Podwyżki gazu od kwietnia: nawet o 10 procent

redakcja.regiodom, Arkadiusz Rojek, Home Broker
Palniki kuchenki gazowejPodwyżki gazu od kwietnia: nawet o 10 procent
Palniki kuchenki gazowejPodwyżki gazu od kwietnia: nawet o 10 procent mconnors
Udostępnij:
Osoby wykorzystujące gaz do ogrzewania mieszkań, podgrzewania wody użytkowej i gotowania od kwietnia zapłacą wyższe rachunki. URE zatwierdził podwyżki cen tego paliwa.

Podwyżki cen gazu wyniosą od 7 do nawet 10% w zależności od tego, do czego gaz jest wykorzystywany. Opublikowana dzisiaj decyzja prezesa URE, zatwierdzająca nową taryfę gazową, zakończyła kilkumiesięczny spór pomiędzy regulatorem rynku, a spółką PGNiG o podwyżkę cen gazu. Przypomnijmy, że już w grudniu PGNiG wnioskował o zgodę na podwyżkę nawet o 20%, na co urząd nie wyraził zgody. Nowe taryfy przewidują wzrost cen przekraczający poziom inflacji.

Dwucyfrowy wzrost cen gazu odczuj ci, którzy gazem ogrzewają domy

 W gospodarstwach domowych, w których gaz jest wykorzystywany tylko do gotowania, rachunki wzrosną o 7,2%, w przypadku wykorzystywania gazu również do ogrzewania wody skala podwyżek nie powinna przekroczyć 9,4%. Decyzję URE najbardziej odczują osoby ogrzewające domy – w ich przypadku podwyżka opłat przekroczy 10%.

Nowe ceny gazu mogą wejść w życie od początku kwietnia. Oznacza to, że gospodarstwa domowe wykorzystujące gaz również do ogrzewania mają szansę zakończyć sezon grzewczy przed wejściem w życie podwyżek – co powinno ograniczyć wzrost kosztów utrzymania domów w 2012 roku.

Z pewnymi nadziejami można wiązać ponadto toczący się przed sądem arbitrażowym spór między PGNiG a Gazpromem dotyczący cen gazu. Wyrok sądu arbitrażowego jest wiążący dla obu stron, a w sytuacji gdyby polska spółka wygrała proces mogłaby dodatkowo liczyć na zwrot nadpłaty za okres od momentu wytoczenia arbitrażu. PGNiG wygrałoby proces, URE mogłoby zażądać obniżki cen gazu dla końcowych użytkowników.

Nawet o 10 zł drożej co miesiąc

Określenie wpływu podwyżek opłat za gaz na utrzymanie mieszkania i domu w tym roku jest dość trudne. Podwyżka wchodzi bowiem w życie po zakończeniu sezonu grzewczego. Jeśli jednak przyjąć udział kosztów gazu w kosztach utrzymania nieruchomości na poziomie 12% (dane GUS) i koszt utrzymania nieruchomości na poziomie 218,4 zł na osobę (szacunek Home Broker za luty 2012), to przeciętny koszt paliwa gazowego na osobę w gospodarstwie domowym przed podwyżką wynosił ok. 26,2 zł.

Dla czteroosobowego gospodarstwa domowego oznacza to miesięczny rachunek w wysokości około 105 zł. Podwyżka o 7–10% będzie oznaczała wzrost kosztów utrzymania nieruchomości o ok. 8–11 zł miesięcznie. Zgodnie z komunikatem URE o tyle więcej mają zapłacić za gaz odbiorcy, którzy wykorzystują go do gotowania i podgrzewania wody (dokładnie podwyżka ma wynieść niespełna 9 zł). Osoby ogrzewające dom gazem dostaną co miesiąc rachunek średnio o ponad 35 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną RegioDom
Dodaj ogłoszenie