Poznań: powstanie pierwsze osiedle domów pasywnych

redakcja.regiodom
Wizualizacja osiedla domów pasywnych w PoznaniuDomy już na etapie koncepcji były projektowane z myślą o ich certyfikacji jako budynki pasywne i spełnieniu ścisłych wymogów stawianych w programie Dopłat do Domów Energooszczędnych NFOŚiGW.
Wizualizacja osiedla domów pasywnych w PoznaniuDomy już na etapie koncepcji były projektowane z myślą o ich certyfikacji jako budynki pasywne i spełnieniu ścisłych wymogów stawianych w programie Dopłat do Domów Energooszczędnych NFOŚiGW. BUILDgreen Design
Powstał projekt pierwszego w Polsce osiedla domów pasywnych. Ma ono stanąć na poznańskim Kotowie, tuż przy granicy z Luboniem.

Realizacją projektu stworzonego przez BUILDgreen Design zajmie się firma NEO-BUD. Wykonawca deklaruje, że domy pasywne będą certyfikowane i będą objęte dopłatą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Ciekawostka: Projektanci BUILDgreen Design są autorami projektu autonomicznego energetycznie Domu Trzonu zbudowanego w hali targowej w ramach imprezy BudShow. Zobacz Dom Trzon: Dom, który nie potrzebuje dostępu do mediów z sieci 

Projekt domów pasywnych przewiduje budowę sześciu budynków w zabudowie bliźniaczej, czyli trzech „bliźniaków". W każdym domu będą dwa mieszkania – jedno na dole i drugie na górze. Daj to łącznie 12 mieszkań. Każde z nich ma powierzchnię od 69 do 76 metrów kwadratowych. Osoby zainteresowane kupnem całej połówki bliźniaka będą miały taką możliwość.

Do budowy domów będą wykorzystane czyste, zdrowe, ekologiczne materiały, takie jak silikaty, czy izolacje termiczne z włókna drzewnego. Ważny jest również komfort mieszkańców. Dlatego w domach będą szerokie balkony oraz  wygodne powierzchnie gospodarcze. Projektanci zadbali o bardzo dobre nasłonecznienie budynków.

Deweloper o certyfikacji domów pasywnych

Wykonawca domów chce uzyskać dla nich podwójną certyfikację:

  • Instytutu Domu Pasywnego z Darmstadt,
  • Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Obecnie deweloper rozmawia z tymi instytucjami, aby ustalić detale i technologie wykorzystane przy budowie domów pasywnych w Poznaniu.

– Już w tej chwili mogę zapewnić o tym, że domy będą certyfikowane w zakresie standardu NF40, czyli odpowiadającego domowi energooszczędnemu. Naszym celem jest jednak certyfikat NF15, czyli domy pasywne – mówi Mariusz Rojewski i podkreśla, że wiele zależy od tego, jakie materiały będą rekomendować certyfikatorzy.
Normy NF wyznaczone w programie dopłat przez NFOŚiGW odnoszą się do wielkości rocznego zużycia energii w domach. Zatem NF15 oznacza, że roczne zapotrzebowanie na energię w domu, który spełni tę normę, nie przekroczy 15 kWh, czyli roczne koszty ogrzewania nie przekroczą w nim 500 zł. 

Więcej na temat dopłat: Program dopłat do mieszkań i domów energooszczędnych 

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom