Ze statystyk wynika, że nawet w niektórych dzielnicach Warszawy aż 20 proc. mieszkań nie ma łazienki. W co dziesiątym nie znajdziemy bieżącej wody.
Wieś mniej rozwinięta od miasta
– Mniej rozwinięta infrastruktura charakteryzuje obszary wiejskie – mówi Bartosz Turek, analityk Home Broker. – Zgodnie z danymi GUS aż jeden dom na trzy nie ma tu centralnego ogrzewania. Łazienki brakuje w jednej czwartej domów. Bieżącej wody w kranach nie ma w 11 proc. nieruchomości.
W miastach wodociągi doprowadzają wodę do prawie 99 na 100 mieszkań i domów. Z kolei 92 proc. nieruchomości ma łazienkę. Centralne ogrzewanie jest natomiast w 85 domach na 100.
Najlepiej w Olsztynie, najgorzej w Łodzi
Niestety, nawet w miastach sytuacja znacznie się różni, w zależności od regionu. Wyposażenie w instalację sanitarną najlepiej wygląda w Olsztynie. Każdy dom i mieszkanie znajdujące się w tym mieście ma bieżącą wodę. Łazienka znajduje się w 98 na 100 nieruchomości, a centralne ogrzewanie w 96 na 100.
– Na drugim biegunie jest Łódź, gdzie wyposażenie w instalację można ocenić najgorzej w gronie miast wojewódzkich – dodaje Turek. – Centralnego ogrzewania brak w 21 na 100 nieruchomości. Łazienki nie ma w prawie 15 na 100, a bieżącej wody w 3 na 100.
W Lublinie 6 proc. domów lub mieszkań nie ma łazienki. Wodociągi są prawie wszędzie. Znacznie gorzej jest z centralnym ogrzewaniem. Dostępu do takiej instalacji nie ma ponad 10 proc. nieruchomości.
Rozbieżności w wyposażeniu pojawiają się też na poziomie dzielnic w ramach jednego miasta. Stosowne dane są jednak dostępne tylko dla Warszawy.
– Wynika z nich na przykład, że centralnego ogrzewania nie ma w mniej niż 1% nieruchomości na Bemowie, ale też prawie w co trzecim mieszkaniu lub domu na Pradze-Północ – wyjaśnia Turek.
Łazienka lub ogrzewanie mogą być rzadkością
Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie polskie gminy, to wyróżniają się Świdnik i Lubin. Wyposażone w centralne ogrzewanie jest tam rekordowo wysokie. Posiada je prawie 99 proc. nieruchomości. Najwięcej domów z łazienką jest w Tychach. Ponad 99 proc. W wodociąg wyposażone są wszystkie nieruchomości w Olsztynie, Rudzie Śląskiej czy Sopocie.
Odmienna sytuacja ma miejsce w gminie Strychówka, w powiecie wołomińskim.
– Tam – zgodnie z danymi GUS tylko niecałe 40 proc. nieruchomości mieszkaniowych jest wyposażonych w wodociąg – dodaje Turek. – W tej samej gminie tylko nieco ponad jedna trzecia domów i mieszkań ma łazienkę.
Jeśli chodzi o centralne ogrzewanie niechlubny rekord padł w gminie Milejczyce (powiat siemiatycki). Tam tylko jedna nieruchomość na pięć jest wyposażona w taką instalację.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

NOWODVORSKI - LAMPA STOŁOWA MONO GU10 - CZARNY - 7706
Wymiary:Wysokość: 40cmSzerokość: 22cm x 14cmGwint/…
kup teraz

Zuma Line Lampa stołowa REA biało-złota RLT93163-1GW (RLT931631GW)
Źródło światła: 1 x 60W Rodzaj trzonka: E27 Wysoko…
kup teraz

Kaspa Coco 41092102
Nowoczesna lampa stołowa COCO 41092102 abażurowa d…
kup teraz

Elstead Lampa stołowa Holmes QZ-HOLMES-TL
Pojedyncza lampa stołowa Elstead Quoizel Holmes z …
Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE