Jak wykonać nowe pokrycie na dachu, z którego zdjęto eternit?

ewk
Dach pokryty blachodachówkąJak wykonać nowe pokrycie na dachu, z którego zdjęto eternit?
Dach pokryty blachodachówkąJak wykonać nowe pokrycie na dachu, z którego zdjęto eternit? ewk
Wybór pokrycia na dach, z którego zdjęto faliste płyty eternitowe, nie zawsze jest prosty. Najczęściej są to stare dachy i może się okazać, że dotychczasowa konstrukcja nie wytrzyma ciężaru nowego poszycia.

W 2002 r. Rada Ministrów wprowadziła pierwszy „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski". Drugi (obecnie trwający) program jest kontynuacją pierwszego i zakłada usunięcie azbestu (w tym eternitu) w nieprzekraczalnym terminie do 2032 r.

Zobacz również: Niebezpieczny azbest (eternit): co mówią przepisy 

Wielu posiadaczy dachów z eternitu pewnie powie, że pozostało jeszcze 20 lat. Ale sądząc po tempie (do lutego 2012 r. poziom realizacja wynosi 1 proc.) powinniśmy raczej powiedzieć, że zostało tylko 10 lat.

Ocena stanu konstrukcji nośnej dachu

Przy zmianie poszycia dachu pierwszym krokiem powinna być ocena stanu technicznego jego drewnianej konstrukcji. Najlepiej zwrócić się o taką ocenę do fachowca – dekarza, cieśli lub konstruktora. Często w związku ze zmianą materiału pokrywczego, technologią, wagą i wielkością elementów nowego dachu może okazać się konieczne poniesienie dodatkowych nakładów na zmianę więźby dachowej.

Zobacz również: Jak bezpiecznie pozbyć się szkodliwego azbestu? 

Przy ocenie konstrukcji należy przede wszystkim zwrócić uwagę na stabilność połączeń elementów, sprawdzić czy nie wypaczyły się pod wpływem wilgoci, czy nie zostały zainfekowane pleśnią i grzybami – głównie od wnętrza budynku. Pamiętajmy, że długotrwałe działanie grzybów powoduje murszenie drewna, co wpływa ujemnie na wytrzymałość i niejednokrotnie prowadzi do zniszczenia elementu lub całej konstrukcji dachu.

Dobór materiału na pokrycie

Wybierając nowe pokrycie dachowe, należy pamiętać, że nie każde z nich będzie odpowiednie do istniejącej konstrukcji.

Ciężar pokrycia (4–80 kg/m kw.) to jeden ze składników całkowitego obciążenia konstrukcji dachu. Uwzględniając pozostałe składniki obciążenia konstrukcji (w tym ciężar śniegu – 90 kg/m kw. oraz siłę wiatru – 100 kg/m kw.), musimy liczyć się z tym, że niezależnie od rodzaju pokrycia więźba musi wytrzymać obciążenia w granicach 260–300 kg/m kw.

Eternit należy do pokryć typu lekkiego i najczęściej konstrukcje więźby z lat 70-80-tych przystosowane były do tego typu. Jeśli w ramach wymiany nie zdecydujemy się na wymianę lub modernizację (np. zwiększenia zagęszczenia krokwi) konstrukcji, to będziemy raczej zmuszeni do wyboru innego pokrycia typu lekkiego.

Jak wykonać nowe pokrycie na dachu, z którego zdjęto eternit?

Poza tym przy wyborze należy dodatkowo uwzględnić kształt i kąt nachylenia połaci. Pokrycia typu ciężkiego zalecane są raczej na dachy o nachyleniu powyżej 20stopni. Z kolei na dachach płaskich, o kącie nachylenia ok. 3 stopni najlepiej sprawdzą się poszycia płytowe (blachodachówka, panele) czy papa.

„Wymiana" pokrycia dachu bez demontażu eternitu

Istnieją też systemy, w których eternit nie jest demontowany, lecz zostaje nakryty blachodachówką. Metoda jest mało inwazyjna i co za tym idzie mniej szkodliwa ale pamiętajmy, że czas użytkowania takiego dachu skończy się w roku 2032.

W tych systemach, płyty układa się na ruszcie z łat i kontrłat przybitym do płyt azbestowo-cementowych lub montuje na specjalnych śrubach z „talerzykami". Łatwo je zamontować – takie pokrycie można ułożyć nawet samodzielnie, uważając by nie uszkodzić podczas montażu podłoża (eternitu). Dachy wykonane w ten sposób są nieco grubsze i trzeba na nich wykonać szerszą obróbkę blacharską. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom