnej instalacji.

Źródła:
czystepowietrze.gov.pl, Stop Smog
um.warszawa.pl, Dodatkowe dotacje na OZE w Warszawie
czystepowietrze.gov.pl, Od kwietnia zmiany w programie Czyste Powietrze

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom