Kocioł na paliwo stałe z podajnikiem czy kocioł zasypowy

ewk
Drewno na opałNa szczęście sezon grzewczy już za nami. Wiele osób zacznie myśleć o wymianie zużytych kotłów lub o zakupie urządzenia do nowego domu. Zdecydowani na kocił na paliwo stałe staną przed podjęciem ważnej decyzji – lepszy kocioł zasypowy, czy z podajnikiem.
Drewno na opałNa szczęście sezon grzewczy już za nami. Wiele osób zacznie myśleć o wymianie zużytych kotłów lub o zakupie urządzenia do nowego domu. Zdecydowani na kocił na paliwo stałe staną przed podjęciem ważnej decyzji – lepszy kocioł zasypowy, czy z podajnikiem. �orguefile.com
Decyzja czy wybierzemy kocioł z podajnikiem czy zasypowy zależy przede wszystkim od odpowiedzi na pytanie: ile czasu i pracy zamierzamy lub możemy poświęcić na obsługę naszego kotła?

Kotły na paliwo stałe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Ma to bezpośredni związek
z rosnącymi cenami gazu i oleju. Poza tym, obecnie kotły na paliwo stałe są coraz mniej uciążliwe
w użytkowaniu. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na wybór takiego kotła.

Zobacz również:Dostępne rodzaje kotłów na paliwo stałe

Kotły zasypowe

**Wśród tych kotłów możemy ze względu na zastosowany w nich system sterowania procesem spalania, wyróżnić dwa podstawowe rodzaje:

  1. Kotły zasypowe wyposażone w mechaniczny system sterowania tzw. miarkownik ciągu. Urządzenia te należą do grupy kotłów ze spalaniem w całej objętości wsadu. Nie wymagają podłączenia do sieci elektrycznej i dzięki czemu w połączeniu z grawitacyjnym systemem instalacji c.o. mogą pracować nawet w przypadku długotrwałego braku prądu. Są tanie w eksploatacji, ale mają niską sprawność (60–65%) i dość kłopotliwe w obsłudze: codzienne rozpalanie, uzupełnianie paliwa – co najmniej raz dziennie, częste popiołu oraz czyszczenie wymiennika i kanałów spalinowych z sadzy i złogów smoły (zalecane raz na tydzień). Jednak niewątpliwe zalety tych kotłów to przystępna cena i możliwość spalania różnorodnych paliw stałych (węgiel, miał, drewno).
  2. Kotły zasypowe z górnym lub dolnym spalaniem wyposażone w sterownik mikroprocesorowy i wentylator nadmuchowy. W tych kotłach parametry takie jak sprawność (do 80%) i stałopalność (do 24 godzin) są lepsze niż w kotłach tradycyjnych. W tego typu kotłach możemy bardziej precyzyjnie regulować temperaturą czynnika grzewczego. Dalej jednak trzeba się liczyć z obsługą przynajmniej raz na dobę. W kotłach tych możemy spalać, podobnie jak w tradycyjnych, miał, węgiel i zastępczo drewno opałowe.

Kotły z podajnikiem

Rozwiązaniem dla bardziej wymagających użytkowników są kotły z podajnikami ślimakowymi lub tłokowymi. Te pierwsze przeznaczone są przede wszystkim do spalania ekogroszku i pelletu. W drugim przypadku poza ekogroszkiem i pelletem możemy też spalać miał węglowy, ponieważ urządzenia te mają znacznie mniejsze wymagania co do jakości opału. Kotły podajnikowe nazywane są automatycznymi, choć większość z nich nie jest w pełni automatyczna, ponieważ wymaga od użytkownika, by weryfikował co pewien czas jakoś spalania i korygował parametry tego procesu. 

Jak działają podajniki w kotłach na paliwo stałe? Podajnik ślimakowy podaje paliwo dowolnie powoli w zależności od szybkości obracania się ślimaka. Natomiast tłok wykonując jeden suw podaje naraz kil­ku­set­gra­mową porcję opału. Dlatego moce kotłów z podajnikami tłokowymi zaczynają się od ok. 20 kW, a kotłów z podajnikami ślimakowymi od ok.10 kW. 

Kotły z podajnikiem są wyposażone w sterowniki dające możliwość sterowania parametrami pracy (intensywność palenia, temperatura wody) i wentylatory nadmuchowe, dzięki którym są najbardziej zautomatyzowanymi kotłami wśród wszystkich kotłów na paliwo stałe. Dodatkowym wyposażeniem takiego kotła jest zasobnik na opał, od wielkości którego zależy częstość obsługi kotła. Przy tych kotłach obowiązuje zasada: im większy zasobnik i lepsza jakość opału, tym rzadziej będziemy musieli zaglądać do kotłowni.

Wybór kotła na paliwo stałe

**Nie można jednoznacznie określić, który z kotłów jest lepszy. Generalnie, najlepszy dla użytkownika jest taki kocioł, który gwarantuje mu największy komfort obsługi w połączeniu z kosztami, jakie jest w stanie ponieść na zakup kotła i opału w czasie całego okresu eksploatacji.
Nie bez znaczenia jest też:

  • dużo wyższa sprawność kotłów z zasobnikiem (90%/80%),
  • wielkość pomieszczenia, które możemy przeznaczyć na kotłownię;
    kotły z podajnikiem potrzebują 2–2,5 razy więcej miejsca niż kotły zasypowe,
  • cena i dostępność paliwa (do ceny paliwa należy także doliczyć cenę transportu opału),
  • możliwości składowania opału i pozostałości po spalaniu, czyli popiołu i żużla lub koszt ich wywozu,
  • cena kotła – kotły z podajnikiem są kilkakrotnie droższe od kotłów zasypowych. 
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom