Prodiż to kultowy gadżet kuchenny z czasów PRL. Do czego służy? Poznaj zalety, wady oraz ceny prodiży

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
W prodiżu można piec ciasto, mięso, a nawet pizzę. Sprawdzi się on, gdy nie mamy w domu piekarnika, a jednocześnie nie chcemy rezygnować z domowych wypieków i dań z pieczonego mięsa.
W prodiżu można piec ciasto, mięso, a nawet pizzę. Sprawdzi się on, gdy nie mamy w domu piekarnika, a jednocześnie nie chcemy rezygnować z domowych wypieków i dań z pieczonego mięsa. Fot. Prumel
Prodiż przydaje się do wypieku ciast, opiekania i pieczenia mięs czy pasztetów. W latach 80-tych, zanim na rynek weszły piekarniki elektryczne, prodiże robiły furorę. A teraz?

Prodiż służy do pieczenia ciast i mięs, pasztetów, ale także pizzy, jarzyn, legumin oraz przygotowania zapiekanek. Nadaje się przede wszystkim do pieczenia mięs w mniejszych ilościach, gdy nie wykorzystalibyśmy całego piekarnika. Niektórzy używają prodiża do odświeżania pieczywa. Chleb z poprzedniego dnia można na 2–3 minuty włożyć do tego urządzenia i po chwili wyjmujemy ciepłe, chrupiące pieczywo.

Charakterystyka prodiża

Prodiż to metalowe (często wykonane z aluminium) naczynie z pokrywą i przewodem do podłączenia. Ten sprzęt to rozwiązanie chociażby dla osób, które w kuchence nie mają piekarnika. Prodiż bowiem to piekarnik, ale w wersji mini. Użytkownicy prodiża zauważają, że pieczenie w prodiżu ma niewielką przestrzeń do wykorzystania, panuje specyficzna temperatura, w związku z czym mięso nie wysusza się, za to jest bardziej soczyste.

Przeczytaj również poradniki:

Najpopularniejsze są prodiże elektryczne, czyli zasilane i ogrzewane prądem. W pokrywie prodiża znajduje się grzałka elektryczna. Prodiże są zazwyczaj okrągłe albo owalne, rzadziej prostokątne. Te naczynia są o pojemności zazwyczaj do około 3–4 litrów.

Bardziej rozbudowane są prodiże mające nie tylko grzałkę w pokrywce, ale i ogrzewaną podstawę. Moc grzałki w pokrywie wynosi przeważnie od 400 do 650 W, natomiast moc grzałki w podstawie jest zazwyczaj o połowę mniejsza niż w pokrywie. Grzałka w dwóch miejscach pozwala na jeszcze lepsze rozłożenie temperatur wewnątrz urządzenia.

Sprzęt ma wizjer (okienko podglądu) w pokrywie. Pozwala on na obserwację poszczególnych etapów wypieku ciast i pieczenia potraw. Wizjer najczęściej wykonany jest z grubszego szkła hartowanego. W pokrywie znajdują się również otwory umożliwiające ujście pary wodnej gromadzącej się w środku podczas pieczenia.

W prodiżu można piec ciasto, mięso, a nawet pizzę. Sprawdzi się on, gdy nie mamy w domu piekarnika, a jednocześnie nie chcemy rezygnować z domowych wypieków
W prodiżu można piec ciasto, mięso, a nawet pizzę. Sprawdzi się on, gdy nie mamy w domu piekarnika, a jednocześnie nie chcemy rezygnować z domowych wypieków i dań z pieczonego mięsa.  Fot. Prumel

Pieczenie w prodiżu – na co zwrócić uwagę

Przed pieczeniem w prodiżu należy, tak jak w blasze, posmarować brzegi tłuszczem albo wyłożyć ścianki folią aluminiową. Nie zaleca się otwierania prodiża w czasie pieczenia ciasta, ale trzeba go otwierać podczas pieczenia mięsa, m.in. dlatego, żeby dodać roztopionego tłuszczu lub polać mięso wodą.

Dodatkowe funkcje prodiża

Niektóre prodiże mają opcję wykorzystania podstawki do podgrzewania potraw. To znaczy: wkłada się potrawę w specjalne naczynie (w komplecie z prodiżem), a potem to naczynie do prodiża, który podgrzeje "wsad". Czasem prodiż ma w komplecie ruszt, rożen, blachę oraz termoobieg. Wybrane modele są wyposażone w lampki (lub sygnały dźwiękowe). Gdy się włączają, to znak, że sprzęt zakończył pracę, a mięso lub placek są gotowe.

To też Cię może zainteresować:

Wady prodiża

Przeciwnicy prodiży twierdzą, że aluminium, z jakiego są wykonane te sprzęty, reaguje niekorzystnie na słone i kwaśne potrawy. W wyniku tego tworzą się trujące związki. Jednak prodiże coraz częściej wykonane są z czystego aluminium 99,9 proc. (tzw. aluminium spożywczego). Urządzenia takie uzyskują Świadectwo Jakości Zdrowotnej wydawane przez Państwowy Zakład Higieny w Warszawie. Dokument ten dopuszcza prodiż do kontaktu z żywnością i mówi o tym, że sprzęt wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem nie stanowi zagrożenia dla zdrowia człowieka.

Kolejna wada prodiży to brak możliwości regulowania temperatury pieczenia.

Ceny prodiża

Najtańsze modele prodiży można kupić za około 150 złotych. Te z dodatkowym wyposażeniem kosztują mniej więcej 250 złotych.

Dobrze wiedziećGotowanie na parze, czyli jak gotować w parowarze i kombiwarze

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom