W USA powstaje 200 domów z drukarki. To największy taki projekt w historii. Czy druk 3D zrewolucjonizuje budowę domów także w Polsce?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Pierwszy dom wzniesiony w Europie metodą druku 3D. Podobnie mogą wyglądać budynki drukowane obecnie w USA.Licencja zdjęcia: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en
Pierwszy dom wzniesiony w Europie metodą druku 3D. Podobnie mogą wyglądać budynki drukowane obecnie w USA.Licencja zdjęcia: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en Wikimedia Commons/AMT-SPETSAVIA Group (Russia)/CC BY-SA 4.0/no changes
W USA ruszył największy w dziejach projekt budowy domów za pomocą technologii druku 3D. W miejscowości Pulaski w stanie Wirginia firma Alquist 3D postawi w ten sposób aż 200 budynków. Prace mają potrwać pięć lat. Czy z czasem zobaczymy takie projekty również w Polsce?

Spis treści

USA. 200 domów powstaje metodą druku 3D

Jeszcze niedawno drukarki 3D brzmiały jak coś z science fiction. Dziś jednak budowa domów przy użyciu tej technologii zdarza się coraz częściej, a do tego z każdym rokiem ta technologia staje się jednak coraz bardziej dostępna. Jeszcze nigdy dotąd nie zastosowano metody druku 3D na tak masową skalę.

Jak podał portal Inzynieria.com, amerykańska firma Alquist 3D ruszyła z projektem wydrukowania aż 200 domów w południowo-zachodniej Wirginii. Rozpoczęta 13 czerwca 2022 r. inwestycja ma być w pełni gotowa za pięć lat. Domy powstaną w miejscowości o znajomo brzmiącej nazwie Pulaski. To nie przypadek – miasto Pulaski nazwano na cześć Kazimierza Pułaskiego, polskiego dowódcy z czasów konfederacji barskiej, który wsławił się też w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

– Ze względu na zmieniające się wzorce migracji z powodu pandemii, zmian klimatu i problemów gospodarczych mniejsze społeczności, takie jak Pulaski, mają ogromną potrzebę (...) rozwoju niedrogich mieszkań dla nowych mieszkańców – wyjaśnia cytowany przez portal Inzynieria.pl Zachary Mannheimer, dyrektor generalny Alquist 3D.

Zbrojony beton jako tusz do budowy domów

Ważąca 19 ton drukarka Nexcon Black Buffalo 3D używa w charakterze tuszu zbrojonego betonu. Każdy dom jest najpierw komputerowo projektowany, a następnie drukowany przez ogromną maszynę. Pozostałe prace, takie jak kładzenie instalacji czy wykończenie, trzeba następnie wykonać ręcznie.

Jak zapewnia firma realizująca projekt w Wirginii, w stosunku do tradycyjnej budowy druk jest o ok. 15 proc. tańszy, a do tego przebiega znacznie szybciej i wymaga mniej rąk do pracy. Postawienie jednego budynku ma trwać zaledwie kilka tygodni, a według portalu Freethink.com każdy dom ma kosztować nie więcej niż 350 tys. dolarów.

Jako miejsce realizacji projektu wybrano miejscowość Pulaski, ponieważ niedawno sprowadziło się tu kilka dużych firm, m.in. Volvo, dzięki którym liczba miejsc pracy wzrosła o ok. 3000. Jak podaje portal Interestingengineering.com, władze miasta spodziewają się w tej sytuacji napływu nowych mieszkańców, którzy będą potrzebowali niedrogich domów.

Druk 3D domów także w Polsce?

Nie każdy wie, że również w Polsce wykorzystano już druk 3D do budowy domu. Stało się to w 2019 r. w Otrębusach koło Pruszkowa (woj. mazowieckie), a pokazowy budynek o powierzchni 7 metrów kwadratowych stworzony przez firmę REbuild powstał w zaledwie 13 godzin.

Czy oznacza to, że można zamówić sobie dom z drukarki? Niestety to w naszym kraju wciąż pieśń przyszłości – technologia wciąż jest droga, a więc nieopłacalna. Nie ulega jednak wątpliwości, że w przyszłości również w Polsce będzie to coraz tańsza i coraz bardziej dostępna alternatywa dla tradycyjnej budowy domu.

Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom