Kotły gazowe. Dostępne rodzaje kotłów

mk, ewk
Kocioł kondensacyjny stojącyKocioł kondensacyjny stojący
Kocioł kondensacyjny stojącyKocioł kondensacyjny stojący Bosch
Wybór rodzaju kotła gazowego to jedno z najważniejszych zadań na etapie planowania budowy czy modernizacji domu i obecnie nie jest dla użytkownika łatwym zadaniem.

Z szerokiej gamy kotłów gazowych dostępnych na rynku trzeba wybrać między:

  • kotłami konwencjonalnymi lub kondensacyjnymi, 
  • kotłami jedno- lub dwufunkcyjnymi,
  • kotłami z otwartą lub zamkniętą komorą spalania,
  • urządzeniami grzewczymi stojącymi lub wiszącymi,
  • z bardziej lub mniej rozbudowanym systemem sterowania.

Obecnie można znaleźć kotły niemal w każdej konfiguracji. Dobry wybór zagwarantuje użytkownikowi, że kocioł gazowy będzie oszczędny i bezpieczny w czasie eksploatacji oraz zapewni odpowiedni komfort centralnego ogrzewania i wystarczającą ilość ciepłej wody użytkowej.

Nie bez znaczenie jest też dostępność serwisu, ilość miejsca, jaką można przeznaczyć na instalację kotła oraz ograniczenie kosztu zakupu samego urządzenia.

Kotły kondensacyjne kontra tradycyjne kotły gazowe

Kotły kondensacyjne mają przewagę nad konwencjonalnymi przede wszystkim, jeśli chodzi o zużycie paliwa. Sprawność przeciętnego kotła tradycyjnego to 92%, kotła kondensacyjnego 107%, dlatego te drugie są bardziej ekologicznym sposobem ogrzewania. Na korzyść kotłów kondensacyjnych należy zaliczyć również zamkniętą komorę spalania. Kocioł dzięki temu jest bezpieczniejszy, pobiera powietrze do spalania bezpośrednio z zewnątrz budynku np. przez ścianę zewnętrzną, z szachtu kominowego itp. W ten sam sposób odprowadzane są spaliny. Bez potrzeby montażu wentylacji nawiewnej, można go zamontować w dowolnym pomieszczeniu.

Są firmy, które dzięki zastosowaniu techniki kondensacji, obok konstrukcji klasycznych przeznaczonych do zawieszenia na ścianie, oferują ciche i zajmujące niewiele miejsca urządzenia grzewcze przeznaczone do wbudowania w ścianę. Taki kocioł można wbudować także poza mieszkaniem, np. na klatce schodowej.

Konwencjonalne kotły gazowe z otwartą komorą (wiszące lub stojące) do spalania pobierają powietrze z pomieszczenia, w którym się znajdują. Wg przepisów kubatura tych pomieszczeń nie może być mniejsza niż 8 m3, poza tym pomieszczenie musi mieć zapewniony stały dopływ powietrza i sprawną wentylację grawitacyjną (kratkę nawiewną na dole pomieszczenia oraz wywiewną u góry).

Kotły kondensacyjne, tańsze w eksploatacji, są jednak znacznie droższe od tradycyjnych, dodatkowo przy montażu kotłów kondensacyjnych trzeba się często liczyć z koniecznością montażu kosztownego systemu odprowadzania spalin.

Kotły gazowe jedno- i dwufunkcyjne

Wybierając między kotłem jedno- i dwufunkcyjnym trzeba uwzględnić wymagania dotyczące powierzchni instalacji, koszt urządzenia i instalacji oraz zagrożenie Legionellą. Najczęściej, aby kocioł jednofunkcyjny mógł zasilać instalację c.o. i c.w.u. wymaga wyposażenia, nie tylko w podgrzewacz pojemnościowy, ale i dodatkowy osprzęt taki jak pompy, zawory i naczynie wzbiorcze. Taka instalacja ze względów przestrzennych i estetycznych nie nadaje się do ustawienia w pomieszczeniach użytkowych. Konieczne jest zaprojektowanie specjalnego pomieszczenia gospodarczego pełniącego rolę kotłowni.

Dostępne na rynku są też kotły jednofunkcyjne ze zintegrowanym zasobnikiem (kondensacyjne agregaty kompaktowe), rozmiarem i wyglądem przypominają lodówkę. Część z tych gazowych central kondensacyjnych może współpracować z systemem solarnym.

Z kolei, kocioł dwufunkcyjny wyposażony w płytowy wymiennik ciepła to urządzenie o rozmiarach szafki wiszącej, łatwy w instalacji i pasujący niemalże wszędzie: w kuchni, w łazience, na strychu, we wnęce i narożnikach.

Nowoczesne kotły gazowe wyposażone są w systemy sterowania i tylko od wymagań użytkownika zależy czy będzie to sterowanie pokojowe czy pogodowe. Można również zastosować sterowniki do kilku źródeł ciepła (gazowe, solarne, pompy ciepła …), kilku obiegów grzewczych i regulujący temperaturą c.w.u. czy wody w basenie.

Przeczytaj poradnik: Problemy z piecami gazowymi. Jak sobie z nimi radzić 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom