Radom. Azbest wciąż jest na naszych dachach

redakcja.regiodom, Janusz Petz
Usuwanie azbestuOkoło połowa dachów w Polsce, w tym ogromna liczba budynków w regionie radomskim, pokryta jest wciąż eternitem.
Usuwanie azbestuOkoło połowa dachów w Polsce, w tym ogromna liczba budynków w regionie radomskim, pokryta jest wciąż eternitem.
Udostępnij:
Usuwanie azbestu z polskich dachów nie idzie sprawnie, a to dlatego że brakuje pieniędzy w budżecie i w kieszeniach właścicieli budynków.

Programy usuwania azbestu ruszyły zaraz po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Polska zobowiązała się, że do 2032 roku azbest zniknie z dachów. Choć termin wydaje się odległy, to specjaliści alarmują, że tempo jego usuwania jest zdecydowanie zbyt niskie.

O usunięciu azbestu decyduje właściciel nieruchomości, a gmina pomaga

Jeśli utrzyma się na podobnym poziomie jak w latach 2003–2009 to nie ma szans na wywiązanie się ze zobowiązań, co będzie skutkowało ogromnymi karami nałożonymi przez Brukselę na polską gospodarkę.

Zobacz również: Niebezpieczny azbest (eternit): co mówią przepisy 

Różne programy unieszkodliwiania azbestu wyglądają podobnie. Gminy uchwalają odpowiednie uchwały dotyczące finansowania usuwania azbestu i występują o dotacje rządowe na ten cel. Z pieniędzy publicznych można sfinansować rozbiórkę dachu azbestowego, transport materiału oraz jego składowanie na specjalnie wyznaczonych miejscach. Z utylizację azbestu nie ma zresztą specjalnego problemu, bo wystarczy go zakopać w ziemię i już nie zagraża środowisku. Właściciel budynku musi rzecz jasna za swoje pieniądze ułożyć nowy dach i to już jest problem nie do przejścia dla wielu właścicieli budynków.

Warto przeczytać: Jak wykonać nowe pokrycie na dachu, z którego zdjęto eternit? 

Innym są ograniczone możliwości funduszy stworzonych do finansowania programów "azbestowych". Przykładowo w tym roku do radomskiego Wydziału Zamiejscowego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Warszawie wpłynęły wnioski o dotację od 11 gmin, ze Spółdzielni Mieszkaniowej "Ustronie" w Radomiu jednej prywatnej firmy.

To niewiele uwzględniając, że gmin w regionie radomskim jest 60, ale i tak dla wszystkich wnioskodawców nie starczyło pieniędzy. Pieniądze dostały lub dostaną w tym roku gminy Belsk Duży, Borkowice, Zwoleń, Garbatka Letnisko. W trakcie rozpatrywania jest wniosek gminy Iłża. Wnioski wstrzymane z powodu braku pieniędzy dotyczą gmin Sienno, Pionki, Skaryszew. Gmina Zakrzew i Policzna wycofały się w trakcie rozpatrywania wniosków. - Uznaliśmy, że mamy znacznie pilniejsze potrzeby, musimy dokończyć wiele ważniejszych spraw – mówi Stanisław Pająk, wójt gminy Policzna.

Wstrzymany z powodu braku pieniędzy został też wniosek Radomia, ale miasto na usuwanie azbestu wydaje własne pieniądze.

– Na usuwanie azbestu mamy w tym roku 72 tysiące złotych. Odebrano do unieszkodliwienia 22 tony, a mamy podpisaną umowę na odbiór 180 ton. Każdy właściciel budynku może więc jeszcze złożyć wniosek, ale przypominam nie ma dotacji dla przedsiębiorców – mówi Katarzyna Piechota – Kaim.

Metry i tony azbestu

Miasto w latach 2006–2011 wydało na programy "azbestowe" 1 milion 400 tysięcy złotych, wywieziono z Radomia w tym czasie 10 tysięcy ton azbestu. Ile jeszcze zostało ? Tego dokładnie nie wiadomo. Z inwentaryzacji azbestu w Radomiu w 2010 roku przeprowadzonej przez Urząd Miejski wynika, że w mieście było wtedy prawie 91 tysięcy metrów kwadratowych płyt i ścianek azbestowych, 1567 metrów rur z tego materiału oraz 305 ton innych materiałów.

Przeczytaj także: Jak bezpiecznie pozbyć się szkodliwego azbestu? 

W powiecie radomskim dość dokładną inwentaryzację azbestu przeprowadzoną metodą "chodzenia od wsi do wsi, od domu do domu " sporządzono w 2007 roku. Wtedy w całym powiecie było 4 miliony 748 tysięcy metrów kwadratowych płyt azbestowych, a ich wagę oszacowano na 52 tysiące 231 ton (najwięcej w gminie Wolanów – 490 tysięcy metrów kwadratowych).

Nie wiadomo ile z tego ubyło, bo prywatni właściciele domów, zabudowań gospodarczych nie korzystający z dotacji nie składali przecież sprawozdań z przeprowadzonych inwestycji.

Specjaliści przewidują, że koszt usuwania azbestu będzie rósł z roku na rok, dlatego nie warto czekać z wymianą dachu. Na rynku jest coraz więcej firm oferujących kompleksową usługę – fachową rozbiórkę pokrycia dachowego z eternitu i ułożenie nowego pokrycia, na przykład z włókno – cementu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną RegioDom
Dodaj ogłoszenie