Pelargonie są roślinami o niezbyt wygórowanych wymaganiach. Ich podstawowe oczekiwania uprawowe zawierają się w kilku punktach. To przede wszystkim:
- właściwa lokalizacja,
- dostateczna ilość wody i częstotliwość podlewania,
- odpowiedni pojemnik – może nim być skrzynka lub doniczka.
Mimo tak podstawowych potrzeb zdarza się, że pelargonie źle wyglądają, mają niewiele kwiatów lub nie mają ich wcale. Wyjaśniamy, jak uprawiać te popularne rośliny rabatowe i balkonowe.
Spis treści
- Gatunek pelargonii dobierz do stanowiska, w którym będą rosły
- Nawoź pelargonie rabatowe i na balkonie, a te odwdzięczą się kwiatami i pięknym wyglądem
- Nie przesuszaj i nie zalewaj pelargonii
- Zadbaj o odpowiednią doniczkę dla pelargonii
- Usuwaj zwiędnięte kwiaty regularnie, by pelargonia obficie kwitła
- Zachowaj odstęp między roślinami przy sadzeniu pelargonii
Gatunek pelargonii dobierz do stanowiska, w którym będą rosły
Jednym z najpopularniejszych błędów, jaki popełniamy uprawiając pelargonie, jest zły dobór roślin na dane stanowisko. Choć mogłoby się wydawać, że wszystkie pelargonie kochają słońce i ciepło, nie do końca tak to wygląda.
Wprawdzie najodporniejszym z nich – pelargoniom bluszczolistnym – słońce i wysokie temperatury bardzo odpowiadają, ale już delikatne pelargonie angielskie gorzej znoszą silne słońce i zdecydowanie lepiej kwitną na stanowiskach półcienistych z dużą ilością rozproszonego światła (np. wystawa zachodnia). Ostrego słońca i upałów nie lubią też pelargonie rabatowe.
Należy także pamiętać, że rośliny o długich, kruchych pędach (jak np. pelargonie bluszczolistne), łatwo mogą zostać połamane przez wiatr. Dlatego lepiej sadzić je w miejscach zacisznych i osłoniętych.
Nawoź pelargonie rabatowe i na balkonie, a te odwdzięczą się kwiatami i pięknym wyglądem
Kolejna sprawa to nawożenie pelargonii. Rośliny te obficie kwitną przez całe lato, dlatego zużywają sporo składników odżywczych. Jeśli nie będziemy regularnie ich dokarmiać, zaczną słabiej kwitnąć i gorzej rosnąć. Liście „wygłodzonych” pelargonii mogą też blednąć, przebarwiać się lub karleć. Do nawożenia roślin najlepiej wykorzystywać dedykowane im nawozy specjalne. Zawierają one zbilansowany zestaw składników odżywczych, potrzebnych tej grupie roślin, a ponadto są bogate w potas, który wspomaga długie i obfite kwitnie. Nawozy uniwersalne także nie są złym wyborem, ale w ich składzie może znaleźć się za dużo azotu, a za mało potasu, co będzie skutkowało rozrostem liści, ale słabszym kwitnieniem.