Budowa domu i tworzenie budżetu. Jakie są najczęstsze ukryte koszty budowy. Dowiedz się, jak planować wydatki

Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
Budowa domu to kosztowna inwestycja i nikt się za nią nie zabiera bez wcześniejszego opracowania budżetu. Trudno jednak dokładnie oszacować, ile ostatecznie wyniesie nas całość prac budowlanych – zwłaszcza jeżeli nie mamy doświadczenia w opracowywaniu tego typu analiz. Sprawdź, o czym najczęściej zapominają inwestorzy, planując wydatki na budowę domu.

Spis treści

Według opinii ekspertów od kredytów hipotecznych prawie każda inwestycja jest niedoszacowana od 10% do nawet 15%. Należy pamiętać, że nie wynika to ze złej woli inwestora czy kosztorysanta. Poza wyborem droższych materiałów budowlanych jednym z najważniejszych powodów niedoszacowania kwot budowy pozostają wydatki związane z organizacją placu budowy oraz późniejsze opłaty przeznaczone na zagospodarowanie samej działki.

budowa domu
Budowa domu to kosztowna inwestycja. Związane z nią wydatki warto oszacować i zaplanować jeszcze przed rozpoczęciem prac. Pixabay/2211438

Pomijanie kosztów przyłączy budowlanych w kosztorysach

Jak pokazują analizy ekspertów z Extradom.pl, wiele osób w swoich obliczeniach pomija koszt przyłączy: elektrycznych, wodnych i kanalizacyjnych. A nie są to wcale małe kwoty. Standardowe przyłącze energetyczne o mocy 10 kW i długości poniżej 200 m to wydatek od 1200 do 2500 zł brutto. Cena ta zawiera również:

  • wydanie warunków technicznych,
  • wykonanie projektu przyłącza,
  • koszt robocizny.

Doprowadzenie do działki wszystkich ww. przyłączy to skomplikowane i drogie przedsięwzięcie. Warto o tym pomyśleć zaraz po otrzymaniu zgody na budowę – właśnie ze względu na stopień trudności pracy. Każde przyłącze wymaga stworzenia projektu i musi być zweryfikowane przez Zespół Uzgodnień Dokumentacji Projektowej. W przypadku przyłącza gazowego i kanalizacyjnego wymagane są pozwolenia na budowę, z kolei przyłącza wodne i elektryczne buduje się zgodnie z projektem zagospodarowania działki przygotowanym przez architekta.

Przeczytaj: Kochamy domy parterowe, nie lubimy piwnic. Tak wyglądała budowa domu w 2022 r. Ekologiczne ogrzewanie coraz popularniejsze

Organizacja placu budowy

Planując rozpoczęcie budowy, musisz pamiętać o wyznaczeniu kierownika budowy. Jest to twój prawny obowiązek i jeśli o nim zapomnisz, mogą cię czekać kary finansowe. Ponadto plac budowy musi być prawidłowo ogrodzony. Powinien mieć widoczne oznaczenia wejścia, dróg dojazdowych, przejścia dla pieszych oraz stref niebezpiecznych. Stworzenie właściwego zaplecza socjalno-sanitarnego, zapewnienie dostępu niezbędnych mediów, oświetlenie placu budowy, wreszcie odprowadzenie lub utylizację powstałych ścieków – to kolejne wydatki, o których musi pamiętać inwestor, tworząc budżet na budowę nieruchomości.

Do tzw. ukrytych kosztów zaliczają się też wydatki związane z przygotowaniem działki pod budowę. Zaliczają się do nich:

  • utwardzenie podjazdu i wyrównanie gruntu pod dom – w przypadku działek wiejskich,
  • zakup gruzu i kamienia,
  • opłata za prace ciężkich sprzętów, np. koparek, walców itp.,
  • zabezpieczenie terenów podmokłych geowłókniną – koszt 10-15 tys.

Wyznacz miejsce na materiały budowlane

Jeśli nie chcesz, aby zakupione przez ciebie materiały budowlane stały się celem złodziei, pomyśl o ustawieniu na placu budowy kontenera socjalnego. Ceny kontenerów zależą od kilku czynników, m.in.:

  • lokalizacji inwestycji,
  • standardu i wielkości kontenera,
  • przeznaczenia,
  • wyposażenia.

Standardowy kontener ma wymiary około 6x2,5x2,5 metra, i w zależności od standardu wyposażenia jego wynajęcie w specjalistycznej firmie kosztuje od 600 do 1100 złotych brutto miesięcznie. Oczywiście w przypadku dłuższych okresów wynajmu możliwa jest negocjacja cen. Do tego należy dodać koszt transportu, wraz z rozładunkiem to około 900 złotych (brutto) w jedną stronę w obszarze miasta i jego bezpośrednich okolic. W przypadku dalszych tras dojazdu ceny są ustalane indywidualnie – podsumowuje Wojciech Rynkowski, ekspert Extradom.pl.

Zmiany w projekcie domu

Dom zwykle buduje się na podstawie projektu: indywidualnego bądź gotowego. Jeśli decydujesz się na drugą opcję, postaraj się wybrać taki projekt, do którego będziesz mieć jak najmniej zastrzeżeń. Każda bowiem żądanie zmiany w projekcie, będzie wiązać się z dopłatą dla architekta. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku projektów indywidualnych. Musisz się liczyć z tym, że każda zaproponowana przez ciebie zmiana, może wiązać się z tym, że architekt policzy sobie więcej za swoją pracę.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom