Filtry do uzdatniania wody kotłowej. Dlaczego należy je stosować

ewk
Filtr na instalacjiFiltr płukany strumieniem przeciwprądowym
Filtr na instalacjiFiltr płukany strumieniem przeciwprądowym
Uzdatnianie wody, którą napełniamy domowe instalacje centralnego ogrzewania, to nie moda ani zachcianka ale konieczność, dzięki której możemy zmniejszyć korozję oraz wydłużymy żywotność kotła i armatury.

Niemały wydatek, jakim jest zakup nowego kotła centralnego ogrzewania, jest sporym obciążeniem dla domowego budżetu i dlatego należy zadbać o to, aby taki kocioł służył nam jak najdłużej.
Jednym z podstawowych warunków, jaki musimy w tym przypadku spełnić jest odpowiednie uzdatnienie wody w instalacji centralnego ogrzewania.

I etap uzdatniania

Pierwszym etapem uzdatniania wody jest montaż filtra głównego, tuż za wodomierzem lub przed zestawem hydroforowym. Zamontowany w tym miejscu filtr mechaniczny płukany strumieniem przeciwprądowym lub siatkowy (osadnikowy) powinien skutecznie usunąć z wody cząstki stałe (rdzę, piasek, muł itp.) tworzące zawiesinę. Z reguły filtry stosowane w gospodarstwach domowych charakteryzują się dużą chłonnością zanieczyszczeń i są w stanie usunąć drobiny o średnicy od 1 do 50 mikronów.
Wnętrze filtra osadnikowego to wymienne wkłady: z włókniny polipropylenowej (z możliwością regeneracji), z siatki metalowej (z możliwością płukania wstecznego), z żywicy jonowymiennej (z możliwością regeneracji), ze sznurka, z materiałów filtracyjnych (np. piasek kwarcowy, spieki, kruszony granit, włóknina z tworzyw sztucznych) oraz wkłady stałe z tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej.

O ile filtr na zasilaniu w wodę zimną filtruje wodę czyli usuwa z niej zanieczyszczenia stałe o tyle następny etap uzdatniania wody w instalacji centralnego ogrzewania powinien obejmować zmiękczenie wody oraz jej odgazowanie.

II etap uzdatniania wody kotłowej

Podstawowym elementem następnego etapu jest filtr obiegu wody kotłowej na powrocie z instalacji. Najczęściej jego montaż jest wymagany przez producentów kotłów.
Musimy pamiętać, że zanieczyszczenia oraz powietrze zawarte w wodzie wpływają negatywnie na stan całej instalacji prowadząc do spadku jej wydajności, a także powodując uszkodzenia armatury.

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie filtrów strumieniowych, które usuwają wszelkie zanieczyszczenia stałe z instalacji grzewczych. Cząsteczki magnetytu i hematytu powstające w wyniku utleniania, powodujące powstawanie szkodliwych osadów na wszystkich elementach wewnętrznych instalacji, nie mogą być usunięte przez zwykłe filtry siatkowe. W przypadku zastosowania filtra strumieniowego z separatorem powietrza dodatkowo usuwamy (powodujące korozję) powietrze rozpuszczone w wodzie.
Filtry te można równie stosować do usuwania kamienia w obiegach cyrkulacyjnych ciepłej wody użytkowej.

Chemiczna walka z kamieniem kotłowym

Z kamieniem kotłowym mamy do czynienia wszyscy, chociażby w postaci warstwy osadu w czajniku. Powstaje on w wyniku termicznego rozkładu soli wapnia i magnezu, zawartych w wodzie.
Osadzanie się kamienia kotłowego w rurach i w innych urządzeniach znajdujących się w instalacji
(np. wymienniki ciepła), zmniejsza drożność rur oraz obniża współczynnik przenikania ciepła materiałów instalacyjnych. To z kolei wiąże się ze wzrostem zapotrzebowania na energię cieplną czyli wzrostem kosztów ogrzewania.

Jednym ze sposobów walki z tym jest uniemożliwienie osadzania się kamienia poprzez dodanie do wody związków zmiękczających wodę (np. polifosforanów). W handlu są dostępne specjalne dozowniki tych związków, które można montować na dopływach zasilających instalację centralnego ogrzewania oraz pralek, zmywarek czy bojlerów.

W ten sposób uzdatniona woda pozwoli chronić instalację oraz armaturę i urządzenia (kocioł, zawory, pompy, baterie itp.) przed kamieniem kotłowym i korozją. W przeciwnym przypadku narażamy się na uszkodzenia, wadliwe działanie i w skrajnych przypadkach zniszczenie instalacji lub elementów armatury. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom