Program dopłat do mieszkań i domów energooszczędnych

redakcja.regiodom, Bruk-Bet
Budowa domu z betonu komórkowegoPlanując budowę domu warto skorzystać z materiałów dających jak największe oszczędności. Pamiętajmy, że największe straty ciepła zachodzą przez okna i przegrody zewnętrzne budynku – dach i ściany. Dlatego do wznoszenia ścian należy używać materiałów o bardzo dobrej izolacyjności termicznej.
Budowa domu z betonu komórkowegoPlanując budowę domu warto skorzystać z materiałów dających jak największe oszczędności. Pamiętajmy, że największe straty ciepła zachodzą przez okna i przegrody zewnętrzne budynku – dach i ściany. Dlatego do wznoszenia ścian należy używać materiałów o bardzo dobrej izolacyjności termicznej. Termalica
W 2013 roku ruszy zaplanowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej program dopłat do kredytów zaciągniętych na budowę domów energooszczędnych. Zaplanowany jest on na lata 2013–2018.

O dofinansowanie w wysokości 30 lub 50 tysięcy złotych będą mogły starać się osoby fizyczne, budujące energooszczędne domy. Dla właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych NFOŚiG W przewidział dopłaty w kwocie 11 lub 16 tysięcy złotych.

Na program dopłat do kredytów na budowę energooszczędnych domów i mieszkań rząd przeznaczy 300 mln złotych. Jednak, by otrzymać dofinansowanie, wznoszone budynki będą musiały spełnić podwyższone normy energetyczne. Opisywane są one przez NFOŚiGW jako standardy NF40 lub NF15.

Wybierz dobry projekt domu

Przed przystąpieniem do budowy domu energooszczędnego, na którego realizację będziemy chcieli zaciągnąć dofinansowany przez NFOŚiGW kredyt, trzeba kupić odpowiedni projekt domu. Musi on spełniać określone wymagania energooszczędne.

Warto mieć taką wiedzę: Idea domu pasywnego i domu energooszczędnego 

Następnie projekt przeanalizuje autoryzowany weryfikator w oparciu o wytyczne postawione przez Fundusz. Jeśli projekt domu zostanie zaaprobowany, czeka nas zawarcie umowy z wykonawcą, a następnie wizyta z wnioskiem o kredyt w banku.

Tylko wybrane banki będą udzielać kredytów z programu dopłat. Dofinansowanie polegać będzie na częściowej spłacie kapitału kredytu bankowego zaciągniętego pod budowę domu energooszczędnego. Pieniądze z programu trafią na konto beneficjenta po zakończeniu budowy i otrzymaniu certyfikatu, który poświadczy spełnienie określonego standardu energetycznego.

Co ryje się pod hasłem budynek energooszczędny

Najważniejszy dla otrzymania dofinansowania do kredytu będzie standard energetyczny, który przypisany zostanie danemu budynkowi po jego wybudowaniu. – Standardy energetyczne określone zostały przez wskaźnik EUco. Oznacza on roczne jednostkowe zapotrzebowanie budynku na energię użytkową przeznaczoną na jego ogrzanie i wentylację – mówi Product Manager Termalica. – By móc starać się o dopłatę, wskaźnik EUco zarówno dla domów jak i mieszkań nie będzie mógł być wyższy niż 40 lub 15 kWh/(m2*rok). Dla tych dwóch typów nieruchomości przewidziane jednak zostały dopłaty w różnych wysokościach – dodaje.

Jaką dopłatę do kredytu możesz uzyskać?

– Wysokość dofinansowania w przypadku domów energooszczędnych może wynieść 30 tysięcy złotych, jeśli budynek spełni standard NF40. Wskaźnik EUco nie będzie mógł przekroczyć wówczas 40 kWh/(m2*rok). Dopłatę 50 tysięcy złotych brutto otrzymają osoby, których domy spełnią standard NF15, a więc dom zużywać będzie nie więcej niż 15 kWh/(m2*rok) – mówi Jarosław Kwaśniak.

W przypadku lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych dotacja wyniesie 11 tysięcy złotych brutto dla standardu NF40 lub 16 tysięcy złotych brutto dla standardu NF15.

Z opublikowanych 29 listopada 2012 roku na stronie NFOŚiGW wymagań technicznych stawianych budynkom jednorodzinnym w standardzie NF40 (w I, II i III strefie klimatycznej) wynika, że współczynnik przenikania ciepła U dla ścian zewnętrznych będzie musiał być mniejszy od 0,15 W/(m2K).

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom