Niemały wydatek, jakim jest zakup nowego kotła centralnego ogrzewania, jest sporym obciążeniem dla domowego budżetu i dlatego należy zadbać o to, aby taki kocioł służył nam jak najdłużej.
Jednym z podstawowych warunków, jaki musimy w tym przypadku spełnić jest odpowiednie uzdatnienie wody w instalacji centralnego ogrzewania.
I etap uzdatniania
Pierwszym etapem uzdatniania wody jest montaż filtra głównego, tuż za wodomierzem lub przed zestawem hydroforowym. Zamontowany w tym miejscu filtr mechaniczny płukany strumieniem przeciwprądowym lub siatkowy (osadnikowy) powinien skutecznie usunąć z wody cząstki stałe (rdzę, piasek, muł itp.) tworzące zawiesinę. Z reguły filtry stosowane w gospodarstwach domowych charakteryzują się dużą chłonnością zanieczyszczeń i są w stanie usunąć drobiny o średnicy od 1 do 50 mikronów.
Wnętrze filtra osadnikowego to wymienne wkłady: z włókniny polipropylenowej (z możliwością regeneracji), z siatki metalowej (z możliwością płukania wstecznego), z żywicy jonowymiennej (z możliwością regeneracji), ze sznurka, z materiałów filtracyjnych (np. piasek kwarcowy, spieki, kruszony granit, włóknina z tworzyw sztucznych) oraz wkłady stałe z tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej.