Projekt domu z katalogu. Wady i zalety takiego rozwiązania

Edyta Hanszke
dom-w-budowieWybrany projekt powinien maksymalnie trafiać w nasze upodobania, a zmiany w nim wprowadzone powinny ograniczać się jedynie do „kosmetycznych" poprawek.
dom-w-budowieWybrany projekt powinien maksymalnie trafiać w nasze upodobania, a zmiany w nim wprowadzone powinny ograniczać się jedynie do „kosmetycznych" poprawek. sxc.hu
Z takich projektów korzysta obecnie zdecydowana większość inwestorów planujących budowę własnego domu. Głównie dlatego, że są tańsze. Ale - uwaga - czasami kryją się w nich pułapki.

Pisma i strony internetowe poświęcone budownictwu są pełne pięknych grafik przedstawiających lśniące łazienki, błyszczące parkiety, idealnie przejrzyste okna oraz równiutko przycięte żywopłoty. Trzeba przyznać, że ten chwyt reklamowy zazwyczaj jest skuteczny - pisze na jednym z portali budowlanych Arek, budowlaniec od 25 lat. Ale dodaje też, że nie należy z góry potępiać idei kupna gotowego projektu.

– Jeśli któryś z szerokiej oferty dostępnej na rynku przypadnie nam do gustu, to nie ma powodów by z niego nie skorzystać - dodaje. - Musimy jednak zwrócić uwagę na wszelkie szczegóły proponowanej nam oferty, by uniknąć przykrych rozczarowań.

Te rozczarowania to np. kręte, wysokie, wąskie schody, które choć zajmują mało miejsca i wyglądają pięknie, to są mało praktyczne, np. dla osób starszych, niepełnosprawnych, dzieci czy do wnoszenia mebli albo łazienki ulokowane daleko od sypialni.  

 Zobacz: Wybieramy bezpieczne okna i drzwi

- Z projektów gotowych, inaczej zwanych powtarzalnymi, korzysta obecnie zdecydowana większość Inwestorów planujących budowę własnego domu - przyznaje mgr inż. Przemysław Kendzia, projektant z firmy Kenox, wykonującej projekty indywidualne oraz adaptacje projektów gotowych ze szczególnym naciskiem na rozwiązania eneergooszczędne . - Wynika to głównie z ceny projektu, która wraz z kosztem adaptacji jest zdecydowanie korzystniejsza od kosztu projektu indywidualnego. Dodatkowym atutem zakupu dokumentacji powtarzalnych jest szeroki wachlarz projektów dostępnych w internecie, które praktycznie w kilka dni od złożenia zamówienia mogą być naszą własnością.

Inwestor, szukając swojego wymarzonego domu i sięgając po gotowe projekty, ma możliwość zapoznania się z wyglądem zewnętrznym obiektu dzięki przedstawianym wizualizacjom.

Na stronach internetowych udostępnione są też układy funkcjonalne pomieszczeń i wszystkie dane budynku.

Wiele firm oferuje także forum, gdzie można podzielić się z innymi swoimi uwagami dotyczącymi realizacji zakupionych projektów.

Dużym minusem projektów powtarzalnych jest jakość wykonania dokumentacji projektowych - przestrzega projektant Przemysław Kendzia. - Powstało bardzo dużo biur projektowych, które oferują sprzedaż projektów i troszczą się głównie o jego opakowanie tj. dobry wygląd budynku poprzez bardzo realistyczne wizualizacje i ładnie przygotowane prezentacje. Wszystko po to, aby skusić przyszłego klienta i sprzedać produkt. Natomiast po sprzedaży biuro nie ponosi odpowiedzialności za wykonaną i realizowaną na budowie dokumentację.

Wówczas cała odpowiedzialność spada na projektanta adaptującego do warunków lokalnych i uzyskującego pozwolenie na budowę.

Ze względu na fakt, że niektóre dokumentacje projektowe wykonywane są na szybko i byle jak, często pojawiają się poważne błędy. Mogą one podnieść koszt samej adaptacji ze względu na konieczność wprowadzenia zmian w dokumentacji.

W przypadku, gdy błędy nie zostaną wychwycone dopiero w czasie adaptacji projektu, mogą przysporzyć dużo problemów oraz dodatkowe koszty podczas budowy.

 Zobacz: Tynk cienkowarstwowy na elewację domu

- Dlatego zakup projektu warto przedyskutować z projektantem, który będzie prowadził adaptację i zasięgnąć opinii dotyczącej wyboru biura i jakości oferowanych projektów, planowanych zmian oraz zgodności wybranego projektu z warunkami zabudowy działki - radzi Przemysław Kendzia, projektant z firmy Kenox.

Podpowiada on, że choć projekty gotowe można adaptować do własnych potrzeb, to jednak ten wybrany powinien powinien maksymalnie trafiać w nasze upodobania, a zmiany w nim wprowadzone powinny ograniczać się jedynie do „kosmetycznych" poprawek, takich jak:

  • rezygnacja lub przesunięcie otworów drzwiowych, okiennych,
  • zmian, przesunięcia lub rezygnacji ze ścianek działowych,
  • zmianę materiałów budowlanych.

- Raczej nie powinno się w ramach adaptacji dokonywać zmian konstrukcyjnych, zmian powierzchni zabudowy lub kubatury obiektu, gdyż są to pracochłonne prace projektowe, które mogą znacznie podnieść koszt adaptacji - ocenia Przemysław Kendzia. - Adaptację najlepiej powierzyć doświadczonemu projektantowi, który sprawdzi zakupioną dokumentację techniczną oraz w naszymi imieniu uzyska niezbędne uzgodnienia, warunki i dostosuje projekt do warunków lokalnych.

 Zobacz: Gdzie i jak starać się o premię termorenowacyjna

Czym się kierować przy wyborze gotowych projektów?

  1. Po pierwsze względami wizualnymi oraz własnymi upodobaniami - projekt musi się nam podobać
  2. Należy zwrócić uwagę na zgodność wybranego projektu z warunkami zabudowy lub zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.
  3. Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest ustawienie budynku na działce oraz orientacja budynku względem stron świata.
  4. Warto korzystać z projektów gotowych oferowanych przez sprawdzone biura projektowe, będących długo na rynku i mających ugruntowaną pozycję.

Różnice cenowe między gotowym a indywidualnym projektem budowlanym

Różnica cenowa pomiędzy adaptacją projektu gotowego a projektem indywidualnym jest znaczna, czasami ponad dwukrotnie większa - przyznaje mgr inż. Przemysław Kendzia. - Wynika to głównie z faktu, że do adaptacji dostajemy gotową dokumentację architektoniczną i konstrukcyjną oraz komplet dokumentacji branżowych, tj. instalacje sanitarne i elektryczne. Projekt indywidualny natomiast tworzy się od podstaw i jest to proces zdecydowanie bardziej pracochłonny i długotrwały.

Warto jednak zwrócić uwagę, że w przypadku projektów indywidualnych otrzymujemy dokumentację w 100% dopasowaną do naszych potrzeb, wymagań i oczekiwań.

Dodatkowym atutem jest fakt niepowtarzalności projektu i świadomość, że po sąsiedzku nie powstanie taki sam dom.

- W przypadku samego kosztu dokumentacji indywidualnej, mimo że jest on faktycznie dużo wyższy od projektu gotowego, to poprawnie wykonana dokumentacja projektowa eliminuje kosztowne błędy na etapie realizacji. - kontynuuje Przemysła Kendzia, projektant z firmy Kenox. - Właściwie przyjęte rozwiązania materiałowe oraz układy konstrukcyjne mogą na budowie przynieść dużo większe oszczędności niż oszczędność w pierwszej fazie projektowej. Dlatego warto zastanowić się zarówno nad wyborem projektu jak i biura projektowego, które zrealizuje nasze wizje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom