Polskie Domy Drewniane. Nowe prawo weszło w życie

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Polskie Domy DrewnianeWiadomo już, że domy z drewna będą w Polsce powstawać – wciąż jednak nie jest pewne, kiedy, gdzie i w jakiej liczbie.
Polskie Domy DrewnianeWiadomo już, że domy z drewna będą w Polsce powstawać – wciąż jednak nie jest pewne, kiedy, gdzie i w jakiej liczbie. reijotelaranta (Pixabay.com)
Prawo powołujące do życia spółkę Polskie Domy Drewniane weszło w życie. Przypominamy najważniejsze fakty związane z PDD i sprawdzamy, co się zmieni.

Spółka Polskie Domy Drewniane może rozpoczynać działalność – 11 września 2018 r. weszły w życie powołujące ją nowe przepisy. Nowelizacja prawa o ochronie środowiska pozwoli świeżo powołanej spółce wykonywać szereg istotnych zadań, spośród których najważniejszym będzie wspieranie sektora budownictwa mieszkaniowego. PDD jest bowiem odpowiedzialne za budowanie domów drewnianych, które wynajmowane będą osobom o ograniczonych dochodach w ramach programu Mieszkanie Plus.

Polskie Domy Drewniane – nowy element programu Mieszkanie Plus

Celem spółki Polskie Domy Drewniane ma być wspieranie sektora budownictwa mieszkaniowego w Polsce przez wznoszenie budynków w technologii energooszczędnego budownictwa drewnianego. Mieszkania i domy z drewna przeznaczone będą na wynajem w ramach programu Mieszkanie Plus tak samo jak lokale w budynkach murowanych. Według zapowiedzi działalność PDD ma wyjść naprzeciw potrzebom tych rodzin, których dochody nie pozwalają im na kupno mieszkania czy domu we własnym zakresie.

Zobacz: Ceny domów w Polsce. Ile kosztują domy wolnostojące?

Według nowelizacji ustawy spółka Polskie Domy Drewniane będzie mogła:

 • pozyskiwać drogą kupna tereny pod zabudowę,
 • budować domy jednorodzinne i domy wielorodzinne,
 • przeprowadzać przebudowy i remonty budynków mieszkalnych,
 • kupować i sprzedawać produkty drzewne,
 • kupować i przetwarzać surowiec drzewny,
 • pozyskiwać albo tworzyć nowe rozwiązania technologiczne w zakresie przetwarzania drewna.

Ustawa powołująca spółkę Polskie Domy Drewniane została przyjęta przez Sejm 20 lipca br., stosunkiem głosów 230 za do 188 przeciw (od głosu wstrzymało się 8 posłów). Udziałowcami spółki są Bank Ochrony Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kapitał zakładowy PDD ma wynosić przynajmniej 50 mln zł, a docelowo spółka ma funkcjonować na zasadach rynkowych i sama zarabiać na swoją działalność.

Domy z drewna – czy ich budowa się opłaca?

Budowa drewnianych budynków mieszkalnych może wydawać się mało praktycznym projektem, jest to jednak rozwiązanie znane i stosowane na całym świecie. Również wiele prywatnych polskich firm produkuje elementy tego typu budynków, choć jak dotąd głównie na eksport. Mimo że budownictwo drewniane może się kojarzyć z dawnymi wiejskimi chatami, w rzeczywistości nowoczesne domy z drewna mają wiele zalet w porównaniu z murowanymi. Najważniejsze z nich to:

 • niższy koszt budowy – drewno jako materiał jest tanie i łatwo dostępne,
 • mniejszy ciężar – takie budynki są dużo lżejsze od tradycyjnych,
 • skrócenie czasu budowy – drewniany dom jednorodzinny można postawić w kilka miesięcy,
 • możliwość budowy przez cały rok – za wyjątkiem wylewki fundamentów budowę domów drewnianych można przeprowadzać nawet zimą,
 • doskonała izolacja – w budynkach drewnianych podczas mrozów jest ciepło,
 • ekologiczność – drewno to surowiec odnawialny, a budynki drewniane mają korzystny dla zdrowia mikroklimat,
 • wytrzymałość – domy drewniane są bardzo odporne na warunki atmosferyczne,
 • łatwość przebudowy – w razie potrzeby dom drewniany łatwiej jest przebudować czy rozbudować.

Zobacz oferty: domy na wynajem

Drewniane domy oznaczają zmniejszenie kosztów budowy oraz ochronę środowiska naturalnego. Dodatkowo mniejsza waga budynku umożliwia stawianie takich domów również na terenach, które nie nadają się pod tradycyjną zabudowę. Przy odpowiedniej technologii budowy budynki takie są również energooszczędne. Wszystkie te plusy sprawiają, że budownictwo drewniane jest niezwykle popularne m.in. w Niemczech czy Skandynawii.

Domy drewniane na gruntach gmin?

Grunty pod budowę drewnianych domów pierwotnie miały pochodzić z zasobu Lasów Państwowych, które miały być jednym z głównych udziałowców spółki. Protesty związków zawodowych leśników oraz ekologów, zaniepokojonych, że nowe prawo stanowi wstęp do próby prywatyzacji Lasów Państwowych, spowodowały jednak ostatecznie, że z tego pomysłu zrezygnowano.

Przeczytaj też: Drewniane domy w programie Mieszkanie Plus. Kiedy powstaną?

Obecnie Lasy Państwowe nie należą do spółki Polskie Domy Drewniane, zaś odpowiednie działki budowlane mają pochodzić od samorządów. Jak twierdzi minister środowiska Henryk Kowalczyk, gruntów oferowanych przez samorządy jest bardzo dużo, co – według rządowych zapowiedzi – w ciągu najbliższych kilku lat powinno pozwolić na wybudowanie kilkunastu tysięcy drewnianych budynków. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami mieszkań w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom